Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 gruodžio 4d. 20:04

Reikšmingas JAV rodiklis ėmė prognozuoti krizę

Neramumai pasaulio akcijų biržose
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Neramumai pasaulio akcijų biržose

JAV skolintis trumpesniam laikotarpiui kai kuriais atvejais jau tapo brangiau, nei skolintis ilgesniam laikotarpiui. Kai taip nutikdavo anksčiau, po to ateidavo ekonominės krizės. Finansų rinkos neramiai stebi JAV palūkanų šokį.

Toks reiškinys, kai skolintis trumpam yra brangiau nei ilgesniam laikotarpiui, yra itin retas ir paprastai įvyksta prieš pat ekonomines krizes. Taip buvo ir 2007 metais, ir 2000 metais, ir prieš ankstesnes krizes.

Šiuo metu skolintis trumpam laikotarpiui JAV jau tapo brangiau nei ilgesniam laikotarpiui – tektų mokėti didesnes palūkanas.

Skirtumas tarp 3 metų ir 5 metų trukmės paskolintų lėšų palūkanų normų siekia -1,4 bazinio punkto (0,014 proc. punkto). Neigiama reikšmė užfiksuota pirmąkart per dešimtmetį – paskutinįkart taip buvo 2007-aisiais, rašo „Bloomberg“.

Suvienodėjo įvairios trukmės JAV iždo vertybinių popierių pajamingumai: vienerių metų skolos popierių palūkanos – 2,7 proc., 5 metų trukmės – 2,8 proc., 10 metų trukmės – 2,95 proc. per metus. 3 mėnesio iždo vekselių pajamingumas siekia 2,37 proc.

Įdėmiausiai stebimas skirtumas tarp 2 ir 10 metų trukmės skolų, jis laikomas krizės indikatoriumi. Tokios trukmės skolų palūkanų skirtumas vis dar teigiamas, tačiau yra mažiausias nuo 2007 metų, vos 15 bazinių punktų.

Sent Luiso Federalinės rezervų sistemos nuotr./Skirtumas tarp JAV 2 ir 10 metų trukmės palūkanų vis dar išlieka teigiamas, tačiau mažiausias nuo 2007-ųjų
Sent Luiso Federalinės rezervų sistemos nuotr./Skirtumas tarp JAV 2 ir 10 metų trukmės palūkanų vis dar išlieka teigiamas, tačiau mažiausias nuo 2007-ųjų

Rinka siunčia signalą, kad ekonomikos plėtra gali išsisemti ir ateis susitraukimo ciklo fazė, rašo Bloomberg.

Investuotojams perkant ilgalaikes JAV obligacijas, jų kainos pakilo, atitinkamai pajamingumai sumažėjo.

Dalis analitikų vertina, kad investuotojai vietoj trumpalaikių vertybinių popierių mieliau renkasi rizikingesnį finansinį turtą, pvz., akcijas, kadangi kiek atlėgo įtampa dėl galimų prekybos karų. Tačiau taip pat yra ir vertinimų, kad JAV centrinis bankas kitąmet gali dar kilstelėti palūkanų normas. Tačiau rinkoje prognozuojama, kad palūkanų augimas nustos, dėl to 5 metų trukmės obligacijos ir yra paklausios.

„Esamas palūkanų normų apsivertimas gali atspindėti rinkos vertinimus, kad 2020 metais palūkanos bus pradėtos karpyti, ir tai gali padėti 5 metų trukmės vertybiniams popieriams“, – sako „TD Securities“ palūkanų strategas Gennadiyus Goldbergas.

Rinkoje spekuliuojama, kad galimas dar nebent vienas palūkanų pakėlimas ketvirčiu procentinio punkto. Baiminamasi, kad palūkanų kėlimas, kuomet pasaulio ekonomika lėtėja, gali pabloginti JAV ekonomikos būklę.

Palūkanų normų vadinamoji inversija iki šiol buvo patikimas ekonominės krizės rodiklis.

Tačiau ne visi ekonomistai laikosi tokios nuomonės.

„Nemanau, kad skirtumas tarp 3 ir 5 metų palūkanų paveiks rinkas artimiausiu laikotarpiu. Tačiau jei palūkanų normos toliau vienodės ar atsiras neigiamas skirtumas tarp 2 ir 10 bei 10 ir 30 metų trukmės skolų, tai pritrauks daugiau dėmesio ir rinkos dalyviams reikš daugiau“, – sako „QS Investors“ portfelių valdytojas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką