Rusija nebemoka pensijų rusų kariškiams Lietuvoje: kaltina sankcijas, nors būdų jas mokėti yra

15min redakciją pasiekė laiškas, kuriame teigiama, kad keli tūkstančiai Lietuvos pensininkų jau du mėnesius negauna pensijų iš Rusijos. Tai patvirtina ir Rusijos ambasada, informuojanti, kad pensijų neva negali išmokėti dėl sankcijų, įvestų „Gazprom“ bankui. Visgi Lietuvos institucijos teigia, kad Rusija, jei norėtų, galėtų rasti kitų būdų, kaip mokėti šias pensijas.
Senjorai
Senjorai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Mano senelis yra vienas tokių pensininkų, kuriam pensiją moka Rusija. Visą savo gyvenimą jis tarnavo sovietų kariuomenėje, išminavo tūkstančius nuo Antrojo pasaulinio karo Lietuvos teritorijoje likusių sprogmenų. Jau nepriklausomos Lietuvos laikais mokė mūsų specialiąsias tarnybas išminavimo meno, dirbo valstybės labui“, – pasakojo į redakciją parašęs Valentinas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma), tvirtinęs, kad tai palies apie 5 tūkstančius Lietuvos pensininkų.

Valentino senelis, kuriam vasario 7 d. suėjo 90 metų, paskutinį kartą savo pagrindinę pensiją gavo gruodžio pradžioje. „Jis liko beveik be pajamų“, – rašoma laiške.

Šiuo metu, Valentino teigimu, jo senelis iš Lietuvos gauna tik nedidelę pensiją dėl invalidumo ir nedidelio stažo jau nepriklausomoje Lietuvoje.

„Pagrindinę pensiją pagal Lietuvos ir Rusijos susitarimą jam moka Rusija, o dėl naujų sankcijų tai tapo neįmanoma“, – aiškino Valentinas.

Jo žodžiais tariant, pensijų Rusija „neperveda dėl sankcijų „Gazprom“ bankui“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Senjorai
Lukas Balandis / BNS nuotr./Senjorai

Tai, kad nebemoka pensijų Lietuvoje Rusijos ambasada savo oficialiame puslapyje paskelbė šių metų vasario 11 d. Pasak įrašo, „dėl situacijos, susidariusios dėl vienašališkų Vakarų banko veiksmų, Rusijos pusė dėl priežasčių, nepriklausančių nuo jos valios, šiuo metu neturi galimybės mokėti pensijų.“

Rašoma, kad „nuo 2024 m. lapkričio mėnesio gautas oficialus „Swedbank“ pranešimas apie sankcijas „Gazprombank“.

„Swedbank“ savo ruožtu 15min komentavo, kad laikomasi visų Lietuvos Respublikos ir tarptautinių teisės aktų, reglamentuojančių tarptautinių sankcijų ir ribojamųjų priemonių įgyvendinimą, todėl negali įskaityti lėšų, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su sankcionuotais subjektais.

Shutterstock nuotr./Gazprombank
Shutterstock nuotr./Gazprombank

Teigia, kad būdų sumokėti pensijas yra

Valentinas kelia klausimą, ar neturėtų Lietuva pasirūpinti šiais be pajamų likusiais piliečiais ir perimti pensijų mokėjimą.

Tačiau Lietuvos institucijos teigia, kad Rusija turi ir kitų būdų sumokėti šias pensijas – pavyzdžiui, gali jas pervesti per kitus bankus, kuriems dar netaikomos sankcijos. Vis dėlto, to nedaro.

Kaip 15min pabrėžė Socialinė apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) ministro patarėjas Ignas Algirdas Dobrovolskas, bankiniai pavedimai per nesankcionuotus bankus nėra ribojami.

„Siekiant išvengti galimų sunkumų dėl bankinių pavedimų rubliais ir užtikrinti, kad kariškių pensijos būtų išmokamos jų gavėjams, Rusija galėtų svarstyti klausimą dėl pervedimų eurais. Susitarime bankinio pervedimo valiuta nereglamentuojama“, – siūlė I.A.Dobrovolskas.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovai 15min akcentavo, kad Rusijos ambasada Lietuvoje dėl tarptautinių mokėjimų vykdymo kylančias problemas „turėtų spręsti tiesiogiai su finansinių paslaugų teikėju, arba esant poreikiui, pasirinkti kitą finansinių paslaugų teikėją“.

„Lietuvos institucijos, įskaitant ir URM, neturi įgaliojimų privatiems subjektams teikti nurodymus dėl finansinių paslaugų teikimo konkretiems klientams ir ribojamųjų priemonių lėšų pervedimui į Rusijos ambasados sąskaitas netaiko, išskyrus Rusijai už agresiją prieš Ukrainą nustatytuose teisės aktuose“, – atkreipė dėmesį URM atstovai.

Shutterstock nuotr./Pensininkai
Shutterstock nuotr./Pensininkai

Susitarimas – galioja

SADM ministro patarėjas I.A.Dobrovolskas 15min patvirtino, kad vis dar galioja 1993 m. su Rusija pasirašytas susitarimas dėl socialinių garantijų teikimo tvarkos nuolat Lietuvoje gyvenantiems Rusijos kariškiams pensininkams.

Anot SADM, susitarimas taikomas Lietuvoje nuolat gyvenantiems buvusios TSRS (Rusijos Federacijos) ginkluotųjų pajėgų, pasienio, vidaus, geležinkelių ir kitų kariuomenės rūšių atsargos ir dimisijos admirolams, generolams, karininkams, praporščikams, mičmanams, liktinės tarnybos kariams, buvusios TSRS vidaus reikalų ministerijos organų eiliniams ir viršininkams, taip pat šių asmenų šeimoms, gaunantiems pensijas ir pašalpas iš Rusijos biudžeto.

„Susitarime numatyta, kad nepriklausomai nuo pilietybės nurodytųjų kariškių pensininkų pensinį aprūpinimą Rusija vykdo pagal savo įstatymų sąlygas ir normas“, – 15min paaiškino I.A.Dobrovolskas.

„Sodros“ komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič 15min taip pat pabrėžė, kad šiame susitarime aiškiai apibrėžiama, kad pensijas šiems asmenims tiesiogiai moka socialinio aprūpinimo skyrius prie Rusijos Federacijos ambasados. Su šių pensijų mokėjimu, M.Kozič teigimu, „Sodra“ nėra susijusi.

Shutterstock nuotr./Rusijos ambasada Vilniuje
Shutterstock nuotr./Rusijos ambasada Vilniuje

Pašalpos pervedimu rūpinasi Rusijos ambasada

Rusija, kaip informavo SADM, kariškių pensininkų pensijų skyrimo, perskaičiavimo, mokėjimo sąlygų nustatymo klausimus sprendžia per Rusijos ambasadą Lietuvoje. Lėšų pensijoms ir pašalpoms mokėti finansavimas, jų pervedimas į nustatytą Lietuvos banko sąskaitą vykdomas per Rusijos ambasadą, kuri ir išmoka pensijas.

„Mes neturime informacijos apie gavėjų skaičių ir kokia tvarka Rusija perveda pensijas ambasadai“, – paaiškino I.A.Dobrovolskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“