TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichikos sveikatos gerinimas: naujos paslaugos ir kitoks požiūris į gydymą

Pavasarį daugelį žmonių apima liūdesys ir slogi nuotaika.
Photos.com / Depresija
Šaltinis: 15min
0
A A

Jau keliolika metų Lietuva pirmauja pasaulyje pagal savižudybių skaičių, tenkantį 100 tūkst. gyventojų. Šis nerimą keliantis faktas skatina kurti naujas paslaugas, kurios galėtų keisti šią situaciją. Iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai padės kitu kampu pažvelgti į šią problemą ir įgyvendinti naujas priemones, kurios duos paspirtį gyvenimu nusivylusiems žmonėms.

Viena iš priemonių – prie rajonų savivaldybių steigiami psichikos dienos stacionarai (centrai), kurie ims veikti įgyvendinus šiuo metu pradedamus vykdyti 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamus projektus. Psichikos dienos stacionarai (centrai) ypatingi tuo, kad čia bus teikiama rimtesnė, kompleksiškesnė pagalba nei gydant ambulatoriškai. Kita vertus, nors pacientai centruose bus aktyviai konsultuojami, turės galimybę gauti įvairias terapines paslaugas, jie neliks čia nakvoti, o praleis tik dalį dienos, tad   neatitrūks nuo namų, savo artimųjų. 

Pagalba ir šeimos nariams

Vieną tokių projektų Vilniuje vykdo VšĮ Centro poliklinikos Vytenio filialas. Iš viso Vilniaus regione pagal minėtą priemonę yra įgyvendinami 6 projektai.

Kaip pasakojo Centro poliklinikos Vytenio filialo vykdomo projekto vadovė Monika Visockienė, jų vykdomo projekto sutartis pasirašyta šių metų liepos 15–ą. ES struktūrinių fondų ir mūsų šalies biudžeto lėšomis finansuojamo projekto vertė – daugiau kaip 1 mln. Lt. Pasak M.Visockaitės, šiuo metu vyksta viešojo pirkimo procedūros techninio projekto rengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų bei viešinimo paslaugų tiekėjams atsirinkti. Planuojama, kad patalpų kapitalinio remonto darbai prasidės kitų metų balandį ir tęsis iki rugsėjo.

Paklausta apie tokio centro poreikį, projekto vadovė pasakojo, kad šiuo metu Centro poliklinikoje teikiamos tik I lygio psichikos sveikatos priežiūros paslaugos, todėl pacientai, kuriems reikalingas gydymas ir reabilitacija, siunčiami į stacionarias gydymo įstaigas. Moters teigimu, teikiant ambulatorines paslaugas pastebima, kad pablogėjus psichinei paciento būklei, taikant farmakoterapiją, reikalingas paciento būklės stebėjimas, tačiau to negalima padaryti ambulatoriniame lygyje ir pacientus tenka hospitalizuoti. Taigi, įkūrus psichikos sveikatos dienos centrą bus teikiama pagalba ne tik pacientams, patiriantiems psichinės būklės pablogėjimus, bet ir jų šeimų nariams.

Lems kokybiškesnį gyvenimą

Centras teiks daug naujų paslaugų, bus sudarytos sąlygos taikyti įvairias terapijos priemones, jų formas. „Neabejojame, kad įvairios terapijos pagerins pacientų psichinę būklę, o tai lems didesnį jų darbingumą, geresnę savijautą ir tiesiog  kokybiškesnį gyvenimą,” – įsitikinusi projekto vadovė.

Paklausta apie paslaugas, kurias ketinama teikti, projekto vadovė pasakojo, kad bus teikiamos individualaus bei grupinio psichologinio konsultavimo paslaugos, taikoma psichoterapija, medikamentinė pagalba, slaugos bei psichosocialinės reabilitacijos paslaugos, ugdomi savarankiško gyvenimo įgūdžiai pacientams, kurie dėl ligos juos prarado, teikiama pagalba. Be to, planuojama taikyti akupunktūrą, judesio, šviesos terapiją, relaksaciją.

Anot M.Visockienės, dienos centre bus teikiamos praktiškai visos naujos paslaugos. Iš visų numatomų teikti paslaugų šiuo metu Psichikos sveikatos klinikoje teikiamos individualaus psichologinio konsultavimo paslaugos, medikamentinė pagalba. Socialiniai darbuotojai ir dabar taiko muzikos ir meno terapiją, kūrybinius užsiėmimus, tačiau siauresne prasme nei planuojama ateityje.

 

istockphoto.com/Pagalba
istockphoto.com/Pagalba

Kurs jaukią naminę aplinką

Kauno regione pasinaudojant ES struktūrinių fondų parama vykdomi 3 projektai. Vieną jų įgyvendina  UAB „Medgrintas“, įkursianti psichikos dienos centrą Garliavoje, aptarnausiantį Kauno rajono gyventojus. Pasak bendrovės direktorės Vilijos Vėlyvienės, projektui, kurio sutartis pasirašyta šių metų rugpjūčio 18–ąją, skirta daugiau kaip 1 mln. Lt parama. Centras bus steigiamas šiuo metu nenaudojamose Kauno rajono savivaldybei priklausančio pastato, kurio pirmajame aukšte veikia paštas, patalpose. Psichikos dienos centras veiks antrame ir dar tik iškilsiančiame trečiajame Norime sukurti jaukią, beveik naminę, o ne šaltą, oficialią aplinką, – V.Vėlyvienėaukšte, ligonių patogumui bus įrengtas liftas, iš projekto lėšų bus ne tik vykdomi rekonstrukcijos darabi, bet ir įsigyta baldų, įrangos. Planuojama, kad rekonstrukcija prasidės pavasarį, o kol kas vyksta įvairūs parengiamieji darbai. 

Garliavoje steigiamame psichikos dienos centre vienu metu bus galima priimti 15 pacientų, jiems bus teikiamos psichoterapijos, muzikos, šviesos ir kitos paslaugos. Bus įrengti kabinetai, taip pat palatos, kuriose pacientai galės pailsėti ar prigulti suleidus vaistus. Centro lankytojai turės galimybę naudotis ir virtuvėle, kur galės išsivirti arbatos, pabendrauti tarpusavyje. „Norime sukurti jaukią, beveik naminę, o ne šaltą, oficialią aplinką,” – pasakojo V.Vėlyvienė.

Gaus kvalifikuotą pagalbą

Kaip pasakojo V.Vėlyvienė, jos vadovaujama gydymo įstaiga turi psichikos sveikatos padalinį, kuriame teikiamos ambulatorinės paslaugos, tačiau prireikus intensyvesnės pagalbos ligoniai būdavo siunčiami į stacionarą. Iki šiol nebuvo jokio tarpinio varianto tarp ambulatorinio gydymo ir gydymo stacionare, o naujieji psichikos dienos stacionarai (centrai) suteiks naujų gydymo galimybių. V.Vėlyvienės manymu, šių centrų steigimą galima vadinti strategine idėja, ji svarbi visai Lietuvai.

Anot bendrovės direktorės, tokios įstaigos jau daug metų sėkmingai veikia daugelyje Europos šalių, JAV. Įkūrus psichikos dienos stacionarus (centrus) atsiras galimybė suteikti rimtesnę pagalbą ambulatoriškai gydomam pacientui šiam neatitrūkstant nuo namų. Juose galės lankytis ligoniai, kurie jau išleisti iš stacionaro, tačiau jiems tebereikia aktyvesnės pagalbos, kad sėkmingai grįžtų į visavertį gyvenimą, kasdienius darbus.

Centrai – Šilutėje ir Kretingoje

Klaipėdos regione jau pasirašytos sutarys su 2 projektų vykdytojais: Šilutės psichikos sveikatos ir psichoterapijos centru ir Kretingos psichikos sveikatos centru. Šilutės psichikos sveikatos ir psichoterapijos centras įgyvendinant projektą rekonstruos apie 48 kv. m ploto patalpų, planuojama įsigyti baldų, kompiuterinės technikos, medicininės įrangos ir kitos įrangos. Visam tam skirta kiek daugiau nei 250 tūkst Lt, iš jų  ES struktūrinių fondų lėšos sudaro beveik 215 tūkst. lt.

Šilutės psichikos sveikatos ir psichoterapijos centro direktorė Loreta Šiaudvytytė sakė, kad dienos stacionaras čia veikia dar nuo 2009 metų balandžio. „Didžiąją dalį patalpų mes įrengėme savo lėšomis. Papildomai įsisavintos lėšos padės pagerinti paslaugų kokybę ir išplėsti paslaugų asortimentą“, –  sakė direktorė.

Jos teigimu, ES lėšomis centrui bus kompensuota dalis įvairios įrangos įsigijimo išlaidų. Papildomai planuojama įsigyti kompiuterių, medicininės įrangos. „Taip pat papildomai įrengsime patalpas sporto užsiėmimams. Tai planuojame atlikti iki 2011 metų spalio“, – dėstė L.Šiaudvytytė.

Kelis kartus didesnė parama skirta Kretingos psichikos sveikatos centrui, kuris pradeda vykdyti beveik 1,1 mln. Lt vertės projektą.

Papildomai įsisavintos lėšos padės pagerinti paslaugų kokybę ir išplėsti paslaugų asortimentą, – L.ŠiaudvytytėKaip pasakojo centro direktorė Teresė Ramanauskienė, projekto sutartis buvo pasirašyta šių metų rugpjūtį, o darbai privalo būti baigti iki 2012–ųjų rugpjūčio pabaigos. Tiesa, kol kas realūs darbai nevyksta – šiuo metu ruošiamasi techninio projekto pirkimui. O prasidėjus darbams bus rekonstruojamas pastatas ir įrengtos per 400 kv. m. ploto psichikos dienos stacionaras.  Už skirtas lėšas taip pat bus įsigyta baldų, įrangos. Numatyta, kad Kretingoje atsirasiantis naujasis centras bus 12 vietų, jame dirbs 5 darbuotojai.

„Mūsų centras šiuo metu aptarnauja 44 000 gyventojų, be to, esame pasirašę bendradarbiavimo sutartis su Palangos, Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centrais, kurie galės naudotis mūsų psichikos dienos stacionaro (centro) paslaugomis. Poreikis tokioms paslaugoms yra, nes dienos stacionaras yra tarpinė grandis tarp stacionaro ir ambulatorinio gydymo, pacientai čia galės gauti paslaugas, neatsitraukdami nuo savo namų,” – sakė T.Ramanauskienė.

Psichikos sveikatos priežiūrai – iki 100 mln.

Projektai, kurie įgalina steigti psichikos dienos centrus, nėra vienintelis žingsnis stiprinant psichikos sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą. Kaip teigė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Europos Sąjungos paramos skyriaus, vyr. specialistė Virginija Karalevičiūtė, SAM psichikos sveikatos sritį išskyrė kaip vieną iš prioritetinių Sanglaudos skatinimo veiksmų programos sričių 2007–2013 m. ES struktūrinei paramai gauti. Todėl psichikos sveikatos priežiūrai iki 2013 m. numatyta skirti iki 100 mln. litų ES ir bendrojo finansavimo lėšų.

Priemonėms „Diferencijuotų kompleksinės psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai centrų įkūrimas” ir „Psichiatrijos stacionaro modernizavimas” skirta po beveik 15 mln. lt, didžiąją dalį 85 proc. sudaro ES struktūrinių fondų lėšos. Jau minėtai priemonei „Psichikos dienos stacionarų (centrų) įkūrimas” iš viso skirta 59,4 mln. lt, iš jų 50,5 mln Lt. yra ES lėšos. Šiuo metu pasirašyta 17 sutarčių tokių stacionarų įrengimui. Taip pat steigiami ir Krizių intervencijos centrai, tam skirta iki 10 mln. lt, iš jų 8,5 mln Lt ES lėšos. 

Logo ES


 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką