Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 22d. 10:28

Daugiausia skolingas NT, mažiausiai – energetikos ir finansų verslas

Namo maketas
Photos.com nuotr. / Nekinojamo turto įmonėms tenka didžiausia pradelstų skolų dalis.

Įmonių pradelstos skolos už paslaugas ir prekes į kreditą šiuo metu sudaro 1,42 mlrd. EUR, arba 1,8 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, rodo kreditų biuro „Creditinfo“ duomenys.

„Verslo pradelstų mokėjimų suma 2014 m. piką pasiekė metų viduryje, tačiau palaipsniui sumažėjo ir 2014 metų pabaigoje įsiskolinimų lygis nedaug skyrėsi nuo buvusio metų pradžioje. Tradiciškai vėlavimą atsiskaityti daugiausia nulėmė įmonių likvidumo problemos, kilusios dėl pasikeitusių rinkos sąlygų, stambaus kliento praradimo, neoptimalaus finansinių įsipareigojimų lygio“, – sako Rasa Maskeliūnienė, kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.

Kreditų biuro duomenimis, didžiausia pradelstų skolų portfelio dalis – 40 proc. – tenka NT įmonėms. Per 2014 m. NT skolų dalis portfelyje išaugo 3 proc. punktais. Kitų sektorių dalis bendrame portfelyje mažėjo arba išliko nepakitusi.

Pasak R. Maskeliūnienės, tai rodo, kad nors NT paklausa ir atsigauna, tačiau kredito rizikos prasme jis išlieka rizikingas. Tai gali būti siejama ir su tuo, kad dalis įmonių taip ir nesugebėjo išspręsti krizės metu kilusių problemų ir atsiskaityti su savo kreditoriais. Kita vertus, atsigaunant rinkai atsiranda naujų NT vystytojų, kuriems kol kas trūksta patirties valdyti investicinius projektus, pinigų srautus ir atsiskaitymą su rangovais.

86 proc. verslo skolų sumos tenka finansų įstaigoms, kurios yra pagrindinis skolinto kapitalo šaltinis Lietuvoje. Vertinant skolų skaičių, o ne sumą, įmonės daugiausia skolų turi telekomunikacijų bendrovėms – 46 proc. skolų skaičiaus.

Statybos įmonių pradelstos skolos už paslaugas ir prekes į kreditą šiuo metu sudaro 16 proc. bendros skolų sumos. Prekybos įmonių, kurios sudaro didžiąją dalį veikiančių įmonių Lietuvoje, skolos siekė 14 proc. Mažiausiai skolingos verslo partneriams ir tiekėjams – elektrą, dujas ir vandenį tiekiančios įmonės bei finansų sektorius – jų skolų dalis portfelyje nesiekia 1 proc.

86 proc. verslo skolų sumos tenka finansų įstaigoms, kurios yra pagrindinis skolinto kapitalo šaltinis Lietuvoje. Vertinant skolų skaičių, o ne sumą, įmonės daugiausia skolų turi telekomunikacijų bendrovėms – 46 proc. skolų skaičiaus.

Reikšmingų pradelstų skolų kredito istorijoje turinčios įmonės turi ribotas galimybes gauti išorinį finansavimą apyvartiniam kapitalui, verslo plėtrai ar investicijoms.

SEB banko 2014 m. birželio mėnesio duomenimis, geros kredito istorijos įmonė už 290 tūkst. EUR paskolą investiciniam projektui per 7 metų paskolos mokėjimo laikotarpį sumokės maždaug 28 tūkst. EUR mažiau palūkanų, palyginti su padidintos rizikos įmone, kurios kredito istorijoje būta tam tikrų pradelstų įsiskolinimų.

Temos: 1 Creditinfo, UAB
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką