Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos rublio kursas važiuoja žemyn, nuostolių gali patirti ir eksportuojančios Lietuvos įmonės

Rusijos rubliai
„Scanpix“ nuotr. / 7 rublio pigimo priežastys
Šaltinis: 15min
0
A A

Besivystančios valstybės ir toliau patiria spaudimą nacionalinei valiutai, jį jaučia ir Rusijos rublis. Tačiau, kaip sakė banko „Promsviazbank“ analitikai Aleksejus Agorovas ir Romanas Osmanovas, niekas neauga iki dangaus. Jie neatmeta galimybės, kad silpnas rublis trauks turistus Sočio olimpinių žaidynių metu, o tai lems nežymų rublio sustiprėjimą, rašo regnum.ru.

Kodėl rublis taip nusilpo? Analitikai pateikia 7 priežastis.

1. Niekam ne paslaptis, kad besivystančių valstybių valiutos šiuo metu patiria spaudimą dėl pagerėjusios ekonominės situacijos išsivysčiusiose valstybėse ir vidutiniškos padėties besivystančiose valstybėse. Kiekybinis skatinimas JAV lemia kapitalo išėjimą iš besivystančių valstybių, įskaitant ir Rusiją.

2. Rusijos ekonomika šiuo metu yra silpna. BVP augimo tempas sulėtėjo iki 1,2 proc. ir prognozuojamas valstybės biudžeto deficito augimas.

3. Rublio kursas gali smukti ir dėl to, kad Rusijoje tikimasi infliacijos sumažėjimo.

4. Jeigu JAV pelningumas augs, tai Rusijoje galimai sumažės diskonto norma  (nuolaidos, su kuria perkami skolos vertybiniai popieriai, dydis). Skirtumas tarp dešimties metų Rusijos ir dešimties metų JAV obligacijų kainos palaipsniui auga, ir tai taip pat gali būti susiję su carry trade (tai tokia prekyba, kurios tikslas yra uždirbti iš mokamų palūkanų, o ne iš pačios prekybos).

5. Rusijos centrinis bankas ketina nebedaryti įtakos rublio kursui.

6. Rusijos Finansų ministerija pranešė, kad rezervinį fondą ketina papildyti 200 mlrd. rublių. Tai rubliui sukuria papildomą spaudimą. Nors rezervinis fondas bus pildomas palaipsniui, finansų rinkos į tai jau sureagavo.

7. Rusijai silpnas rublis yra naudingas eksporto skatinimui tuo metu, kai naftos kainos neauga.

Ką silpnas rublis reiškia Lietuvai?

Rusija yra svarbiausia Lietuvos užsienio prekybos partnerė. Pasak banko „Finasta“ ekonomistės Rūtos Medaiskytės, dėl silpstančio rublio gali nukentėti eksportuojančios Lietuvos įmonės.

„Valiutos kursas tam ir reikalingas, kad išsiaiškintume santykius su užsienio prekybos partneriais. Kuo tavo užsienio prekybos partnerio valiuta yra silpnesnė, tuo mažiau tavo prekių jis gali nusipirkti“, – 15min.lt aiškino R.Medaiskytė.

Rūta Medaiskytė
Rūta Medaiskytė

Tai reiškia, kad, pingant rubliui, Rusijoje brangsta lietuviškos prekės.

„Taip išeina, kad lietuviams vežant prekes, ypač tas vartotojų segmento prekes, jos Rusijos gyventojams atrodys brangesnės dėl silpnesnio rublio. Jeigu jiems atrodo brangesnės tos prekės, tai jie jų gali mažiau pirkti, jų mažiau gali būti įvežama“, – sakė ekonomistė.

Tačiau, jos manymu, Rusijos svarba Lietuvos eksportuotojams dėl to nesumenks: „Nemanau, kad dėl apsilpusio rublio Rusijos kaip prekybos partnerės svarba nyks. Tiesiog tai gali atsiliepti kažkokiu mastu užsienio prekėms Rusijoje.“

Lietuvos eksportuotojams daug didesnę įtaką daro Rusijos ir Lietuvos politiniai santykiai.

„Svarbesniu veiksniu, dėl ko galėtų nutrūkti prekybos santykiai, laikyčiau pačios Rusijos ekonominę padėtį, jeigu ten neimportuotų prekių dėl kažkokių sunkių ekonomikos sąlygų. Be to, prekyboje su Rusija visada lieka svarbūs politiniai veiksniai. Prisiminkime pieno produktų embargą“, – sakė R.Medaiskytė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką