Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 21d. 09:54

Prie Seimo – ir vėl piketas dėl mokesčių reformos: protesto balsai skambėjo pusvalandį

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ mitingas prie Seimo
Profesinės sąjungos „Solidarumas“ mitingas prie Seimo

Antrą dieną iš eilės dėl mokesčių ir pensijų reformos prie Seimo piketuoja profesinės sąjungos. Ketvirtadienio rytą šalia parlamento susirinkę Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai Seimo narius ragino „nedaryti klaidos“ ir balsuoti prieš naująją mokesčių ir pensijų reformą. Tiesa, piketuotojai savo pozicijas apleido taip ir nesulaukę Seimo narių, kuriems galėtų pasiskųsti.

Trečiadienį piketą surengė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, o ketvirtadienį mokesčių pakeitimais prie Seimo piktintis susirinko profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai. Pastarieji ilgai prie Seimo nemindžikavo – keliolika žmonių plakatus susirinko jau maždaug po pusvalandžio, likus valandai iki Seimo posėdžio.

Prie Seimo dar prieš pusę devynių pradėję rinktis profesinės sąjungos nariai išsidalino ryškiaspalves oranžines liemenes, kepures su profsąjungos logotipais, išsiskleidė skėčius ir į rankas paėmę plakatus su užrašais „šalin rankas nuo „Sodros“ arba „didinkite pensijas, mažinkite skurdą“ pradėjo mitinguoti.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ Vilniaus skyriaus pirmininkė Aldona Balsienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos žmonės skursta, o norima priimti reforma gali tai dar labiau paskatinti.

Rimtautas Ramanauskas ir Vincas Kunca
Rimtautas Ramanauskas ir Vincas Kunca

„Susirinkome, todėl, kad Lietuvoje labai didelis skurdas. Mes jau išmokome tai slėpti ­– mums gėda pasakyti, kad gyvename skurdžiai, kad negalime gyventi europietiškai gyvendami Lietuvoje, todėl ir bėga žmonės iš Lietuvos. Šiuo metu Seime vykdoma reforma, kuri nori pašalinti „Sodros“ lubas, o jos papildytų turtingųjų kišenes ir sumažintų valstybės biudžeto lėšas. Tai reiškia, kad mes būsime dar skurdesni“, – apgailestavo pašnekovė.

Nori daugiau diskusijų

Pasak Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vadovės Kristinos Krupavičienės, piketas organizuotas prieš skubos tvarka priimamą naująją mokesčių reformą, kuri su profesinėmis sąjungomis nebuvo detaliai aptarta.

„Naujoji mokesčių reforma Trišalėje taryboje buvo pristatyta penkiolikos minučių pranešime. Su profesinėmis sąjungomis nebuvo diskutuota, todėl mes nelabai tiksliai žinome, ką žadama keisti. O reforma yra labai svarbi – ji palies visus Lietuvos dirbančiuosius ir daugiau kaip pusę milijono pensininkų“, – telefonu sakė K.Krupavičienė.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ piketas prie Seimo
Profesinės sąjungos „Solidarumas“ piketas prie Seimo

Pirmininkės pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad visuomenei trūksta laiko susipažintu su mokesčių ir pensijų reforma.

„Darome piketą, kad Seimo nariai pagalvotų ir taip skubotai nepriimtų mokesčių reformos įstatymo. Ši reforma visuomenėje nėra apsvarstyta, kelia įvairių abejonių, todėl mes reiškiame savo nuomonę“, – kalbėjo jis.

Socialinio draudimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vincas Kunca pažymėjo, kad socialinių garantijų klausimas per mažai aptartas.

„Sodros“ galimybės susilpninamos, kadangi įmokų tarifas yra mažinamas. Kitas dalykas – socialinių garantijų klausimas, kuris nėra aiškiai aptartas“, – diskutuoti ragino V.Kunca.

Nesutinka, kad mažintų mokesčius

K.Krupavičienė svarstė, kad, sumažinus mokesčius, sumažėtų valstybės biudžetas, o tai galėtų paskatinti dar didesnį šešėlį.

„Jeigu mažinamas gyventojų pajamų mokestis, mažės valstybės biudžeto pajamos. Turi būti aiškiai pasakyta, iš kur paimsime pinigų medikų, mokytojų, policininkų ir kitų valstybės darbuotojų atlyginimams? Mūsų neįtikino finansų ministro Viliaus Šapokos nuomonė, kad pinigus paims iš šešėlio. Kaip žadama tuos pinigus paimti? Kaip sukontroliuoti? Mes kaip tik galvojame, kad jeigu sujungs darbdavio ir darbuotojo mokestį, kai darbuotojas pamatys, kiek daug jis uždirba ir kiek daug atiduoda valstybei, šešėlis gali dar labiau padidėti“, – teigė ji.

O kas siūloma žmonėms, kuriems virš 40 metų? Vadinasi, jie lieka „Sodroje“, jie moka dviem procentais mažiau ir jų pensija mažėja, – kalbėjo pašnekovė.

Kitas aspektas, kurį įvardijo pašnekovė, kad sumažinus „Sodros“ įmokas 2 procentais, kaip yra planuojama, į pensiją išėjusių darbuotojų laukia mažesnės pensijos.

„Sodros“ įmokas žadama mažinti 2 procentais, o tai skatina mokėti privatiems pensijų fondams. Viskas gerai, tokia pensijos kaupimo sistema gali naudotis žmonės iki 40 metų, o kas siūloma žmonėms, kuriems virš 40 metų? Vadinasi, jie lieka „Sodroje“, jei moka dviem procentais mažiau ir jų pensija mažėja”, – aiškino K.Krupavičienė.

Siūlo progresinius mokesčius

Pašnekovė pažymėjo, kad profesinė sąjunga „Solidarumas“ pasisako už progresinių mokesčių įvedimą šalyje.

„Mūsų profesinė sąjunga pasisako už progresinius mokesčius. „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje pusė milijono žmonių gauna vidutinį atlyginimą – 554 eurus. Tai kokios gyventojų pajamos? Mūsų nuomone, šias pajamas reikia apmokestinti kuo mažesniu mokesčiu, o minimalaus mėnesinio užmokesčio visai neapmokestinti“ , – tokiu būdu profesinės sąjungos vadovė siūlo mažinti atskirtį Lietuvoje.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ piketas prie Seimo
Profesinės sąjungos „Solidarumas“ piketas prie Seimo

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybos narys, ekonomistas Ričardas Garuolis taip pat įžvelgia progresinių mokesčių naudą Lietuvai.

„Mums nepatinka, kad įvedamos „Sodros“ lubos – tai yra neteisinga. Mokesčius Lietuvoje reikėtų daryti labiau progresinius, nes dabar jie per daug plokšti. Nesvarbu, ar žmogus uždirba mažai, ar daugiau, moka tą patį procentą, kuomet išsivysčiusiuose pasaulio šalyse, ypač Europoje, mažiau uždirbančių yra daugiau nei uždirbančių daugiau, todėl daugiau uždirbančiam ir lieka daugiau“, – kalbėjo R.Garuolis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką