TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šalyje įsisiūbuoja įmonių išpardavimai

Pastebima, kad šalyje daugėja parduodamų įmonių, kurias dažniausiai įsigyja kapitalo turintys fiziniai asmenys.
AFP/Scanpix nuotr., „15min“ montažas / Pastebima, kad šalyje daugėja parduodamų įmonių, kurias dažniausiai įsigyja kapitalo turintys fiziniai asmenys.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sunkmetis verslininkams atvėrė naujų galimybių – neišsilaikiusieji rinkoje, parduoda įmones, o jas perkantys tai gali padaryti už rekordiškai mažas sumas. Šiuo metu įmonę galima įsigyti ir už 1 Lt. Pastebima, kad tokius sandorius dažniau sudarinėja kapitalo turintys fiziniai asmenys, o ne įmonės.

Verslo pirkimo-pardavimo tarpininkavimo įmonės „Investment house“ verslo brokerio Lino Kliuko teigimu, šiuo metu parduodamų įmonių kainos nukritusios rekordiškai – 50–70 proc.

„Apie 90 proc. šalies įmonių patiria sunkumų, todėl jos parduodamos pusvelčiui. Pernai įmonių savininkai jas parduodami tikėdavosi uždarbio, o šiemet jie džiaugiasi, kad jas kas nors perka. Kai kurie net primoka pirkėjui, kad tik atsikratytų skolų ar didelių bankinių įsipareigojimų turinčių įmonių“, – pasakojo L.Kliukas.

Anot jo, šiandien įmonę galima įsigyti veltui ar už simbolinę kainą – 1 Lt. Didelių skolų neturinčios ir perspektyvios įmonės dažniausiai perkamos už 200–400 tūkst. Lt.

„Populiariausi verslai, kuriuos parduoti nėra sudėtinga, – autoservisai, kavinės, maisto gamybos, apskaitos ir buhalterinės įmonės, turizmo bendrovės, klinikos. Sunkiausiai parduodamos inžinerijos, statybų, logistikos, metalų gamybos įmonės, nes šiam sektoriui sunkmetis smogė skaudžiausiai“, – vardijo L.Kliukas.

Verslo pirkimo-pardavimo tarpininkavimo įmonės „Investment house“ verslo brokerio L.Kliuko teigimu, iki 2008 metų vidurio tik 4 iš 10 į juos besikreipiančiųjų pageidavo parduoti probleminę įmonę, o praėjusių metų pabaigoje ir dabar – 8 iš 10.

Kas turi kapitalo, ieško kuo pigesnių variantų, perka, investuoja ir tai turės tikrai neblogas perspektyvas, sakė V.Klyvienė.

„Pirkėjams metas – itin palankus. Žinoma, rizikos yra, bet turint kapitalo, tokia investicija labai perspektyvi, nes kainos smukusios“, – teigė pašnekovas.

Jis pastebėjo dar vieną tendenciją – anksčiau buvo kur kas daugiau strateginių pirkimų – mažesnes įmones pirkdavo didesnės, būdavo įsigyjamas konkurentų verslas.

„Kitaip tariant, anksčiau pirkimai būdavo susiję su verslo plėtra. Dabar parduodamomis įmonėmis daugiausia domisi pavieniai žmonės, turintys kapitalo ir norintys pradėti savo verslą. Pavyzdžiui, pernai laivų gamyklą pardavėme žmogui, kurio hobis – buriavimas. Jis nusprendė pomėgį perkelti į verslą“, – sakė L.Kliukas.

Parduoti sunku

Vilnietis Danielius savo skydinių namų gamybos įmonės parduoti jau nebesitiki.

„Įmonę esu įvertinęs 2 mln. Lt. Nusprendžiau parduoti, nes sumažėjo užsakymų, darosi sunku įmonę administruoti. Pernai pradėjęs pardavinėti verslą, iki šiol sulaukiau vos kelių skambučių. Manau, teks palaukti, kol baigsis sunkmetis, ir mėginti parduoti tada“, – nusivylimo neslėpė smulkusis verslininkas.

Nuo gruodžio mėnesio automobilių servisą dėl pinigų stygiaus mėginantis parduoti Saulius teigė, jog pirkėją rasti išties nelengva.

„Mano įmonė neturi skolų, bankiniai įsipareigojimai nedideli. Turime daug klientų, autoservisas geroje vietoje, tad už jį norėčiau apie 340 tūkst. Lt. Bet kol kas juo domėjosi tik keli pavieniai žmonės“, – sakė Saulius.

Pirkėjai ieško pigiau

Vienoje statybų bendrovėje dirbantis prisistatyti nenorėjęs pašnekovas Robertas, yra įpareigotas surasti ir nupirkti nedidelę statybos įmonę, kuri specializuotųsi būstų renovacijos srityje.


„Mūsų įmonė ketina dalyvauti renovacijos programoje, tačiau anksčiau su tuo nesame dirbę. Todėl buvo nuspręsta įsigyti nedidelę, bet specializuotą renovacijos įmonę. Deja, kol kas rimtesnių pasiūlymų nesulaukėme“, – pasakojo įmonės atstovas.

Anot jo, už įsigyjamą įmonę statybų bendrovė pasiruošusi pakloti 20–30 tūkst. Lt.

Pataria rizikuoti

Analitikų teigimu, verslo įsigijimas šiuo metu yra perspektyvi investicija.

„Senas posakis, kad kas nerizikuoja, tas negeria šampano, tinka ir čia. Žinoma, pirkti įmonę nieko apie tai neišmanant – ne pats geriausias žingsnis. Tačiau, turint patirties ir išmanymo toje srityje ir kapitalo, verslo įsigijimas – puiki perspektyva“, – sakė „Danske“ banko vyriausioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Pasak jos, tai dabar vyksta visame pasaulyje: užsienyje šis reiškinys vadinasi „bottom fishing“ – pigių įmonių ieškojimas.

„Kas turi kapitalo, ieško kuo pigesnių variantų, perka, investuoja ir tai turės tikrai neblogas perspektyvas“, – tikino V.Klyvienė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Verslas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką