Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 5d. 07:52

Sausrą įveikti padeda skystosios trąšos

Laukų spalvas blukina vis aiškesni sausros požymiai. Kol meteorologai mėgina „išburti“ artėjantį lietų, žemdirbiams siūloma pasinaudoti paprastais, patikimais ir išbandytais sprendimais, padėsiančiais sausringojo laikotarpio išvargintiems pasėliams.

UAB „Agrochema“ Tyrimų ir naujovių skyriaus viršininkas prof. habil. dr. Gvidas Šidlauskas teigia, kad nepaisant žiemos negandų Lietuvos laukuose akį džiugina gerai peržiemojusių žieminių javų ir rapsų plotai. „Akivaizdu, kad dauguma ūkininkų laiku ir atsakingai pasirūpino savo žieminių javų pasėliais, patręšė juos azotinėmis trąšomis prieš prasidedant vegetacijai, pagrįstai tikėdamiesi gausaus derliaus rudenį“, – įsitikinęs pašnekovas. Tačiau, jo manymu, užtrukusi šalto oro banga stabdė žiemkenčių vegetaciją, augalų augimo ir vystymosi procesus.

Orams sušilus pasėliai tarsi atgijo, žieminiai rapsai pasipuošė pirmaisiais žiedais, tačiau specialistas perspėja, kad dabartinis sausringasis laikotarpis baigia sunaikinti dirvos drėgmės atsargas.

Tręšimo skystosiomis LYDERIS trąšomis efektas sausros kamuojamuose žieminių javų ir rapsų pasėlių plotuose išryškės per 2-3 paras – tikina G.Šidlauskas.

Lietus darosi brangesnis už trąšas

„Jei toks sausas laikotarpis dar užtruks, padarinių neišvengsime: dirvos drėgmės atsargos greitai senka, o ten, kur dirvos lengvesnės, augalų augimą jau stabdo ir gyvybinius procesus neigiamai veikia vis didėjantis drėgmės trūkumas“, – sako G.Šidlauskas.

Jo pastebėjimu, pavasarį sveikai žaliavę pasėliai vietomis jau pradeda geltonuoti, bylodami apie vis labiau juntamą drėgmės stygių. Kai trūksta drėgmės, augalų šaknims tampa vis sunkiau pasiekti ir įsisavinti maisto medžiagas. Specialistas sako, kad drėgmės trūkumas kol kas labiausiai pasireiškia lengvesnėse arba labiau supuolusiose dirvose, taip pat pasėlių, kurie pasėti taikant beariminę ar minimalią žemės dirbimo technologijas, plotuose.

Sprendimai – po ranka

Anot G.Šidlausko, nors efektyvių kovos su sausra priemonių kol kas nėra, egzistuoja paprasti sprendimai, išbandyti atliekant tyrimus ir bandymus bei taikyti praktiškai, ne kartą padėjo sustiprinti ar net išgelbėti nuo sausros kentėjusius augalus.

Pasak jo, žieminių javų pasėlius reikėtų nedelsiant per lapus pamaitinti skystąja LYDERIS SUPER makro ir mikroelementine trąša (hektarui smulkialašiais purkštukais išpurškiama 5-6 litrai trąšos, atskiestos 200-400 litrų vandens).

„Tie augintojai, kurie augalams tręšti naudoja skystąsias trąšas LYDERIS 25+S3 ar KAS-32, savo pasėlius per lapus gali efektyviai pamaitinti skystųjų azotinių trąšų ir LYDERIS MIKRO trąšų mišiniais (hektarui smulkialašiais purkštukais išpurškiama 20-30 litrų azotinių trąšų ir 2-3 litrai mikroelementinių LYDERIS MIKRO trąšų, skiedžiant vandeniu iki 200-400 litrų tirpalo)“, – pataria specialistas.

Jo teigimu, žieminius rapsus per lapus šiuo metu efektyviausia būtų pamaitinti LYDERIS 25+S3 (20-30 l ha-1) ir LYDERIS BOR (2 l/ha) skystųjų trąšų tirpalu, skiedžiant vandeniu iki 200-400 litrų.

Efektyvios – tik skystosios trąšos

Žieminius javus ir rapsus tręšiant azotu antrą kartą G.Šidlauskas rekomenduoja išlaistyti skystąsias LYDERIS trąšas, kadangi tręšimas biriosiomis azotinėmis trąšomis esant sausros laikotarpiui nebus efektyvus.

Specialistas tikina, kad vasarojui prieš sėją ar sodinimą tręšti drėgmės trūkumo sąlygomis skystosios azotinės (KAS-32, LYDERIS 25+S3) ar NPK (LYDERIS 9-9-9) trąšos taip pat bus labai efektyvios. Jis rekomenduoja jas, neatskiestas vandeniu, išlaistyti čiurkšliniais purkštukais prieš vasarojaus sėją arba po sėjos iki augalams sudygstant, o geriau sukultūrintose dirvose, kurios turtingesnės maisto medžiagų, skystąsias trąšas esą efektyvu naudoti ir augalams sudygus.

G.Šidlauskas žemdirbiams rekomenduoja antrą kartą tręšiant vasarojų, ypač užtrukus sausros laikotarpiui, naudoti tik skystąsias azotines trąšas KAS-32 ar LYDERIS 25+S3 ir laistyti jas čiurkšliniais purkštukais neatskiedus vandeniu bei pasirinkus reikiamą azoto normą.

Rezultatas – po 3 parų

Tręšimo skystosiomis LYDERIS trąšomis efektas sausros kamuojamuose žieminių javų ir rapsų pasėlių plotuose išryškės per 2-3 paras – tikina G.Šidlauskas.

„Streso kamuojamus augalus per lapus galima tręšti kas 5-7 paras. Kartu su skystosiomis trąšomis esant reikalui galima naudoti fungicidus ir insekticidus“, – sako jis.

Visas priemones, kurių reikia pasėliams sausros metu – skystąsias trąšas, chemines augalų apsaugos priemones ir pan. – žemdirbiai gali rasti „Agromax“ ženklu pažymėtuose agrocentruose, siūlančiuose šiuolaikines kompleksines agroverslo paslaugas.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką