Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 08 04, 09:56

Reglamentu prisidengę sukčiai ėmė terorizuoti įmones ir svetainių kūrėjus

Daug įmonių subruzdo pašto dėžutėse radusios Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) atsiųstus laiškus, kuriuose nurodoma, kad už pažeidimus gresia bauda iki 4 procentų bendros metinės apyvartos. Tačiau pasirodė, kad tai sukčiai, prisistatę VDAI vardu. 15min pradėjus domėtis, įmonių šantažuotojai buvo užblokuoti, tačiau įmonės turėtų likti apdairios.
Kibernetinis nusikaltėlis gviešiasi jūsų pinigų
Kibernetinis nusikaltėlis gviešiasi jūsų pinigų / 123RF.com nuotr.

Į 15min kreipėsi ne vienos įmonės atstovai, o tokius laiškus gavo ir redakcija.

„Gavome nusiskundimų iš vartotojų dėl jūsų tinklapio nesilaikymo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento. Jūsų tinklapyje nėra: sutikimo/nesutikimo su slapukų naudojimu, slapukų naudojimo puslapio – kokie slapukai ir kitos autorizuotos priemonės naudojamos, privatumo politikos puslapio“, – tokio turinio laiškus išsiuntė sukčiai, apsimetę VDAI specialiste Lina Andriukaitytė.

Įmones tokie laiškai itin išgąsdino – grasinama baudomis, kurios gali siekti ir milijonus. Socialiniame tinkle „Facebooke“ kilo arši diskusija.

15min nuotr./Sukčių įmonėms išsiųstas laiškas
15min nuotr./Sukčių įmonėms išsiųstas laiškas

„Kadangi kalbama apie baudas – suskubome šį reikalą derinti su advokatais, kurie susisiekė su inspekcija. VDAI atstovė juos informavo, kad jokių pranešimų įmonėms nesiuntė ir to daryti neketina, o pranešime nurodyta darbuotoja inspekcijoje nedirba, nurodytas el. paštas taip pat neegzistuoja. Analogiškus pranešimus vakar gavo šimtai įmonių. Apie tai jau yra informuota policija“, – 15min teigė vienos bendrovės atstovė.

Ji tik nesupranta, kokia iš to nauda sukčiams – jokių reikalavimų sumokėti, ar įtartinų nuorodų laiškuose nepateikiama.

„Teisininkai nuramino, kad viskas čia gerai ir daryti nieko nebereikia, bet klausimas – kam ši košė buvo užvirta. Spėjama, kad po 14 dienų termino būtume gavę kitą laišką, su prašymu pervesti baudą į nurodytą sąskaitą“, – stebisi įmonės atstovai.

Tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ pastebėta, kad iš to paties serverio „kranklys.serveriai.lt“, iš kurio siunčiami apgaulingi laiškai, tuo pat metu įmonėms siunčiami ir pasiūlymai – pigi internetinių svetainių priežiūra. Iškelta prielaida – galbūt sukčiai viena ranka įmones gąsdina, o kita – siūlo problemas išspręsti susimokėjus.

„Klientams panika sukelta, o, bet, tačiau, sakyčiau, neteisėta“, – tokiais ir panašiais įrašais „Facebook'e“ dalijosi IT ekspertai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slaptažodis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slaptažodis

Sukčius užblokavo

Serveris „Kranklys“ priklauso UAB „Interneto vizija“. 15min kreipėsi į „Interneto viziją“ – atsiliepęs konsultantas patikino, kad serveris „Kranklys“ yra skirtas daugeliui klientų, tačiau bendrovė paprašė atsiųsti informaciją ir ėmė aiškintis situaciją.

„Iš tiesų ši situacija iki jūsų laiško mums dar nebuvo žinoma. Gavus jūsų pranešimą, laiško siuntėjas buvo nustatytas, jam fiksuotas sutarties sąlygų pažeidimas ir šią akimirką laukiame kliento situacijos paaiškinimo. Deja, tačiau kliento asmeniniai duomenys yra konfidencialūs ir be teisėto pagrindo jų atskleisti trečiosioms šalims neturime galimybės. Visais atvejais bendradarbiaujame su teisėsaugos institucijomis, tad gavus teisėtus jų prašymus, teikiame visą reikiamą informaciją tyrimuose“, – patvirtino įmonės atstovė Eglė Litvinaitė.

Ji aiškina, kad ir kitomis situacijomis, kai serveriais besinaudojantys asmenys ima neteisėtai elgtis – klientai įpareigojami pasiaiškinti ir spręsti situacijas, o nebendradarbiaujant paslaugų veikimas stabdomas.

Pixabay.com nuotr./Kibernetinis saugumas
Pixabay.com nuotr./Kibernetinis saugumas

VDAI: elektroninių laiškų nesiunčiame

VDAI turi įgaliojimus duomenų valdytojui ar tvarkytojui pranešti apie įtariamą Duomenų apsaugos reglamento pažeidimą, tačiau VDAI vardu tokiais įgaliojimais gali pasinaudoti tik direktorius, jį pavaduojantis ar jo įgaliotas asmuo. Be to – siunčiami oficialūs dokumentai, o ne elektroniniai laiškai, patikino VDAI atsiųstame komentare.

„Tikrieji elektroninio laiško siuntėjo tikslai mums yra nežinomi, tačiau, mūsų manymu, tokie veiksmai galimai turi nusikalstamos veikos pažymių, taip pat gali būti susiję su kibernetiniu saugumu. Atsižvelgiant į tai, gauta informacija yra perduota kompetentingoms institucijoms“, – teigiama VDAI komentare.

Jeigu gauti dokumentai kelia pagrįstų įtarimų dėl jų tikrumo, VDAI patariame susisiekti su inspekcija ir pasitikslinti. VDAI specialistai patikino, kad dėl sukčių veiklos gavo daug užklausų.

„VDAI yra žinomas jūsų paklausime nurodytas atvejis. Sulaukėme skambučių ir elektroninių laiškų iš daugybės asmenų, kuriais buvome informuoti apie tai, kad VDAI vardu, prisistatant „VDAI Duomenų rengimo Vilniaus skyriaus specialiste Lina Andriukaitiene“ įmonės informuojamos apie „galimus“ Bendrojo duomenų apsaugos reglamento pažeidimus ir apie „galimas“ sankcijas.

„Norėtume patikinti, kad VDAI niekaip nėra susijusi su šių laiškų siuntimu. Pastebėtina, kad neturime jokių teritorinių padalinių, taip pat inspekcijoje nedirba asmuo, kurio vardas ir pavardė „Lina Andriukaitienė“, – pažymima komentare.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką