Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rugsėjo mėnesį vartotojų nuotaikos žymiai pablogėjo: padaugėjo gyventojų, galvojančių, kad per artimiausius 3 mėnesius Lietuvos ekonominė situacija labai pablogės

Pensininkė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Lietuviai nėra visiškai patenkinti gyvenimu
Šaltinis: 15min
0
A A

Nuo 2009 m. tyrimų bendrovė RAIT pradėjo matuoti vartotojų nuotaikos indeksą (VNI). VNI matuoja vartotojų gyvenimo kokybės, materialinės padėties bei vartojimo pokyčius. Šis indeksas atskleidžia ne tik kaip pasikeitė vartotojų padėtis, elgsena, bet ir kokie jų ateities lūkesčiai. Kiekvieną mėnesį apklausiama virš 1000 Lietuvos gyventojų. Paskutinė apklausa atlikta 2012 metų rugpjūčio 31d. – rugsėjo 17 d.

Tiriamojo laikotarpio pradžioje, t.y. 2009 m. gegužės mėn. vartotojų nuotaikos indeksas buvo neigiamas ir siekė -27%. Tai reiškia, kad tuo metu 27% buvo daugiau neigiamai nei teigiamai nusiteikusių žmonių. Birželio mėn. neigiamos nuotaikos kiek prislopo ir VNI sumažėjo iki -21%, tačiau liepą vėl grįžo į buvusį lygį ir siekė -26%, tuo tarpu rugpjūčio mėnesį VNI neženkliai padidėjo vienu procentiniu punktu iki -25%. Rugsėjis, tikėtina, siejamas ir su darbymečiu, ir su ekonomikos pagyvėjimu, vartotojų nuotaikos po truputį gerėja, indeksas įgyja reikšmę -20%, t.y. 5 procentiniais punktais daugiau nei prieš mėnesį. Spalio mėnesį VNI vėl krenta 8 procentiniais punktais ir įgyja reikšmę -28%. Lapkritį VNI krito vienu procentiniu punktu iki – 29%. Gruodį VNI išliko toks pat –29%.

2010 metų sausį VNI pakilo dviem procentiniais punktais ir siekė –27%. 2010 vasarį vartotojų nuotaikos indeksas pagerėjo reikšmingiau – 4 procentiniais punktais iki -23%. 2010 kovo mėn. vartotojų nuotaikos indeksas išliko tose pačiose pozicijose kaip ir vasarį ir siekia –23%.  2010 balandžio mėn. pastebimas reikšmingas vartotojų nuotaikų indekso pagerėjimas, jis pakilo 7 procentiniais punktais, nuo -23% kovą iki -16% balandį. Rodiklio pokytį įtakojo sumažėjęs pesimistiškai nusiteikusių gyventojų skaičius ir padidėjęs neutraliai situaciją vertinančių gyventojų skaičius, t.y., manančių, kad situacija nekis, bus tokia, kokia yra dabar. 2010 metų gegužės mėn. VNI nukrito dviem procentiniais punktais ir siekė –18%. 2010 metų birželį VNI išliko beveik toks pats ir siekė –17%. 2010 metų liepos mėnesį vartotojų nuotaikos indeksas pakilo trimis procentiniais punktais ir siekia -14%.Rugpjūčio mėnesį vartotojų nuotaikos indeksas beveik nepakito ir siekia –15%. Rugsėjo mėnesį vartotojų nuotaikos indeksas buvo toks pat kaip liepą –14%, tačiau spalio mėn. nukrito iki -17%. Lapkričio mėnesį VNI pakilo 6 procentiniais punktais ir siekia -11%. Gruodžio mėn. vartotojų nuotaikos indeksas buvo toks pat rugsėjį –14%.

Rugsėjo mėnesį padaugėjo Lietuvos gyventojų, galvojančių, kad per artimiausius 3 mėnesius Lietuvos ekonominė situacija labai pablogės arba pablogės. Rugpjūtį tokių buvo 28 proc., o rugsėjo mėnesį – 40 proc. 

2011 metų sausio mėnesį vartotojų nuotaikos indeksas pakilo dviem procentiniais punktais: nuo -14% 2010 m. gruodžio mėn. iki -12% 2011 m. sausio mėn. Lyginant su 2010 m. sausio mėnesio rezultatais, VNI indeksas pakilo daugiau nei 2 kartus: nuo -27% 2010 m. sausio mėn. iki -12% 2011 m. sausio mėn. 2011 metų vasario mėnesį VNI pakilo vienu procentiniu punktu ir siekia -11%. 2011 metų kovo mėnesį VNI pakilo trimis procentiniais punktais ir siekė -8%, balandžio mėnesį VNI išliko toks pat kaip ir kovo mėnesį (-8%). Šių metų gegužės mėnesį VNI nukrito vienu punktu iki -9%. 2011 metų birželio mėnesį VNI nukrito iki -10%. Liepos mėnesį VNI pakilo iki -5%. Rugpjūčio mėnesį VNI nukrito iki -8%. Rugsėjį VNI dar sumažėjo dviem punktais iki –10%. Spalio mėnesį rodiklis nukrito dviem procentiniais punktais iki -12%. Lapkritį VNI toliau mažėjo iki -17%. Gruodį VNI šiek tiek pakilo iki -15% ir buvo vienu procentiniu punktu mažesnis nei 2010 metų pabaigoje.

2012 metų sausį VNI šoktelėjo 5 procentiniais punktais ir siekia -10%. Vasario mėnesį VNI nesikeitė. Vasario mėnesį VNI nesikeitė. Kovo mėn., kaip ir vasario mėnesį, VNI išliko toks pats ir siekia -10%. Balandžio mėnesį VNI nežymiai pagerėjo ir yra -9%. Gegužės mėnesį vartotojų nuotaikos vėl šiek tiek pagerėjo, indeksas lygus -8%, birželio mėnesį nesikeitė ir buvo -8%. Liepos mėnesio tyrimo rezultatai rodo, kad vartotojų nuotaikos šiek tiek pagerėjo – VNI lygus -7%. Rugpjūčio mėnesį VNI išliko toks pats kaip liepos mėnesį ir siekė -7%. Rugsėjį VNI sumažėjo 7 procentiniais punktais ir nukrito iki -14%. (žr. 1 pav.).

Rugsėjo mėnesį padaugėjo Lietuvos gyventojų, galvojančių, kad per artimiausius 3 mėnesius Lietuvos ekonominė situacija labai pablogės arba pablogės. Rugpjūtį tokių buvo 28 proc., o rugsėjo mėnesį – 40 proc. Taip pat ženkliai padaugėjo žmonių tikinčių, kad jų asmeninė ar jų šeimos materialinė padėtis per artimiausius 3 mėnesius labai pablogės arba pablogės. Rugpjūtį taip galvojo 21 proc. Lietuvos gyventojų, rugsėjo mėnesį jų dalis išaugo iki 36 proc. Rugsėjo mėnesį daugiau žmonių, nei rugpjūčio mėnesį, nusiteikę mažinti savo ir savo šeimos asmenines išlaidas. Rugsėjo mėnesį 28 proc. Lietuvos gyventojų teigė, kad ketina labai sumažinti arba mažinti savo ir savo šeimos išlaidas ir vartojimą per ateinančius 3 mėnesius. Rugpjūtį taip galvojančių buvo 20 proc. Taip pat rugsėjį 30 proc. žmonių, teigė jau sumažinę savo išlaidas ir vartojimą. Rugpjūtį tokių buvo 21 proc.

„Toks staigus vartotojų nuotaikos kritimas gali būti siejamas su keletu dalyku. Pirma, rudenį mes ne pirmi metai pastebime, kad VNI krenta, lyginant su pavasariu ar vasaros laikotarpiu. Rudenį artėja šildymo sezonas, todėl gyventojai planuoja mažiau kitų išlaidų bei vartojimo, nes dalis pinigų panaudojama apmokėti šildymo sąskaitas. Antra, šį rudenį VNI kritimą galėjo įtakoti prasidėjusi Seimo rinkimų kampanija, kurios metu žmonės gavo nemažai neigiamos informacijos apie situaciją Lietuvoje. Trečia, tęsiasi diskusijos bei nuolat gaunama prieštaringa informacija apie galimą antrąją pasaulinės ekonomikos krizės bangą, eurozonos krizę. Metai eina į pabaigą, gaunama daug neigiamos ir prieštaringos informacijos, žmonės nejaučia realaus gyvenimo pagerėjimo, todėl jų nuotaikos ir lūkesčiai blogėja“, – duomenis komentuoja RAIT valdybos pirmininkė Inga Nausėdienė.

Kaip visada, optimistiškiausiai nusiteikęs yra jaunimas (15-24 metų amžiaus).

Temos Rugsėjis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką