Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

SEB: per metus kainos augs gerokai daugiau, nei prognozuota

Gitanas Nausėda
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda
Šaltinis: 15min
0
A A

SEB banko analitikai didina šių metų infliacijos prognozę nuo 2,5 proc. iki 3,4 proc. Tuo metu 2013 ir 2014 metais prekės ir paslaugos brangs nebe 3 proc., kaip prognozuota anksčiau, o 3,5 proc.

„Metinė vartotojų kainų infliacija vasaros mėnesiais pradėjo mažėti, tačiau nereikėtų puoselėti vilčių, kad ši tendencija tęsis ir rudenį bei žiemą“, – rašoma naujausioje SEB banko analitikų parengtoje Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje.

Šių metų rugpjūtį, palyginti su liepa, infliacija siekė 0,2 proc. Metinė infliacija rugpjūtį (palyginti su 2011 metų rugpjūčiu) siekė 3,3 proc.

Daugiausia per metus brango komunalinės paslaugos (5,4 proc.), alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai (4,5 proc.), transportas (4,5 proc.).

„Pastaruoju metu infliacija šalyje yra importinio pobūdžio, kadangi kasdieniniame vartotojo krepšelyje sparčiausiai brangsta energetiniai ištekliai, kurių kainos formuojasi už Lietuvos ribų, ir mūsų valdžios sprendimai turi tik šalutinės reikšmės. Maisto produktų kainos taip pat yra globalinės, todėl staigus vienos ar kitos prekės pasiūlos padidėjimas toli gražu nereiškia, kad ši prekė vietos rinkoje atpigs“, – rašoma apžvalgoje.

Rinkimai valstybės biudžeto iš vežimo neišvers

SEB analitikai teigia, kad valdžios kaita po Seimo rinkimų neturėtų dramatiškai atsiliepti viešiesiems finansams šiais ir kitais metais.

SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos teigimu, naujoji valdžia vien tik techniniu požiūriu negalės turėti jokios įtakos šių metų fiskalinio deficito rodikliui, kadangi iki metų pabaigos liks keletas savaičių.

Valdančiajai daugumai esą bus sudėtinga ir esmės paveikti ir 2013 metų valstybės biudžeto planą, kadangi jo makroekonomines prielaidas ir struktūrą suformuos dar ši Vyriausybė.

„Finansų rinka niekaip netraktuoja artėjančių parlamento rinkimų. Net jei kažkas finansų rinkose ir skaito mūsų partijų programas, veikiausiai nemano, kad jos bus įgyvendintos tiesmukai. Galvojama, kad praktinį politika po rinkimų bus kitokia“, – kalbėjo G.Nausėda.

Ūkio augimo prognozės SEB bankas nekeičia ir teigia, kad šiemet Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 3 proc., 2013 ir 2014 metais – po 3,5 proc.

G.Nausėdos teigimu, SEB banko prognozė rinkoje yra optimistiškiausia.

„Be kita ko dar ir dėl tos priežasties, kad penktadienį paskelbti pramonės ir transporto rodikliai teikia peno mūsų optimistinėms prognozės. Yra pagrindo tikėtis gražaus BVP rodiklio trečiąjį ketvirtį, bet ketvirtąjį prasideda šildymo sezono įtaka. Dalis namų ūkių stengsis riboti sąnaudas,  taupyti šilumą, o kur tai neįmanoma, skirs mažiau pinigų kitiems pirkiniams“, – sakė ekonomistas.

Nerealūs politikų pažadai

„Kai kurios programos yra gąsdinančiai ambicingos“, – sakė G.Nausėda.

Jo teigimu, jei pažadas padidinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 1500 Lt būtų įgyvendintas, nedarbas galėtų augti dvigubai. Bedarbių gretos pasipildytų 51 tūkst. žmonių.

Jeigu kas antras bedarbis pretenduotų į bedarbio pašalpą, bendras pašalpų dydis per pusmetį išaugtų 390 mln. Lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką