Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija pakišo kiaulę Lietuvos mėsos gamintojams: itin pelninga ir didelė rinka tapo nepasiekiama

Kiaulės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kiaulės
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusija nuo balandžio 7 dienos iš Lietuvos ir Lenkijos nebeįsileis gatavų mėsos produktų, kuriuose yra kiaulienos, pranešė Rusijos veterinarijos tarnyba („Rosselchoznadzor“).

„Balandžio 7-ąją mes taip pat įvedame priemones, kurių jau ėmėsi viena Muitų sąjungos narė – Baltarusija, dėl gatavos (mėsos – red.) produkcijos tiekimo iš Lietuvos ir Lenkijos“, – pranešė „Rosselchoznadzor“ vadovas Sergejus Dankvertas, kurį cituoja agentūra „Interfax“.

Spaudimas Europos Sąjungai

Anot Rusijos tarnybos, susirūpinimą kelia pirmiausia tai, jog Europos Sąjungoje nekontroliuojamas visas mėsos produktų gamybos procesas.

Jo žodžiais, toks sprendimas priimtas po „Rosselchoznadzor“ konsultacijų su Europos Komisijos atstovais kovo pabaigoje Ženevoje vykusiame Pasaulio prekybos organizacijos Sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių komiteto posėdyje.

„Mes dar kartą įsitikinome kolegų Europoje pozicijos nekonstruktyvumu, sprendžiant afrikinio kiaulių maro regionalizavimo, taip pat žaliavos tiekimo iš pavojingų šiuo požiūriu regionų Lietuvoje ir Lenkijoje kontrolės problemą“, – pabrėžė S.Dankvertas.

Anot Rusijos tarnybos, susirūpinimą kelia pirmiausia tai, jog Europos Sąjungoje nekontroliuojamas visas mėsos produktų gamybos procesas.

„Tai ypač pavojinga, kai Lietuvoje ir Lenkijoje nustatytas afrikinis kiaulių maras, ir neatmestina tai, kad ši pavojinga liga toliau plinta ES“, – pareiškė Rusijos tarnybos atstovas.

Apie tokią galimybę Rusijos tarnyba pranešė dar prieš dvi savaites, motyvuodama maru bei įtarimais, esą šių šalių mėsos perdirbimo įmonės naudoja potencialiai pavojingą žaliavą.

Artimiausiu metu planuojamas „Rosselchoznadzor“ vadovo pavaduotojo Jevgenijaus Nepoklonovo vizitas į Baltijos valstybes, kur jis su veterinarijos tarnybų vadovais aptars susidariusią padėtį.

Lietuvoje ir Lenkijoje nustačius afrikinio kiaulių maro atvejų, Rusija jau uždraudė gyvų kiaulių ir kiaulienos importą iš visos Europos Sąjungos.

Galutinai uždarė rinką

Eksporto srautas į Rusiją mažėjo jau metus. Anksčiau buvo uždrausta vežti termiškai neapdorotus gaminius – vytintas ir rūkytas dešras.

Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių vadovas Egidijus Mackevičius 15min.lt teigė oficialios informacijos apie draudimus dar neturintis: „Po šernų maro buvo sustabdytas visos šviežios kiaulienos ir termiškai neapdorotų kiaulienos gaminių eksportas į Rusiją. Draudimas apima visą Europos Sąjungą. Kol vyko sąjungos ir Rusijos derybos, buvo galima vežti termiškai apdorotus gaminius – paprastai tariant virtas dešras. Praėjusią savaitę Ženevoje vyko susitikimas, tačiau akivaizdu, kad sprendimas nebuvo rastas.“

Pasak jo, problemos tęsiasi ne mėnesį ir ne du. Jos kilo jau pernai. Buvo uždrausta vežti ir kiaulieną, ir jautieną. Eksporto srautas į Rusiją mažėjo jau metus. Anksčiau buvo uždrausta vežti termiškai neapdorotus gaminius – vytintas ir rūkytas dešras.

„Tai didelis ir brangus gaminių segmentas. Pajutome didelį smūgį. Virtų gaminių segmentas nėra toks svarbus. Žinoma, įmonės bandė persiorientuoti, todėl šio draudimo pasekmes pajus“, – sakė asociacijos vadovas.

Rusija vilioja pelnu

Lietuvoje gaminius tenka parduoti beveik už savikainą, vakarų Europoje uždirbamas nedidelis pelnas, na, o Rusijoje buvo uždirbama ir duonai, ir sviestui, ir dešrai, – paaiškino E.Mackevičius.

Kiaulienos Lietuvoje neužauginama tiek, kiek jos reikia vidaus rinkai, todėl gamintojai nebijo bankrutuoti.

Juos kur kas labiau neramina mažėjančios pelno maržos. „Mes turime įsivežti kiaulienos, kad patenkintume vidaus rinkos poreikius, todėl Rusijos sprendimas nėra katastrofiškas. Blogai tik tai, kad Lietuvoje mažos kiaulienos kainos. Čia gaminius tenka parduoti beveik už savikainą, vakarų Europoje uždirbamas nedidelis pelnas, na o Rusijoje buvo uždirbama ir duonai, ir sviestui, ir dešrai. Jos rinka leisdavo subalansuoti vidinėje rinkoje patiriamus nuostolius“, – minėjo E.Mackevičius.

Asociacijos duomenimis, dėl užsidarančių rinkų įmonės netenka dešimčių milijonų litų apyvartos, tačiau tikslius duomenis pateikti sudėtinga.

„Rusijos rinka yra itin rizikinga. Matome, kad ten neįmanoma ko nors prognozuoti. Atsitikus tokiems dalykams gamintojai sukasi į kitas rinkas. Yra kalba apie Rytų rinkas ir musulmoniškas šalis. Pernai įstatymai buvo pakeisti taip, kad nebegalime daryti košerinio skerdimo ir ten eksportuoti savo gaminius. Taip praradome labai dideles ir mokias rinkas“, – sakė asociacijos vadovas.

Jo manymu, politikai turi suprasti, kad tai ne tik perdirbėjų, bet  ir už jų stovinčių ūkininkų klausimas. „Jei mes negalėsim parduoti produkcijos, tai nukentės visi“, – sakė E.Mackevičius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Rusija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką