Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas apsisprendė dėl lobistų ateities

Rankos paspaudimas
Shutterstock nuotr. / Rankos paspaudimas
Šaltinis: 15min
1
A A

Seimas antradienį priėmė Lobistinės veiklos įstatymo pataisas. Nuo šiol lobistai per 7 dienas privalės deklaruoti savo susitikimus su politikais ar kitus svarbius sprendimus valstybėje galinčiais priimti žmonėmis. Už balsavo 81 parlamentaras, prieš – vienas, susilaikė 31 Seimo narys.

Suprasti akimirksniu

  • Lobistinę veiklą realiai vykdys lobistai-profesionalai ir lobistai – asociacijų ir kitų viešųjų ir privačių juridinių asmenų vadovai arba darbuotojai.
  • Lobistine veikla bus laikoma fizinio asmens (lobisto) tik tokie veiksmai, kuriais lobistinės veiklos užsakovo interesais siekiama daryti įtaką valstybės politikams, pareigūnams, tarnautojams, kad būtų priimami ar nepriimami teisės aktai ar administraciniai sprendimai.
  • Lobisto pareiga – per 7 dienas nuo lobistinės veiklos pradžios dėl konkretaus teisės akto projekto ar administracinio sprendimo elektroninėmis priemonėmis deklaruoti šią veiklą Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.

Susitikimus privalės deklaruoti

Įstatymo pataisas pristatęs parlamentaras Povilas Urbšys aiškino, kad šiuo įstatymu norima aiškiau apibrėžti santykį tarp asmenų, kurie nori, kad būtų priimami vienokie ar kitokie sprendimai, ir tų, kurie juos priiminėja.

Taip pat numatyta, su kokiais asmenimis kontaktas gali būti laikomas lobizmu. Tai, P.Urbšio teigimu, yra politikai, valstybės tarnyboje dirbantys, pareigūnai, asmenys, priimantys sprendimus.

„Aiškiau apibrėžta deklaravimo tvarka. Dabar lobistas galėjo pateikti ataskaitą metų laikotarpyje nepaminėdamas, su kokiais asmenimis kontaktavo. Dabar nurodyta prievolė atsiskaityti per savaitę nuo kontakto su asmeniu“, – aiškino P.Urbšys.

Per 7 dienas lobistas privalės deklaruoti, su kokiu asmeniu buvo susitikinęs ir apie kokį teisės aktą su juo kalbėjosi.

Nevyriausybinės organizacijos nebus priskiriamos lobistinėms organizacijoms, nes jos gina viešąjį interesą.

Seimas nepritarė konservatorių siūlymui į lobisto apibrėžimą įtraukti ir juridinius asmenis, taigi lobistais laikomi tik fiziniai asmenys, vykdantys lobistinę veiklą. Tuo metu tokios veiklos užsakovu gali būti ir fizinis, ir juridinis asmuo.

Įstatymą kritikavo ir tie, kurie jį palaikė

Manau, kad didelė dalis Seimo narių arba nesigilina arba nesupranta, kur veda pataisos. Nebus jokių registruotų lobistų. Viskas lieka kaip buvę, – įstatymą kritikavo A.Anušauskas.

Seime antradienį priimtas pataisas kritikavo net ir tie Seimo nariai, kurie iš esmės pasisakė už jų priėmimą.

Pavyzdžiui, konservatorius Mykolas Majauskas atkreipė dėmesį, kad pats žodis „lobistas“ visuomenėje yra vertinamas labai neigiamai.

„Kadangi reikia registruotis ir sakyti, kad esu lobistas, visiems atsiranda neigiama nuomonė ir savijauta. Bet nepriėmę šio sprendimo niekada ir nepakeisime požiūrio į lobistus“, – ragindamas balsuoti už įstatymo pataisas kalbėjo konservatorius.

Arvydas Anušauskas, agituodamas balsuoti prieš įstatymą, sakė, kad tai yra tik „griaučiai, kurie neveiks.“

„Įstatymas reikalingas, yra kai kurie dalykai tiksliau apibrėžti. Visiškai nesutinku su esama svarstymo ir priėmimo forma. Manau, kad didelė dalis Seimo narių arba nesigilina arba nesupranta, kur veda pataisos. Nebus jokių registruotų lobistų. Viskas lieka kaip buvę. Bet kuri advokatų kontora, atstovaudama viešam interesui, parengs įstatymų pataisas grupelei žmonių“, – kalbėjo konservatorius.

Temos Seimas, Lobizmas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką