Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 08 22, 12:56

S.Skvernelis: PVM mažinimą turi pajusti vartotojai

Seimo pirmininkui prabilus apie pridėtinės vertės mokesčio (PVM) būtiniausiems maisto produktams mažinimą, premjeras Saulius Skvernelis tokios galimybės neatmeta, tačiau pabrėžia, kad bet kokio siūlymo naudą turi pajusti vartotojai, o ne prekybininkai.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Vyriausybė svarsto įvairias priemones, kurios padėtų užtikrinti maisto produktų ir ne tik jų kainų mažėjimą. Bet kokie sprendimai turi būti gerai pamatuoti ir įvertinti, o pagrindinis siekis yra užtikrinti, kad ne tik trumpuoju, bet ir ilguoju laikotarpiu jie duotų naudą būtent vartotojams, pirkėjams – ne prekybos centrams ar kitiems“, – premjero komentarą BNS pardavė jo atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis

Viktoras Pranckietis interviu Žinių radijui trečiadienį pareiškė, kad siekiant sumažinti arba stabilizuoti kainas, galėtų būti sumažintas PVM būtiniausiems maisto produktams – duonai, mėsai ir pienui.

„Mes lygtai ir esame pamiršę tokį dalyką, kad PVM tarifas galėtų galbūt keliems produktams būti sumažintas kuriam tai laikotarpiui ir pažiūrėti, ar tai turės įtakos kainoms. (...) Tai kol kas būtų nauja iniciatyva“, – tvirtino Seimo vadovas.

Vėliau jis BNS sakė, kad tokį pasiūlymą teiks Vyriausybės vertinimui.

„Siūlysiu Vyriausybei, jeigu jie svarstys ir manys, kad galima pabandyti, tai susitiksiu su prekybos centrais“, – BNS trečiadienį sakė Seimo vadovas.

Lietuvoje ne vieną kartą siūlyta įvesti lengvatinį PVM vienai ar kitai maisto produktų grupei, tačiau iki šiol jie neįveikdavo Vyriausybės barjero. Tiek Finansų ministerija, tiek pats S.Skvernelis yra ne kartą pabrėžę, kad tai sumažintų biudžeto pajamas ir neužtikrintų kainų mažėjimo vartotojams.

Pernai vasarą mažinti PVM pagrindiniams maisto produktams – duonai, pieno produktams daržovėms – siūlė socialdemokratai, tačiau S.Skvernelis tuomet pareiškė, kad gyventojams kainos nesumažėtų, o pelną pasididintų prekybininkai. Jis ne kartą yra teigęs, kad prekybininkų apetitus gali suvaldyti tik didėjanti konkurencija.

Tuo metu „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis anksčiau tvirtino, kad PVM mažinimas yra vienintelė konkreti priemonė, kuria galėtų tiesiogiai pasinaudoti Vyriausybė, siekdama sumažinti maisto produktų kainas.

Turbūt vienintelė tiesioginė priemonė yra PVM, kurį sumažinus maisto produktams, galėtų sumažėti maisto kainos.

„Turbūt vienintelė tiesioginė priemonė yra PVM, kurį sumažinus maisto produktams, galėtų sumažėti maisto kainos, bet kitų tiesioginių svertų daryti įtakos rinkos kainoms rinkos ekonomikoje natūraliai nėra“, – neseniai BNS sakė N.Mačiulis.

Prekybininkų bei gamintojų atstovai taip pat yra teigę, kad sumažinus PVM maisto produktams, sumažėtų ir jų kainos vartotojams.

Šių metų vasarį politikams, prekybininkams bei gamintojams diskutuojant, kaip sumažinti brangstančio maisto kainas, konservatoriai siūlė pasirašyti memorandumą ir įsipareigoti nedidinti kainų.

Paskutinį kartą lengvatinį PVM šiemet birželį Seime siūlyta taikyti Lietuvoje užaugintiems vaisiams, daržovėms ir uogoms.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Mačiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Mačiulis

2017 metų sausį Vyriausybė posėdyje atmetė siūlymus nustatyti lengvatinį 5 proc. PVM mėsai, žuviai bei kitiems būtiniausiems maisto produktams – tuomet Finansų ministerija skaičiavo, kad dėl sumažinto tarifo biudžetas netektų 135 mln. eurų pajamų.

Lengvatinis 9 proc. PVM dabar yra taikomas keleivių vežimui, spaudai, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui, o 5 proc. tarifas – vaistams.

Standartinis PVM tarifas Lietuvoje siekia 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką