Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 24d. 11:25

Profesorius sukritikavo redaguojamus algalapius: dirbti šešėlyje pagunda tik didės

Šešėlinė ekonomika Mokesčių reforma
123RF.com nuotr. / Šešėlinė ekonomika

Profesorius Teodoras Medaiskis kiek skeptiškai vertina valdančiųjų ketinimą sujungti darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius. Tarp to, ką žmogus mato algalapyje, ir kas jam įkrenta į sąskaitą, skirtumas tik padidės. Ir jis, išsigandęs didesnių mokesčių, gal net pats pasiprašys gauti atlyginimą „juodais“.

Vilius Šapoka, finansų ministras, darbdavio ir darbuotojo mokesčių sujungimo nevertina nei labai teigiamai, nei labai neigiamai.

„Pats sujungimas nėra nei geras, nei blogas. Jis padaro sistemą lankstesnę, nes galime keletą metų su darbo santykiais susijusią mokestinę naštą mažinti ir toliau“, – SEB banko konferencijoje antradienį kalbėjo V.Šapoka.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka

SEB prezidento patarėjas Gitanas Nausėda jam priminė, kad dar praėjusiais metais tokį mokesčių sujungimą V.Šapoka vertino ne taip jau ir gerai.

Tačiau finansų ministras paaiškino, kad pernai, pristatant pirmąjį reformos etapą, visas dėmesys buvo skirtas skurdo mažinimui, o ši priemonė skurdo klausimo apskritai nesprendžia.

Padidinę atotrūkį tarp to, ką žmogus mato ant rankų ir ant popieriaus, skatiname šešėlį, – kalbėjo profesorius.

„Pernai buvo ir politinių dalykų, nes tam, kad padarytume daugiau dalykų, reikia geležinės daugumos, o ji braškėjo. Reikėjo spręsti skurdo problemą. Norėjome didžiąją išteklių dalį nukreipti į skurdo rizikos mažinimą“, – kalbėjo finansų ministras.

Tuo metu į diskusiją pakviestas profesorius Teodoras Medaiskis mano, kad darbuotojo ir darbdavio mokesčių sujungti nereikėjo.

Visų pirma, beveik niekur Europoje nėra tokios praktikos. Be to, dėl mokesčių sujungimo, „ant popieriaus“ atlyginimas išaugs kone trečdaliu, tuo metu „į rankas“ žmogus gaus beveik tiek pat, kiek ir gaudavo anksčiau.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Teodoras Medaiskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Teodoras Medaiskis

„Padidinę atotrūkį tarp to, ką žmogus mato ant rankų ir ant popieriaus, skatiname šešėlį. Aš labiau palaikyčiau tokį įprastą tarifo dalinimą perpus tarp darbdavio ir dirbančiojo.

Toks kraštutinumas atrodo, kad padaro didelę prarają, ir kažin ar jis nedidins šešėlio. Estijoje visą įmoką sumoka darbdavys, ir nežinau, ar ten yra blogiau su skurdu, o su šešėliu yra net geriau. Tai yra ne visiškai prasminga, ir išsišokame iš Europos Sąjungoje įprastos praktikos“, – aiškino profesorius.

Kaupimas pensijai turėtų būti privalomas

Kalbėdamas apie pensijų reformą, T.Medaiskis teigiamai įvertino tai, kad bazinė pensija perkeliama į valstybės biudžetą ir bus finansuojama iš biudžeto. Tai leidžia įvesti „Sodros“ įmokų lubas ir progresinį gyventojų pajamų mokestį.

Jis taip pat teigiamai įvertino faktą, kad bus bandoma spręsti vangaus dalyvavimo pensijų sistemoje problemą, privalomai įtraukiant į kaupimą žmones kas trejus metus, iki kol jiems sueis 40 metų.

Trumparegiškumas yra žinoma žmonių savybė, iš pradžių atrodo, kad pensija toli, pensijos aš nesulauksiu, o jau po to yra per vėlu kaupti, – aiškino T.Medaiskis.

Vis tik, profesoriaus manymu, nereikėtų palikti žmonėms galimybės nedalyvauti pensijų kaupime.

„Aš manyčiau, kad daugeliu atveju gali atsitikti, kad laisvas paleidimas yra pernelyg rizikingas. Su pensijų sistema yra taip, kad trumparegiškumas yra žinoma žmonių savybė, iš pradžių atrodo, kad pensija toli, pensijos aš nesulauksiu, ir jau po to yra per vėlu kaupti.

Privalomumą reikia daryti kur kas griežtesnį, jauniems žmonėms turėtų būti privaloma, negalima taip paleisti. Socialinis draudimas savyje turi privalomumą, jūs privalote mokėti įmokas. Tokia demografinė situacija, taigi malonėkite dalyvauti“, – kalbėjo T.Medaiskis.

Pasak jo, jeigu žmogus kaups tik „Sodroje“, ateityje „gali būti didelių problemų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką