TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Renovuojamų namų gyventojai: teigiami efektai pajaučiami iš karto

Kauno A.Ramanausko-Vanago gatvės 3-iojo namo gyventojai mažesnėmis sąskaitomis už šildymą džiaugėsi jau pernai žiemą.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno A.Ramanausko-Vanago gatvės 3-iojo namo gyventojai mažesnėmis sąskaitomis už šildymą džiaugėsi jau pernai žiemą.
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugiabučius pasiryžę renovuoti gyventojai džiaugiasi rezultatais – mokėti už šildymą tenka mažiau, mažiau sunaudojama elektros energijos, estetiškiau atrodo namai, seni liftai pakeisti naujais. Būstų renovavimas remiamas iš Europos Sąjungos (ES) 2007–2013 m. struktūrinės paramos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.

15min.lt renovuojamų namų gyventojai pasakojo, kaip pasikeitė gyvenimas atnaujinus būstus.

Moka 100 litų mažiau

Plungėje, A.Vaišvilos gatvėje esančio daugiabučio gyventojai būsto atnaujinimui ryžosi dar senosios renovacijos programos metu, o atsiradus JESSICA finansiniam instrumentui koregavo investicijų projektą ir lapkričio mėnesio pabaigoje pasirašė paskolos sutartį su Šiaulių banku.

Kaip sakė daugiabučio savininkų bendrijos pirmininkas Anicetas Paulikas, daugiabutį atnaujinti panorę gyventojai gavo 300 tūkst. eurų (daugiau nei 1 mln. Lt) dydžio paskolą, kurią turės grąžinti per 20 metų.

„Už renovaciją gyventojai moka pagal buto plotą. Mano butas – keturių kambarių, tad man viskas kainuos beveik 30 tūkst. Lt“, – skaičiavo A.Paulikas.

Lapkritį už šildymą mokėjau 100 Lt mažiau nei pernai, nors renovacija dar nebaigtaAnot jo, šiuo metu atlikta maždaug 20 proc. suplanuotų darbų: baigiama apšiltinti sienas, sudėti nauji langai, įstiklinti balkonai. „Liko dar daug: sutvarkyti karštą, šaltą vandentiekį, rūsio perdangą apšiltinti, stogas dar tvarkomas“, – vardijo pirmininkas.

Tačiau jis džiaugėsi, kad apšiltinus daugiabučio sienas jau spėjo pajusti teigiamą efektą. „Lapkritį už šildymą mokėjau 100 Lt mažiau nei pernai, nors renovacija dar nebaigta“, – sakė A.Paulikas.

Mokėjo mažiau, buvo šilčiau

Kauno A.Ramanausko-Vanago gatvės 3-iojo namo gyventojai šiluma butuose ir mažesnėmis sąskaitomis už šildymą bei elektros energiją džiaugėsi jau pernai žiemą.

„Pernai, kai sausį spaudė šalčiai, mano draugas, gyvenantis tokiame pačiame 84 kv. m bute nerenovuotame name, už šildymą mokėjo 640 Lt, o aš – 270 Lt, ir mano namuose dar buvo šilčiau“, – pasakojo šiame name gyvenantis 201-osios daugiabučių namų bendrijos pirmininkas Zenonas Baranauskas.

Anot jo, gyventojams apsisprendus ryžtis namo renovacijai organizaciniai darbai prasidėjo 2008-ųjų vasarą, o tų pačių metų rudenį jau buvo tvarkomas stogas. Šių metų gegužę renovacija baigta. Jos metu pakeisti vandentiekio ir šildymo sistemų vamzdynai, radiatoriai, apšiltintas stogas, sienos, pamatai, cokolis, pakeisti langai, atlikta ir daugiau darbų. Bendrijos pirmininkas džiaugėsi, kad bendro naudojimo patalpose nutarta įrengti modernias, energiją taupančias apšvietimo sistemas, senas liftas pakeistas nauju, todėl dabar minėtose patalpose sunaudojama apie 40 proc. mažiau elektros energijos.

Paklaustas, ką patartų kitoms bendrijoms, galvojančioms apie renovaciją, Z.Baranauskas sakė: „Svarbiausias mano patarimas – ryžtis kompleksiškai renovacijai: iš karto tvarkyti ir stogą, ir sienas, ir pamatus, neverta dalies darbų atidėlioti vėlesniems laikams. Taip pat labai svarbu, kad rangovai dirbtų sąžiningai, renovacijai būtų naudojamos tik geros kokybės medžiagos. Laimė, mums pasisekė ir su rangovais, ir su specialistu, kuris rūpinosi renovacijos darbų technine priežiūra.“

Naudosis alternatyviais energijos šaltiniais

Renovuojamo Panevėžio Marijonų g. 31/31A daugiabučio savininkų bendrijos pirmininkė Birutė Valkiūnienė 15min.lt pasakojo, kad jų daugiabutis garsėja ne tik Panevėžyje, nes šio namo gyventojai nutarė įsirengti itin modernią šildymo sistemą – jie naudosis ne tik dujų katilais, bet ir alternatyviais energijos šaltiniais. Ilgainiui ant šlaitinio šio namo stogo pietinės pusės atsiras 32 saulės kolektoriai, kurie bent aštuonis mėnesius per metus vandenį radiatoriuose įšildys maždaug iki 70 laipsnių temperatūros.

O ūkanotomis dienomis bus naudojamasi energija, pagaminama jau pastatytuose ir veikiančiuose dujiniuose katiluose,. Netrukus butuose ims ir veikti autonominės šildymo reguliavimo sistemos. „Pagal teorinius skaičiavimus, įgyvendinus visas priemones galėsime sutaupyti apie 62 proc. energijos, be to, iš 36 butų net 13-os savininkai jau susitvarkė dokumentus dėl šildymo kompensacijos, 3 butų dar tvarkosi“, – pasakojo B.Valkiūnienė.

Finansavimo mechanizmas JESSICA

Europos Komisijos ir Europos investicijų banko (EIB) bendradarbiaujant su Europos Tarybos plėtros banku įkurta iniciatyva JESSICA skirta skatinti darnios miestų plėtros projektų investicijoms.

Lietuvoje veikiančiame JESSICA kontroliuojančiame fonde sukauptos lėšos bus naudojamos daugiabučių namų renovacijai reikalingiems kreditams suteikti, siekiant įgyvendinti daugiabučių namų atnaujinimo programą.

Pirmajame etape bankams, dalyvaujantiems daugiabučių renovacijos programoje, bus skirta 54 mln. eurų, jie teiks lengvatinius kreditus programoje dalyvaujantiems žmonėms. Priemonės „JESSICA kontroliuojančiojo fondo“ finansavimo plane projektams įgyvendinti numatyta skirti 823,28 mln. Lt. 345,28 mln. Lt iš šios sumos sudarytų Lietuvos biudžeto lėšos, o 478 mln. Lt – Europos regioninės plėtros fondo lėšos.

Logo ES

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką