Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pusė programinės įrangos Lietuvoje – nelegali

Kontora
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kontora
Šaltinis: 15min
0
A A

„Verslo programinės įrangos aljanso“ (BSA) duomenimis, piratinės programinės įrangos paplitimas Lietuvoje siekia 54 proc., o pernai per patikrinimus nustatytos nelicencijuotos programinės įrangos vertė siekė 783 tūkst. Lt.

Antradienį BSA surengtoje spaudos konferencijoje taip pat pranešta, kad pernai buvo iškeltos 34 bylos dėl piratinių programų naudojimo, iš jų 11 – civilinių, kuriose autorių teisių turėtojams priteista 70 tūkst. Lt žalos atlyginimo.

Dažniausiai neteisėtai naudojamasi „Adobe“, „AutoDesk“, „Microsoft“, „Symantec“ ir „Corel“ programine įranga.

Bendrovės „International Data Corporation“ atlikto tyrimo duomenimis, 2008 metais nelegalios programinės įrangos paplitimas Lietuvoje buvo 54 proc. Skaičiuojama, kad dėl nesumokėtų mokesčių bei nesukurtų darbo vietų valstybė 2008 metais patyrė apie 40 mln. JAV dolerių nuostolių.

Palyginkime: Vakarų Europoje nelegalios programinės įrangos paplitimas siekia 33 proc., Centrinėje ir Rytų Europoje – apie 66 proc. Tiesa, anksčiau Lietuvoje piratinės programinės įrangos paplitimas buvo didesnis – pavyzdžiui, 2003 metais šis rodiklis siekė 78 proc., dar anksčiau – net 90 proc.

Pastaraisiais metais piratavimo lygis Lietuvoje išlieka panašus. BSA atstovų teigimu, sunkmetis tam didesnės įtakos neturi.

Apie pažeidimus informuoja darbuotojai

BSA prezidentas Ervinas Leontjevas pabrėžia, kad intelektinės nuosavybės vagystės stabdo technologijų įmonių steigimą Lietuvoje, nes kūrėjai yra nesuinteresuoti gaminti intelektinių produktų valstybėje, „kurioje egzistuoja tolerancija tokių produktų vagystėms“. Jo nuomone, intelektinės nuosavybės apsaugos klausimai turi būti įtraukti į šiuo metu Vyriausybėje derinamus ministerijų veiklos ateinantiems 3–5 metams prioritetus. E.Leontjevas taip pat akcentavo būtinybę informuoti visuomenę apie nelegalios programinės įrangos naudojimo daromą žalą.

Pasak BSA Lietuvoje atstovaujančios advokatų kontoros „Pranckevičius ir partneriai“ partnerės Jolantos Kaminskaitės, pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai esami ar buvę įmonių darbuotojai informuoja apie įmonėje naudojamą nelegalią programinę įrangą. Anot jos, gavus tokį pranešimą neskubama kelti bylos – pirmiausia įmonė informuojama, jog žinoma apie galimus pažeidimus ir paraginama juos ištaisyti. Pernai 14 įmonių, gavusių tokius laiškus, įsigijo programinės įrangos už 67 tūkst. Lt.

„BSA yra ne pelno siekianti organizacija ir negali išspręsti ir patikrinti visų įmonių, naudojančių nelegalią programinę įrangą. Veikla nukreipiama prieš piktybiškiausius atvejus“, – sakė J.Kaminskaitė.

Anot jos, didžiausias dėmesys skiriamas kovai su tokios programinės įrangos platintojais. „Anksčiau programinė įranga buvo tarsi nemokamas priedas prie kompiuterinės įrangos. Pastaraisiais metais tokie atvejai yra vienetiniai. Pavyzdžiui, per praėjusį pusmetį buvo nustatytas tik vienas toks atvejis“, – sakė J.Kaminskaitė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką