Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 26d. 12:32 , atnaujinta: 2012 sausio 26d. 16:50

Rusijos spauda įvardijo, kokiomis sąlygomis koncernas „Gazprom“ gali sumažinti dujų kainą Lietuvai

„Lietuvos dujų“ atstovai tvirtino, jog dujų kaloringumas gali svyruoti itin nežymiai.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Dujos

Rusijos laikraštis „Izvestija“ publikuoja straipsnį, kuriame, remiantis savo šaltiniais, skelbiama, kad koncernas „Gazprom“ gali sumažinti dujų kainą Lietuvai mainais už ES Trečiojo energetinio paketo neįgyvendinimą.

Laikraščio šaltinis bendrovėje „Gazprom“ pareiškė, kad, jeigu Lietuvos valdžia nuspręs pakeisti savo sprendimą dėl „Gazprom“ nuosavybės Lietuvoje, tai klausimą apie Lietuvai tiekiamų dujų kainos sumažinimą visai įmanoma išspręsti.

Tai laikraščiui patvirtino ir Valstybės Dūmos deputatas Ivanas Gračiovas. „Lietuva gali gauti nuolaidą, jeigu su „Gazpromu“ pavyks protingai susitarti dėl tinklų“, – pareiškė jis.

Tačiau, pasak kompanijos „East European Gas Analysis“ direktoriaus Michailo Korčemkeno, tikimybė, kad derybos vyks sėkmingai, „beveik lygi nuliui“, ir jos bus labai sunkios.

Straipsnyje taip pat cituojamas Lietuvos parlamentaras Julius Veselka, kuris pareiškė, kad Rusijos pozicija šiuo klausimu „pragmatinė“, o Lietuvos – „politinė“.

Kas tas trečiasis energetikos paketas

Trečiasis energetikos paketas (Third Energy Packet, TEP) patvirtintas 2009 m. balandžio 22 d. TEP išplės vartotojų teises ir regionų solidarumą per dujų krizes. Taip Europos Parlamentas didele balsų dauguma pritarė energetikos paketui, kurio pagrindą sudaro atsiejimo principas. Dujų vamzdynų ir elektros tinklų verslas negalės būti tose pačiose rankose, kaip ir elektros energijos gamyba bei dujų tiekimas.

Andrius Kubilius: „Gazprom“ požiūris keičiasi“ (BNS)

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“, pernai vengęs dalyvauti pokalbiuose dėl dujų kainų ir Lietuvos planų atskirti vamzdynų valdymą ir tiekimą, keičia savo požiūrį, teigia premjeras Andrius Kubilius.

„Noriu pastebėti, jog tokie susitikimai su E.ON kompanija, kuri taip pat yra „Lietuvos dujų“ akcininkė, vyksta nuolat ir yra tikrai konstruktyvūs ir rezultatyvūs. Tai, šiuo atžvilgiu, gerai, kad „Gazprom" taip pat keičia savo požiūrį“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė A.Kubilius.

Pasak jo, sunku pasakyti, kas galėjo lemti „Gazprom“ požiūrio pasikeitimą.

„Sunku pasakyti – situacija dujų rinkose tiek ir pasaulyje, tiek ir Europoje gana sparčiai keičiasi. Tenka pastebėti, kad nemažai labai stambių kompanijų arba valstybių, nesutikdamos su „Gazprom“ dujų kainų politika, yra padavusios „Gazprom" į tarptautinį arbitražą“, – kalbėjo premjeras.

Pasak jo, su „Gazprom“ intensyviau kalbėtis buvo siekta dar pernai, tačiau nesėkmingai.

„Mes dar praeitais metais siūlėme susitikimus daryti intensyvesnius bei tartis ir dėl kainų politikos, ir dėl dujų sektoriaus pertvarkos, dalyvaujant ir Europos Komisijos atstovams“, – sakė A.Kubilius.

Kaip jau buvo rašyta, „Gazprom“ antrinės įmonės „Gazprom-Export“ generalinis direktorius Aleksandras Medvedevas atsiuntė laišką Lietuvos ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui. Sausio 17 dieną rašytame laiške reiškiamas „Gazprom“ noras surengti susitikimą, aptarti dabartinę padėtį bei dujų pramonės santykių perspektyvas.

Pasak premjero, Lietuvos pusė norėtų aptarti kainų politiką, taip pat pageidaujama, kad „Gazprom“ aktyviau dalyvautų pokalbiuose dėl Europos Sąjungos direktyvų įgyvendinimo. Praėjusią savaitę sulaukus kvietimo, dabar susitikimo laikas derinamas.

Lietuvos Vyriausybė Rusijos koncerną, kuris yra ir vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai, dėl galimo piktnaudžiavimo yra apskundusi Europos Komisijai. Energetikos ministerija reikalauja įpareigoti  „Gazprom“ taikyti skaidrią, sąžiningą bei nediskriminacinę gamtinių dujų tiekimo politiką.

Papildyta 16.50 val. Koncerno „Gazprom“ valdybos pirmininkas Aleksejus Milleris nepritaria tiems, kurie teigia, kad Rusija pardavinėja dujas Europai per brangiai. Tai, jis pareiškė interviu vokiškai „Suddeutsche Zeitung“. Kaip skelbia „Deutsche Welle“, anot Millerio Rusija atvirkščiai dujas parduoda Europai pigiai. Jis pareiškė, kad visiškai tikras, kad dar bent 20 metų dujos išliks populiarinusis energetikos šaltinis. Rusiškų dujų paklausa, pasak A.Millerio, tiktai augs, o skalūnų dujų revoliuciją JAV jis palygino su filmu, kuris sukurtas Holivude.

Kaip rašo lenta.ru, kuri cituoja Millerio interviu, Rusija visgi sumažino kainą keliems savo partneriams Europoje. Kainos buvo sumažintos italų bendrovei Edison, kuri prieš tai padavė „Gazprom“ į teismą. Peržiūrėti kainų sutartis taip pat pavyko vokiečių Wingas, Prancūzijos GDF Suez, italų Sinergie Italiane, slovakų SPP ir austrų Econgas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką