Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 29d. 09:04

Profesinio e.mokymo „proveržis“: sistemą už milijoną nupirko iš smulkios įmonės, kuri net savo interneto svetainės nesukūrė

Audronė Pitrėnienė lankėsi VTEK posėdyje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Audronės Pitrėnienės patvirtinta ES paramos priemonė prieinama tik Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centrui

Visi besimokantieji profesijų jau netrukus galės naudotis unikaliu internetiniu įrankiu, kuriame atguls 180 įvairių programų ir iš esmės pagerins profesinio rengimo kokybę – bent taip viliasi Švietimo ir mokslo ministerija. Tačiau už milijoną eurų naują sistemą savo nuožiūra kurs 8 darbuotojus turinti „ISense Technologies“, vidutiniškai mokanti 600 eurų atlyginimus ir pernai gavusi 93 tūkst. eurų pajamų. Institucijoms jokių abejonių nekyla.

6,27 mln. eurų ES paramą naujai interaktyviai mokymosi priemonei kurti gavo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras (KPMPC) – jokia kita institucija į šios paramos gavimą pretenduoti ir negalėjo, kadangi taip buvo numačiusi Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), įrašiusi konkretų paramos gavėją.

KPMPC, savo ruožtu, tęsia šią tradiciją – pastaruoju metu nebuvo atvejų, kad institucijos pirkimuose už ES pinigus dalyvautų daugiau nei vienas tiekėjas, o jei pasiūlymų būdavo daugiau – kvalifikacinius reikalavimus vis tiek atitikdavo tik vienas.

Iš viso KPMPC mokymų ir mokymų populiarinimui šiemet sudarė sutarčių už 2,4 milijono eurų, kai 2016 m. institucija nebuvo atlikusi nei vieno viešojo pirkimo – didžioji lėšų dalis iškeliauja pirkimuose, kur tiekėjai tarpusavyje nekonkuruoja.

Minėtą profesinio mokymosi priemonę diegs konkursą laimėjusi UAB „iSense Technologies“, kurios galutinė pasiūlyta kaina yra šešis kartus mažesnė nei gauta ES parama – 1,032 mln. eurų. Smulki bendrovė buvo vienintelė konkurso dalyvė.

ES griežta priežiūra projekte irgi nenumatyta: ES stebėsenos rodiklis pagal skirtą priemonę – 180 sukurtų programų ir 1790 apmokytų mokinių, tai sudarytų po 3500 eurų kiekvienam mokiniui. Tačiau sistemos strategai patikina, kad sistema liks ir bus naudojama 40 tūkst. profesinio mokymo įstaigų auklėtinių.

Neturi pakankamai pajamų

15min skaičiavimai rodo, kad „iSense Technologies“ vidutiniai metiniai pardavimai per trejus metus tesudarė 443 tūkst. eurų, kai pirkimo sąlygose buvo reikalaujama, kad milijono eurų vertės sistemos tiekėjas turėtų bent 450 tūkst. eurų metinių pajamų.

„iSense Technologies“ nėra sukūrusi netgi savo pačios internetinės svetainės – ji įdiegta „Wordpress“ pagrindu, o „Alyeska“ dizainas, sukurtas 2011 m., – taip pat nupirktas, tą atskleidžia svetainėje naudojamas HTML kodas.

„ISense Technologies“svetainė/„ISense Technologies“ interneto svetainė
„ISense Technologies“svetainė/„ISense Technologies“ interneto svetainė

Ši bendrovė turės sukurti naują interaktyvią mokymosi priemonę, kuri bus skirta mokymuisi mokytis bei iniciatyvumo ir verslumo bendriesiems gebėjimams ugdyti. Sistema turės būti įdiegta į 180 profesinio mokymo ir neformalaus suaugusiųjų švietimo programų.

Profesinio mokymo proveržį lemsiančios pagrindinės temos: verslo organizavimo ypatumai, rinkodara, vadyba, socialiai atsakingas verslas, rizika versle, verslo etika.

Dar vykstant pirkimui buvo klausiama, kas pateiks turinį – visa atsakomybė už jį palikta sistemos kūrėjui, o KPMPC teiks „papildomos informacijos“.

123RF.com nuotr./Asilas klasėje
123RF.com nuotr./Asilas klasėje

Pirkimuose – viskas gerai

15min pasiteiravo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) apie tokią KPMPC pirkimų praktiką, tačiau buvome patikinti, kad viskas gerai.

„Greitai peržvelgus nieko blogo pirkime nematyti. Tai, kad pirkime dalyvavo vienas dalyvis – galbūt dėl pirkimo specifikos keli ūkio subjektai susijungė į vieną krūvą, kadangi „iSense“ dalyvavo su 5 subrangovais“, – neatitikimų įstatymams neįžvelgė VPT Kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojas Laimis Kuklierius.

Jis patikino, kad perkančiosios organizacijos atidžiai sužiūri ir sukontroliuoja, kad dalyviai atitiktų iškeltus reikalavimus, pirkimo dokumentai nebuvo skirti vienam tiekėjui.

Viešųjų pirkimų tarnybos informacija/„ISense Technologies“ subtiekėjai
Viešųjų pirkimų tarnybos informacija/„ISense Technologies“ subtiekėjai

Sutartyje nurodyta, kad kartu su „iSense“ paslaugas suteiks „Lietuvos Junior Achievement, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija, UAB „Žinių taikymas“, Kauno informacinių technologijų mokykla, „NOD Baltic“ ir penki fiziniai asmenys.

„Tai gana specifinis pirkimo objektas, kad būtų daugiau dalyvių, kad galėtų arba norėtų tokias paslaugas teikti. Dažnai pasitaiko, kad jei nors vienas dalyvauja, perkančiosios organizacijos apsidžiaugia. Specifinėse srityse tai pastebima ir sakyti, kad tai blogai, nelabai pavyktų“, – sakė L.Kuklierius.

Jis nesiėmė vertinti, kokios kokybės galėtų būti taip nupirkta sistema, tačiau vylėsi, kad subrangovai patenkins keliamus reikalavimus.

ŠMM papildė, kad paskelbus viešai apie organizuojamą pirkimą sistemoje užsiregistravo ir kvietimą dalyvauti pirkime priėmė 9 tiekėjai, tačiau pirkimo dokumentus iki nustatyto termino pateikė tik vienas tiekėjas. Jokių pretenzijų nebuvo gauta.

Turi iš esmės pertvarkyti profesinio mokymo turinį

ŠMM 15min pateiktame atsakyme aiškinama, kad KPMPC interaktyvi mokymosi priemonė yra tikrai svarbi – „reikalinga iš esmės pertvarkant profesinio mokymo turinį ir visoms profesinėms mokykloms pereinant prie modulinių programų, kurios labiau atitiktų besikeičiančius darbdavių poreikius ir padėtų tinkamai paruošti reikalingus specialistus“.

Ministerija teigia, kad nauja mokymo platforma yra skirta visiems profesinių įstaigų mokiniams – jų yra apie 40 tūkstančių.

Studentė bibliotekoje/ 123rf nuotr.
Studentė bibliotekoje/ 123rf nuotr.

Ministerija kratosi atsakomybės dėl efektyvaus pinigų panaudojimo – dėl to esą atsakinga Europos socialinio fondo agentūra (ESFA). Tačiau ESFA atšauna priešingai – atsakinga ŠMM, kadangi projektas atrinktas valstybės planavimo būdu, o planavo būtent ŠMM – tiesa, ES paramos priemonę patvirtino dar laikinai ministrės pareigas ėjusi Audronė Pitrėnienė.

Viešųjų pirkimų tarnybos informacija/Tarpinių mokėjimų grafikas
Viešųjų pirkimų tarnybos informacija/Tarpinių mokėjimų grafikas

„Įgyvendinant ES lėšomis finansuojamus projektus, yra nustatomi aiškūs ir konkretūs reikalavimai, rodikliai, kurių nepasiekus finansavimas neskiriamas, o jeigu jis jau buvo skirtas, turi būti grąžintas. Patirtų išlaidų tinkamumą ir efektyvumą vertina ESFA“, – teigiama ŠMM pateiktame atsakyme.

„Šis projektas atrinktas valstybės planavimo būdu, o tai reiškia, kad, vadovaujantis strateginio planavimo dokumentais, jį suplanavo ir atrinko ŠMM. Kaip ir kiti valstybės planavimo projektai, jis yra skirtas valstybės institucijos kompetencijai priskirtoms funkcijoms atlikti. ESFA atsakomybės sritis – jau atrinkto projekto tinkamumo finansuoti vertinimas pagal numatytus kriterijus“, – rašoma ESFA komentare.

Atlikus šio projekto tinkamumo finansuoti vertinimą pagal ŠMM kriterijus, jis pripažintas tinkamu finansuoti.

Naudosis visi

ESFA aiškina, kad projekto tikslas – Lietuvos kvalifikacijų sandaros pagrindu formuoti šiuolaikišką profesinio rengimo ir suaugusiųjų švietimo turinį, projekto įgyvendinimo metu bus tęsiama Lietuvos kvalifikacijų sistemos plėtra.

„Siekiama, kad projektas padėtų išspręsti aktualias Lietuvos kvalifikacijų sistemos plėtros problemas, suteikiant metodinę informaciją ir pagalbą kompetencijų vertinimą ir kvalifikacijų pripažinimą vykdančioms įstaigoms“, – aiškina ESFA.

Projekto rezultatais naudosis mokiniai, mokytojai, ekspertai, profesinio mokymo specialistai, jie turi gauti naujus profesinius standartus, programas, mokymo ir švietimo priemones, elektroninę darbo aplinką.

Nors visa ES projekto vertė siekia 6 mln. eurų, sistemą konkurso laimėtojai diegs už 1 mln. eurų.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Elektrėnų profesinio rengimo centre
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Elektrėnų profesinio rengimo centre

Likę 5 mln. eurų, anot ESFA, bus naudojami metodinėms rekomendacijos, priemonėms, 14 profesinių standartų, ir taip pat modulinės profesinio mokymo programos ir 110 mokymosi priemonių rengimui.

„1790 mokinių, kuriuos ruošiamasi mokyti pagal atnaujintas modulines programas, – tai mokinių grupė, kuri bus apmokoma pagal dalį naujų ar atnaujintų modulinių profesinio mokymo programų projekto metu. Pasibaigus projektui vyks tolimesnis Lietuvos mokinių mokymasis pagal visas projekto metu sukurtas ar atnaujintas modulines profesinio mokymo programas“, – patikina ESFA.

15min kreipėsi ir į KPMPC projekto vadovę, kuruojančią šį projektą, Almą Račkauskienę – buvome patikinti, kad apie projektą galima kalbėti tik susitikus gyvai. Tačiau pažadas paskirti susitikimo laiką su įstaigos vadovu kol kas liko neištesėtas.

Abejonių dėl laimėtojų nekilo

Atlikus išankstinę pirkimo patikrą ESFA jokių neatitikimų nenustatė. Tačiau vertinimų dar bus – dar nebuvo teikti pirkimo procedūrų dokumentai.

„Patikimo finansų valdymo principas apima tris aspektus: ekonomiškumą, efektyvumą ir veiksmingumą. Pastarasis aspektas reiškia, kad vertinama, ar ištekliai buvo/bus panaudoti taip, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Skatinsime projekto vykdytoją pirkimo procedūrų dokumentus pateikti kuo anksčiau, dar iki išlaidų deklaravimo dienos, nors pagal bendrą tvarką Projekto vykdytojas turi tą padaryti iki 2018 m. vasario mėnesio“, – sako ESFA.

Projekto įgyvendinimo metu ESFA vykdys aktyvią projekto įgyvendinimo stebėseną – ar projekto veiklos vykdomos tinkamai ir laiku, ar pasiekiami visi suplanuoti rezultatai, bus organizuojamos planines ir neplaninės projekto patikros.

Būtina pertvarka

ŠMM patikina, kad girdi viešai pasikartojančius teiginius – darbo rinkos ir darbdavių lūkesčių neatitinka profesinio mokymo įstaigų rengiamų specialistų kvalifikacija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė

„Suprantame, kad profesinio mokymo turinys yra esmingai perkrautinas, jį būtina maksimaliai priartinti šiandienos realijoms. Taip pat nedera pamiršti, jog darbo rinka yra labai dinamiška, o specialistams keliami reikalavimai irgi keičiasi neretai greičiau, nei į tai sureaguoja specialistus ruošianti sistema. Būtent todėl yra inicijuotas profesinio mokymo standartų peržiūrėjimas ar atitinkamų naujų standartų sukūrimas, taip pat bus iš esmės peržiūrėtos dabartinės profesinio mokymo programos“, – aiškina ŠMM.

Naujų standartų rengimas ir vėliau seksiantis mokymo programų atnaujinimas yra vykdomas kartu su verslo atstovais – į šį procesą yra įsitraukę apie 100 susijusių sričių asmenų.

„Šis konkretus pirkimas – yra tik dalis numatytų profesinio mokymo pertvarkų“, – tikina ŠMM.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką