Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 27d. 18:05

Prezidentė Dalia Grybauskaitė: norėčiau tikėti, kad susitarimas dėl Europos Sąjugos biudžeto – jau galutinis

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Europos Parlamento (EP) pirmininku Martinu Schulzu
president.lt nuotr. / Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Europos Parlamento (EP) pirmininku Martinu Schulzu

Į susitikimą Briuselyje susirinkusių Europos Sąjungos (ES) valstybių lyderių laukia įtemptos diskusijos. Nors pirmininkavimą baigiantiems airiams pavyko pasiekti kompromisą su Europos Parlamentu (EP) dėl trilijono eurų biudžeto 2014-2020 metams, jį dar turės patvirtinti organizacijos narių vadovai ir pats EP. Prezidentė Dalia Grybauskaitė viliasi, kad kompromisas bus patvirtintas, o tai leis ES Tarybai pirmininkauti pradedančiai Lietuvai pradėti derėtis dėl biudžeto įgyvendinimo projektų.

Kompromisas – tik politinis

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ketvirtadienį, likus mažiau nei keturioms dienoms iki Airijos pirmininkavimo ES Tarybai pabaigos, paskelbė, kad buvo priimtas politinis susitarimas dėl karštus ginčus provokavusios finansinės perspektyvos septynerių metų laikotarpiui. Keliomis valandomis anksčiau Lietuvos diplomatai, dar tik vildamiesi, kad airiams pavyks užbaigti šį darbą, tai lygino beveik su stebuklu.

Algirdas Šemeta
Algirdas Šemeta

Tuo metu su Lietuvos žurnalistais susitikęs eurokomisaras Algirdas Šemeta taip pat pripažino, kad šios derybos dėl finansinės perspektyvos buvo pačios sunkiausios. „Jei neturėsime bendro sutarimo, visos gražios ir svarbios programos pakibs ore“, – niūrią perspektyvą piešė jis.

„Norėčiau tikėtis, kad tai yra galutinis susitarimas, – savo ruožtu pažymėjo D.Grybauskaitė. – Tai išties yra politinis sprendimas, jį dar turi patvirtinti Europos Vadovų Taryba ir pritarti EP, o tai greičiausiai įvyks rudenį.“

Anot jos, pasiektas kompromisinis sprendimas, kad visos pusės būtų patenkintos, ypač dėl biudžeto panaudojimo lankstumo. Buvo sutarta, kad pusę finansinės perspektyvos laikotarpio tam bus taikomos lubos, kitą pusę – ne.

„Susitarimas leis mums jau kitą mėnesį pradėti derėtis dėl konkrečių projektų. Vėlavimo galimybės mažėja. Greičiausia būsime pajėgūs suderėti ir finansiniai resursai šalims narėms bus galimi nuo kitų metų pradžios“, – kalbėjo valstybės vadovė.

Nežinia iki paskutinės minutės

Susitarimą dėl 960 mlrd. eurų (3,31 trln. litų) biudžeto sudarė EK – aukščiausia Bendrijos vykdomosios valdžios institucija, EP vadovybė ir Airija. Jį dar turės oficialiai patvirtinti 754 europarlamentarai, greičiausiai – kitą savaitę, kai pirmininkavimą ES Tarybai jau bus perėmusi Lietuva.

EP neseniai buvo atmetęs vieną kompromisinį susitarimą, reikalaudamas didesnio biudžeto lankstumo – leisti vienur nepanaudotas lėšas nukreipti į kitą sektorių.

Algirdas Šemeta: „Jei neturėsime bendro sutarimo, visos gražios ir svarbios programos pakibs ore.“

Politikai taip pat norėjo, kad biudžetą būtų galima peržiūrėti jo įgyvendinimo laikotarpio viduryje, vildamiesi, kad atsigaunant ekonomikai bus galima sušvelninti suvaržymus lėšų eikvojimui.

Anot J.M.Barroso, susitarime išties numatoma „daugiau lankstumo“ mokėjimuose ir įsipareigojimuose, taip pat – skirti lėšų jaunimo įdarbinimo programoms, moksliniams tyrimams, studentų mainų programai „Erasmus“, teikti pagalbą smulkiajam verslui ir neturtingiausiems.

Derybos aukščiausiu lygiu prie pusryčių stalo įvyko likus vos kelioms valandoms iki 27 šalių prezidentų ir premjerų susitikimo, kuris prasideda ketvirtadienį popiet.

Airijos premjerui Endai Kenny viršūnių susitikime dar turės užsitikrinti visų ES narių pritarimą.

Biudžetas – rekordiškai mažas

Rekordiškai mažą – trilijono eurų nesiekiantį biudžetą septyneriems metams – organizacijos valstybių lyderiai patvirtino dar vasarį. Didžioji Britanija, palaikoma Vokietijos ir Nyderlandų, tuomet sužlugdė EK mėginimą padidinti išlaidas 5 proc., sakydama, kad toks žingsnis būtų nepriimtinas visuotinio taupymo laikais. ES lyderiai pirmąkart istorijoje susitarė sumažinti išlaidas 3 proc.

Tačiau tai sukėlė EP pasipiktinimą, todėl iki pat Airijos pirmininkavimo pabaigos nebuvo aišku, ar projektui bus uždegta žalia šviesa. Nepaisant finansų ministrų pritarimo padidinti išlaidas 7,3 mlrd. eurų, EP nenorėjo pritarti biudžetui.

Susiskaldę europarlamentarai reikalavo skirti daugiau lėšų darbo vietoms kurti ir ekonomikos atsigavimui krizės prislėgtoje Europoje, o visų pirma – didesnio lankstumo perskirstant biudžeto lėšas.

Daugiametę finansų perspektyvą sudaro penkios, o nuo liepos – šešios pagrindinės programos, jas – smulkesnės programos, o šias – atskiros išlaidų eilutės. Prasidėjus krizei, prasidėjo diskusijos, kad reikėtų lanksčiau dalinti biudžeto pinigus ir kaip juos perskirstyti – tik vienoje išlaidų eilutėje, visos programos mastu ar, pamačius, kad dalis pinigų neišleista, galiausiai apskritai daryti, ką nori. Anot diplomatų, mažinant biudžetą, tai būtų logiška, o Lietuvai – ypač naudinga, bet esą reikėtų protingų ribų ir aiškios atsakomybės.

Situaciją išmanantys Lietuvos pareigūnai teigė, kad pastarasis ginčas buvo labiau dirbtinė drama – EP ar jo vadovybės bandymas demonstruoti įtaką, derybininkų nesugebėjimas laiku suvaldyti situaciją, o ne diskusija dėl turinio.

Lietuvos laukia derybos dėl 75 teisės aktų

Ginčas buvo labiau dirbtinė drama – EP ar jo vadovybės bandymas demonstruoti įtaką, derybininkų nesugebėjimas laiku suvaldyti situaciją, o ne diskusija dėl turinio

Nepasiekus kompromiso, atsakomybė derėtis su veto teisę turinčiu EP būtų perėjusi mūsų šaliai, o klausimas būtų nusikėlęs į rugsėjį ar spalį.

Kaip anksčiau savaitraščiui „15min“ yra sakęs Lietuvos nuolatinis atstovas ES ambasadorius Raimundas Karoblis, dėl to nusikeltų ir kiti darbai – programinių dokumentų, susijusių su finansine perspektyva, sanglaudai, žemės ūkiui, žuvininkystei, infrastruktūrai ir mokslui skiriamais pinigais, priėmimas. „Būtinai turėsime įveikti 56 teisės aktus, kurių, iki metų pabaigos nepriėmus, susidarytų teisinis vakuumas ir stotų finansavimas“, – pažymėjo jis.

Su programomis susiję dar 19 teisės aktų, bet, jų nesuskubus priimti, finansavimas nenutrūktų, nebent būtų atidėtas.

Tačiau, net suspėjus susiderėti, Lietuvai vis tiek teks vadovauti deryboms dėl šių 75 teisės aktų. Jų patvirtinimas būtinas, kad pinigai jau kitąmet pasiektų ES nares.

„Be susitarimo dėl šių programų pati perspektyva negali pradėti veikti, – teigė A.Šemeta. – Lietuvai yra labai svarbus uždavinys pasiekti susitarimus.“

Anot eurokomisaro, Lietuvai nereikės pradėti nuo nulio, nes dėl kai kurių sričių jau pasiektas politinis sutarimas, tačiau dėl kai kurių programų vis dar vyksta karšti mūšiai.

Rado priemonių jaunimo nedarbui mažinti

Viena svarbiausių ES viršūnių susitikimo diskusijų temų – būtinybė susitarti dėl skubių investicijų į darbo vietų kūrimą, 5,6 mln. arba ketvirtadalio žmonių iki 25 metų amžiaus – tiek jaunimo ES šiuo metu neturi darbo – profesinį mokymą. Tokį nedarbo lygį iš dalies esą lėmė griežto taupymo priemonės, kurių buvo imtasi, siekiant išbristi iš skolų krizės.

Pasak A.Šemetos, skaičiuojama, kad ES narės dėl tokio aukšto jaunimo nedarbo netenka 150 mlrd. eurų – tiek reikia skirti bendarbio pašalpoms ir kitoms išmokoms. Tai yra ir didelė socialinė problema – darbo negalintys gauti jauni žmonės jaučiasi socialiai nesaugūs, tai apsunkina tolesnę karjerą.

Jaunimo nedarbui mažinti, pavyzdžiui, garantijoms, numatyta skirti 6 mlrd. eurų. Šias lėšas siūloma sukoncentruoti į 2014-2015 m., kad problema būtų sprendžiama nedelsiant, o valstybės jau šiemet paremtų konkrečias programas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Tiesiogiai Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Deuce

WTA finalai: „US Open“ čempionių dvikovą laimėjo Sloane Stephens

Aktualu

Namo nepatekusi kaunietė šaukėsi gelbėtojų: bute – apsvaigę ir sąmonės netekę 17-mečiai

Gazas

Įvertino Kauno pėsčiųjų perėjas: „rombais“ pažymėtose vietose – nė vienos nelaimės

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Tiesiogiai Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

Deuce

WTA finalai: „US Open“ čempionių dvikovą laimėjo Sloane Stephens

Aktualu

Namo nepatekusi kaunietė šaukėsi gelbėtojų: bute – apsvaigę ir sąmonės netekę 17-mečiai

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką