Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 7d. 10:02

Rugpjūtį naujų butų kainos krito, paklausa nežymiai atsigavo

Namas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Namas

Po rekordiškai nesėkmingo liepos mėnesio, kurio metu naujų butų pirminės rinkos aktyvumas pasiekė 3 metų blogiausius rodiklius, rugpjūtį paklausa kiek atsigavo. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje realizuota (parduota ir rezervuota) 70 proc. daugiau butų nei liepą, bet skaičiai vis dar išlieka labai maži.

Be to, didžiuosiuose Lietuvos miestuose naujų būstų kainos vėl mažėjo. Vilniuje siūlomų naujų butų kvadratinio metro kainų vidurkis krito žemyn 2,9 proc., Kaune – 5,6 proc., Klaipėdoje – 3,3 proc., teigiama išplatintame pranešime.

Žinant, jog NT rinka žygiuoja paskui ekonomiką, galime daryti išvadą, kad dar anksti kalbėti apie NT rinkos dugną.

„Nors realizacijos kreivė rugpjūtį kilo aukštyn, tačiau kai butai parduodami dešimtimis, net ir nereikšmingas augimas atrodo santykinai didelis. Todėl realią situaciją rinkoje tiksliau iliustruoja tai, jog NT vystytojai vėl pradėjo palaipsniui mažinti kainas, nes esami pardavimai jų netenkina. Nepaisant šių pastangų, 3 vasaros mėnesiai pagal butų realizaciją buvo patys blogiausi per trejus pastaruosius metus“, – teigia NT rinką stebinčio portalo NTspekuliantai.lt vadovas Matas Macijauskas.

Naujų butų pasiūla didmiesčiuose kito nežymiai. Vilniuje ji šiek tiek išaugo, Kaune – išliko tokia pati, Klaipėdoje – kiek sumažėjo. Rugpjūčio pabaigoje sostinėje buvo galima rinktis iš apytikriai 2500 naujos statybos butų, Kaune buvo siūloma 780, uostamiestyje – 654 butai. Siūlomų būstų vidutinė kvadratinio metro kaina svyravo nuo 6580 Lt Vilniuje iki 4310 Lt Kaune.

Pažymėtina, kad ekonominė situacija bei maža paklausa NT vystytojus ir toliau skatina stabdyti projektus. Vilniuje rugpjūtį sustabdyti ir iš pasiūlos išimti 2 projektai (tiesa, atsirado ir vienas naujas), Kaune – vienas.

Be to, statistikoje nemaža dalis prie realizuotų priskiriamų butų yra tiesiog rezervuoti. Tai reiškia, kad pirkėjai vis dar gali jų atsisakyti ir tuomet butai būtų sugrąžinti į oficialią pasiūlą. Vilniuje tokių būstų yra apie 320, Kaune – 90, Klaipėdoje – apie 100. Anuliavus visas šias rezervacijas, minėtuose miestuose pasiūla atitinkamai išaugtų 13, 12 ir 15 proc.

„Toks scenarijus, be abejo, yra tik teorinis, tačiau šie skaičiai parodo, kad sunkų ekonominį periodą išgyvenančioje rinkoje yra santykinai labai daug realizuotais laikomų butų, kurių statusas gali bet kada pasikeisti. Nestabili ekonominė padėtis žmones skatina keisti tiek finansinius lūkesčius, tiek su dideliais įsipareigojimais susijusius planus“, – aiškina NTspekuliantai.lt vadovas.

Anot jo, nors žiniasklaidoje pasirodo vis daugiau straipsnių, kurie užsimena apie pasaulio ekonomikos atsigavimą, tačiau dauguma analitikų sutinka, kad jis į Baltijos šalis ateis vėliau. Žinant, jog NT rinka žygiuoja paskui ekonomiką, galime daryti išvadą, kad dar anksti kalbėti apie NT rinkos dugną.

Temos: 1 Kaina
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką