Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 21:02

„Revolut“ įkūrėjas 2008-ųjų krizės neįtarė, bet dabar prognozuoja 5 metus be sukrėtimų

Nikolajus Storonskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Nikolajus Storonskis

Finansų technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas ir vadovas Nikolajus Storonskis iki pat „Lehman Brothers“ bankroto dirbo šiame liūdnai pagarsėjusiame JAV investiciniame banke. Tokios banko baigties jis nesitikėjo iki paskutinės akimirkos, o dabar, praėjus dešimčiai metų, pasidalino patirtimi, kaip atrodė žlugimas. Šiandien N.Storonskis patikina, kad artimiausius 5-10 metų panašių įvykių laukti nereikėtų, nes bankai stiprūs.

Ekonomistai vienas po kito ima kalbėti apie debesis virš pasaulio ekonomikos ir augančias grėsmes.

Tačiau 15min atsiųstame komentare N.Storonskis aiškina, kad šiuo metu bankinis sektorius kaip niekad stiprus.

„Manau, kad artimiausius 5-10 metų panašių įvykių, kaip „Lehman“ bankrotas, pasaulyje nebus. Sektoriaus reguliavimas buvo gerokai atnaujintas, naujųjų taisyklių dėka bankai nebeturi galimybės sutelkti tiek galios, kiek galėjo turėti anksčiau, todėl, mano akimis, šiandien nuo to esame daug geriau apsaugoti“, – teigia N.Storonskis.

Tačiau pats sektorius turės keistis – vartotojams finansų technologijos jau siūlo geresnes paslaugas ir sudaro konkurenciją bankams.

„Daugelis tradicinių bankų pasižymi pernelyg sudėtinga vidine struktūra – tai jiems dažnai ir trukdo konkuruoti su jaunomis ir lanksčiomis kompanijomis, kurios gali greitai keistis ir taikytis prie situacijos. Neabejoju, kad bus pasiekta ta riba, kai bankams bus būtinas naujųjų žaidėjų technologinis išprusimas“, – sako N.Storonskis.

Anot jo, tam, kad bankai galėtų toliau gyvuoti, jiems teks konsoliduotis ir jungtis su finansų startuoliais.

„Visgi didžiosios technologinės kompanijos greičiausiai bus lankstesnės nei didieji bankai – manau, jos greičiau pradės vykdyti reikalingus susijungimus“, – sako jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nikolajus Storonskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nikolajus Storonskis

Pasidalino patirtimi: iki žlugimo dirbo „Lehman Brothers“

„Revolut“ įkūrėjas ir vadovas N.Storonskis dvejus metus, 2006 – 2008 m., dirbo išvestinių finansinių priemonių prekybininku investiciniame banke „Lehman Brothers“.

Ar turėjote kokią nors nuojautą, kad banko verslo modelis galėjo žlugti?

– Tikrai ne. Tai buvo didelis ir įtakingas investicinis bankas, ir jo bankroto paskelbimas visiems buvo šokas, kaip ir žmonėms visame pasaulyje, kadangi mes negavome nei išankstinio perspėjimo, nei patys būtume ką nors tokio pagalvoję.

Ar pastebėjote kokių nors ženklų apie galimai artėjantį bankrotą?

– Pirmuoju nerimą keliančiu ženklu reikėjo laikyti tą momentą, kai „Lehman Brothers“ akcijų kainos staiga nukrito iki nulio. Tačiau tai truko tik sekundę, todėl tada visi pagalvojome, kad tai tebuvo trikdis „Bloomberg Terminal” sistemoje. Jau kitą sekundę akcijos kaina vėl pakilo iki 20 JAV dolerių.

Žvelgiant atgal aišku, kad jau tada turėjome tam skirti daugiau dėmesio, tai buvo pirmas prastas ženklas – po dviejų savaičių kaina vėl krito iki nulio dėl bankroto paskelbimo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Lehman Brothers“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Lehman Brothers“

Tačiau iš anksto tikrai nė vienas nenujautėme, kuo viskas gali baigtis, niekas nebūtų pagalvojęs, kad bankas galėtų bankrutuoti. Kad tai įvyko, mes ir patys sužinojome tik po viešo paskelbimo. Kitą mėnesį visi praleidome tiesiog dairydamiesi naujų darbų. Tačiau netrukus pasigirdo gandai, kad franšizę planavo įsigyti „Nomura“.

Kaip viskas atrodė iš karto po bankroto paskelbimo?

– Aš ir visi kolegos buvome šokiruoti. Pirmoji savaitė po bankroto paskelbimo buvo siurrealistinė, nuotaikos ir aplinka priminė apokaliptinius filmus. Visi vis tiek eidavome į biurą, tačiau ten visiškai neturėjome ką veikti. Neveikė nei vienas iš ekranų su akcijų grafikais.

Apsidairius biure buvo galima matyti, kad visi ten sėdintys tiesiog žaidžia vieną ir tą patį kompiuterinį žaidimą, kuriame reikėjo numušinėti malūnsparnius – tai buvo vienintelis dalykas, kuris tada nebuvo užblokuotas. Vien tam, kad kažkiek užmuštume nuobodulį, žaisdami tą žaidimą net pradėjome varžytis tarpusavyje.

Kas vyko vėliau?

– Man pasisekė, kadangi niekada nebuvau likęs visiškai be darbo. „Nomura“ (investicinės bankininkystės bendrovė – 15min) nupirko mūsų padalinį, o aš neilgai trukus gavau pasiūlymą iš „Credit Suisse“, kurį ir priėmiau.

Ir toliau kiekvieną dieną pasirodydavau biure laiku, kaip ir daugelis kitų kolegų. Tačiau mačiau daug žmonių, kurie jau pakavosi savo daiktus į dėžes, arba ir toliau sėdėdavo biure, neturėdami kuo užsiimti.

Visi, kurie liko be darbo, arba kurių ateitis tuo metu buvo miglota, išgyveno labai įtemptą laikotarpį. Kaip ir sakiau – tada man tiesiog pasisekė, buvau komandoje, kuri jau turėjo tam tikras garantijas dėl ateities.

Ar tuo metu supratote, kokio masto įvykis tai buvo?

– Tikrai ne. Tuo metu negalėjau suvokti, kokį efektą tai turės. Tai buvo mano pirmas darbas po universiteto baigimo, ir aš jį tikrai labai mėgau.

„Revolut“ nuotr./Lietuvoje siūlys atlyginimus pervesti į „Revolut“ sąskaitas
„Revolut“ nuotr./Lietuvoje siūlys atlyginimus pervesti į „Revolut“ sąskaitas

Kada atsirado pirmosios mintys apie „Revolut” įkūrimą? Ar šiandien galite pasakyti, kad jas paskatino tai, kas įvyko su „Lehman“?

– Šiandien manau, kad būtent „Lehman Brothers“ išmokau bazinių įgūdžių, kurie, labai didele dalimi mane ir atvedė ten, kur esu dabar. Pradėti bet kokį naują verslą yra be proto sunku. Tam reikalingas atitinkamas charakteris, nusiteikimas, žinios ir intelektas, kad galėtum eiti kiaurai sieną. „Lehman Brothers“ mums neabejotinai visa tai įskiepijo.

Labai daug buvusių geriausių „Lehman“ darbuotojų, kurie pasitraukė iki 2008-ųjų arba iškart po banko bankroto, neilgai trukus įkūrė savo verslus. Tai buvo tarsi nauja verslininkų karta, kuri pakilo iš visiškų gyvenimo griuvėsių ir jų pasaulėžiūrą smarkiai formavo tuo metu sustiprėjęs nepasitikėjimas bankais.

Kaip minėjau, man tada pasisekė. Mūsų padalinį įsigijo „Nomura“, o pats po kurio laiko priėmiau „Credit Suisse“ pasiūlymą – ten ir sutikau Vladą Yatsenko, „Revolut“ bendraįkūrėją ir dabartinį Technologijų vadovą.

„Revolut“ nuotr./„Revolut“ įkūrėjai ir vadovai: Nikolajus Storonskis bei Vladas Yetsenko
„Revolut“ nuotr./„Revolut“ įkūrėjai ir vadovai: Nikolajus Storonskis bei Vladas Yetsenko

Mus abu vienodai piktino mokesčiai, kuriuos turėjome mokėti bankams už visus tarptautinius pervedimus ir valiutos keitimus – tada ir prasidėjo kalbos apie „Revolut“, apie galimybę performuoti industriją nuo pat šaknų, pasitelkus technologijas. Praėjo tik trys metai, ir šiandien esame greičiausiai Europoje augantis fintech „vienaragis“, kasdien pritraukiame apie 7000 naujų klientų, ir iš viso jų turime jau apie 2,7 milijono.

„Lehman Brothers“ buvo puiki įmonė, kurioje sutikau ne vieną tikrai išskirtinai protingą ir sunkiai dirbantį profesionalą. Be abejo, buvo apmaudu, kad bankas išgyveno būtent tokią pabaigą. Visada jausiuos dėkingas už tą progą, kurią gavau sulaukęs iš jų darbo pasiūlymo.

Kaip, jūsų nuomone, per tą laiką pasikeitė bankinis sektorius?

– Sakyčiau, kad labiausiai į akis krenta bankams kylantys sunkumai samdant naujus aukšto lygio darbuotojus. Per paskutinius dešimt metų vis daugiau geriausių jaunų specialistų renkasi technologines kompanijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidento rinkimų tvarka – galimybė pasirodyti marginalams ir politikos keistuoliams?

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Aktualu

Išlaidos Seimo frakcijų parlamentinei veiklai kasmet auga

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Gazas

5 faktai apie aštuntąjį etapą: džiaugsmas, negalavimai ir B.Vanago nesėkmė

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Aktualu

Ramūnas Vilpišauskas: Ko nori britai?

Gazas

Oficialu: KTM komandos pagalba Baliui Bardauskui buvo teisėta

24sek

Įspūdingos pergalės fone D.Sabonis atsilaikė prieš pirmąjį NBA šaukimą

Aktualu

LRT tyrimas. Verslas nefinansuoja partijų? – „valstiečius“ remia ir į rinkimus su jais eina su Baltarusija dirbantys verslininkai

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Aktualu

Orai.lt: atkeliauja naujas ciklonas – orai bjurs

Aktualu

Didžiosios Britanijos parlamentui atmetus „Brexit“ sutartį, Lietuva laukia žinių iš Londono

Aktualu

Trečiadienio paryčiais Panevėžyje sudegė butas

Gazas

Kaimynų eksperimentas: Rygoje dalis gatvių nebebus barstomos druska

24sek

Jautri akimirka: po liūdnos žinios „Neptūno“ žaidėjų gestas pravirkdė amerikietę

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Mokslas.IT

CERN pristatė naujos kartos dalelių greitintuvo viziją

Aktualu

„Transparency International“: Lietuvos savivaldybės tampa skaidresnės

Aktualu

Paaiškės, ar porai iš Naujosios Zelandijos bus leista įsivaikinti 9-metę iš Lietuvos

Naujienos

Aktualu

P.Gražulis dirbs Žmogaus teisių komitete, V.Juozapaitis paliko Kultūros komitetą

Aktualu

Europos Parlamente – mūšio tarp žiniasklaidos ir „Google“ kulminacija: įsitraukė ir Lietuvos spauda

Pasaulis kišenėje

Kelionė po Libaną: kodėl klystate, jeigu bijote ten važiuoti

Aktualu

Daugiabučio gyventojai neapsikentė „Kauno butų ūkio“ savivaliavimo – reikalaus audito

Niujorko mados savaitė: „Chromat“ 2019 m. pavasario ir vasaros kolekcija

24sek

Įsiklausant į Michaelo Jordano žodžius: dar neišnaudotas Lietuvos krepšinio ginklas

Aktualu

Latvių policija nubaudė tris užsieniečius, laksčiusius nuogus Rygos senamiestyje

Aktualu

Pirmas žingsnis įveiktas: Seimas po pateikimo pritarė, kad būtų įkurta laikinoji komisija

Aktualu

D.Trumpas atidėjo lapkritį planuotą vizitą Airijoje

Aktualu

NATO nariai nerimauja dėl Rusijos „karinio pozavimo“

Aktualu

JAV mišrių kovos menų žvaigždė Jeffas Monsonas tapo Krasnogorsko deputatu

Aktualu

Širvintų rajone per gaisrą lauko virtuvėje žuvo žmogus

Aktualu

Vilniuje, didelėje teritorijoje, juntamas svilėsių kvapas: gelbėtojų žvalgyba – be rezultatų

Interviu Aktualu

Estų analitikės patarimas prezidento rinkimams: lyginkite Kremliaus poziciją ir kandidatų naratyvą

Aktualu

Vilniaus oro uoste avariniu būdu nusileido lėktuvas, jo keleiviui konstatuota mirtis

Sportas

Lietuvos jaunimo rinktinė neatsilaikė prieš danus

Aktualu

Vašingtono merė dėl artėjančio uragano Florence paskelbė nepaprastąją padėtį

Mokslas.IT

Rolandas Maskoliūnas: ateityje daugelį žmonių valdys algoritmai

24sek

L.Jamesas įvardijo būsimo NBA sezono favoritus

Interviu Sportas

Irklavimo treneris: apie valtyse užgimusias draugystes, meiles ir vaistą šeimoms

Maistas

Vištienos sašimis: gurmanai susižavėję, medikai pasibaisėję

Verslas

Verks 50 tūkstančių gyventojų: VMI nuo sąskaitų nurašys skolas

Kultūra

Tarptautinė konferencija Kaune kviečia dalintis architektūrinio paveldo ateities vizijomis

Vardai

Po skyrybų renginyje sutiktas Rolandas Alijevas: „Aš negyvenu praeitimi“

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie tai, kiek žmonių ryžtasi paaukoti savo kūną mokslui

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką