Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 10d. 13:36

Seimas linkęs mažinti PVM malkoms, ruošia dovaną regioninei spaudai

Dubo kaimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Malkos

Seimas po svarstymo nusprendė nustatyti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą malkoms. Net jeigu ir lengvatinis tarifas būtų priimtas, vargu, ar tai pigintų šildymą, mat, kaip tikina projekto rengėjai, šiuo metu malkos dažniausiai perkamos nelegaliai. Dėl to greičiausiai padidėtų įplaukos į biudžetą, jeigu dalį sandorių pavyktų ištraukti iš šešėlio. Seimas taip pat po svarstymo pritarė dar mažesniam PVM tarifui periodiniams leidiniams. Oponentai tokį sprendimą mato kaip dovaną regioninei spaudai prieš rinkimus.

„Tvarkiečiai“ Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius ir Ona Valiukevičiūtė siūlo nustatyti 9 proc. PVM tarifą malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams. Panašų siūlymą pateikė ir Juozas Olekas. PVM tarifas galios tik buitiniams vartotojams.

Projekto rengėjai nežada dėl to pigsiant šildymą asmenims, kurie namus apšildo kūrendami medieną – projekto aiškinamajame rašte tikinama, kad malkos ir kita mediena į namus iš esmės yra tiekiama nelegaliai, nesumokant mokesčių, todėl valstybė praranda nemažai pinigų.

„Sumažintas PVM tarifas malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams, skatintų kurą pirkti oficialiai ir taip vystytų skaidrią kuro privatiems namų ūkiams rinką, padėtų surinkti daugiau mokesčių į valstybės biudžetą ir skatintų atsinaujinančios energetikos plėtrą“, – tikina projekto rengėjai.

Mykolas Majauskas suabejojo, ar dėl PVM lengvatos galutiniam malkų pirkėjui jų kaina nors šiek tiek sumažės.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

„Atrodo labai keistai – 21 amžiuje taikome papildomas lengvatas ne, tarkime, hibridiniams automobiliams, bet malkoms, skamba gana keistai. Prieš metus daug diskutavom dėl PVM lengvatos centriniam šildymui. Nuo jo žmogus negali atsijungti. Jis yra brangus, neefektyvus, jį tiekia valstybė. Valstybė verčia tave naudotis brangia ir neefektyvia paslauga.

Čia vis tik žmogus yra laisvas pasirinkti, kokią nori naudoti šildymo priemonę. Čia realią naudą gali pajusti ir tiekėjas, ir pardavėjas, ir dar tarpininkas. Centrinio šildymo kaina yra reguliuojama, ir visa lengvata nukeliauja vartotojui. O su malkomis neaišku, ar galutinis vartotojas pasinaudos lengvata, ją pasidalins kiti. Didžioji dalis sandorių vyksta šešėlyje. Turiu abejonių, ar galutinis vartotojas gaus tą naudą“, – kalbėjo M.Majauskas.

Juozas Olekas prieštaravo M.Majauskui, sakydamas, kad malkomis namus kūrenantys gyventojai vis tik neturi didelių pasirinkimo galimybių.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Olekas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Olekas

„Manau, kad einame teisingu keliu. Kolega pasakė, kad valstybė atsakinga už centrinį šildymą. O tie, kurie neturi centrinio, jie turi galimybę rinktis. Kokią galimybę rinktis turi kaime, viensodyje gyvenantis žmogus? Jis gali rinktis malkas, anglis. Jis neturi galimybės rinktis centrinio šildymo. Gaila, kad šį sprendimą svarstome tik šiandien“, – svarstė J.Olekas.

Lengvatą palaikė 76 Seimo nariai, prieš balsavo vienas Seimo narys, susilaikė – 14. Galutinis balsavimas dėl projekto numatytas antradienį.

Dar mažesnis PVM spaudai

Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis ir Rima Baškienė siūlo dar sumažinti – nuo 9 proc. iki 5 proc. sumažinti PVM spaudai.

Numatoma, kad lengvatinis 5 procentų PVM tarifas būtų taikomas laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ir (ar) smurtinio pobūdžio arba profesinės etikos nesilaikančius leidinius, kuriuos tokiais pripažino teisės aktų įgaliota institucija, bei spausdintą produkciją, kurioje mokama reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laikraštis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laikraštis

Konservatorius Mykolas Majauskas palaiko PVM lengvatą spaudai, vis tik kelia klausimą, kodėl tai daroma būtent dabar. Jis kelia abejonę, ar taip nebandoma papirkti žiniasklaidos prieš rinkimus. M.Majauskas ragina tokį sprendimą priimti po rinkimų.

„Kiekvienais metais brangsta spausdinimas ir popierius. Popierius brangsta nuo 5 iki 7 proc., kas mažina žiniasklaidos pelną. Taip pat reikia prisiminti, kad buvo įvesta eilė reklamos draudimų. Keitėsi darbo santykių apmokestinimas – anksčiau vyravo autorinis užmokestis, dabar darbo santykiai. Nemažai leidinių spausdinasi Lenkijoje – ten taikomas 0 PVM spausdinimui. Yra nemažai argumentų, kodėl reikėtų remti, ir ypač remti regioninę žiniasklaidą. Ten išlikti objektyviai ir nepriklausomai“, – kalbėjo konservatorius.

Seimo narių, norinčių išsakyti motyvus prieš lengvatą, neatsirado. Po svarstymo projektui pritarė 93, prieš – 1, susilaikė 9 Seimo nariai.

Priėmimas numatytas antradienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:38
01:02
01:19
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką