Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rūta Vainienė 15min.lt skaitytojams linki neužkibti ant populistų kabliuko

Rūta Vainienė
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Rūta Vainienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvusi Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Rūta Vainienė, o dabar instituto ekspertė linki Lietuvos gyventojams pasitikti rinkimų metus pasiryžus neberinkti į Seimą populistų ir taip padėti pamatus naujai – protingai ir geresnį gyvenimą žadančiai Lietuvai.

Kokių naujų idėjų, kaip  būtų galima pagerinti Lietuvos ekonominę būklę išgirdote šiemet? O gal ir visai neišgirdote?

– Seniai stebiu ir dalyvauju ekonominėse diskusijose, tad sunku kuo nors nustebinti, o nauja dažniausiai būna gerai pamiršta sena. Tradiciškai pasiūlymus galima suskirstyti į skirtus taupyti valdžios išlaidas, ir skirtus kelti mokesčius gyventojams. Vis dėlto keisčiausi ir mažiausiai adekvatūs man atrodė siūlymai kasos aparatais turguose sutramdyti šešėlį, ištraukti milijardą. Tai lyg tinklais sugauti ateivį, t.y. visai nerealu.

Taip pat stebino naivuoliai politikai, kurie mano, kad popieriuje pakėlus minimalią algą, ji pakils ir gyvenime. Lyg nuo įrašo teisės akte pinigų rinkoje padaugėtų.

Bet visgi šie politikai yra ne naivuoliai – jie populistai. O populistai tikrai sugeba nevažiuojančių dviračių prikurti.

Kokių reformų taupančiai Lietuvai gali tekti imtis kitąmet?

– Kiti metai – rinkimų, todėl politikai bus linkę išlaidauti. Abejoju, ar bus tokių ryžtingų politikų, kurie inicijuotų taupymą lemiančias reformas. Labiau tikėtina, kad taupyti teks patiems žmonėms, nes valdžia laimina naujus mokesčius. Nors jie vadinami prabangos, gali paliesti gana platų gyventojų ratą.

Labiausiai Lietuvai reikėtų tikros sveikatos sistemos reformos. O kitąmet geriausiu atveju valdžia dar mėgins tvarkytis su jai priklausančiu komerciniu turtu, įmonėmis, bandys didinti jų efektyvumą.

Gyventojai sunerimę tiek dėl biudžeto paklodės tąsymo, tiek dėl bankų sektoriaus padėties, euro zonos problemų ir t.t. Kaip rekomenduotumėte jiems taupyti?

– Labiau norėčiau, kad taupytų valdžia, nes ji yra didžiausia kapitalistė ir didžiausia išlaidautoja. Manau, kad tų žmonių, kurie nori taupyti, to mokyti nereikia: jiems tai yra tiek žinoma, kad užsigautų išgirdę rekomendacijas. Jie neima paskolos, jei to verkiant nereikia, jie nelaiko visų santaupų viename „krepšelyje“, jie atideda nebūtinus pirkinius, ieško pigesnių alternatyvų, gamina namuose ir visada siekia didesnių pajamų, griebiasi papildomo darbo, prisiduria dirbdami savo ūkyje. Tokį žmogų reikia gerbti, deja, valdžia nori net taupančius apmokestinti.

Ko norėtumėte palinkėti Lietuvos gyventojams kitiems metams?

– Noriu palinkėti neberinkti į Seimą populistų. Noriu palinkėti neužsikrėsti pavojingomis pavydo, socializmo bacilomis ir būti „po tiesiai rankai“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką