Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 12d. 15:59

Seimas linkęs pritarti naujiems draudimams: kada balkone sutrauksime paskutinę cigaretę?

Cigaretė paauglės rankoje
„Fotolia“ nuotr. / Seimas imasi naujų draudimų: kada balkone sutrauksime paskutinę cigaretę?

Seimui šeštadienį pristatomas įstatymo projektas, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti balkonuose ir terasose. Tai – jau nebe pirmas bandymas Seime pažaboti rūkalių laisvę. Ankstesniems pasiūlymams parlamentarai nėra pritarę. Po pateikimo projektui pritarta.

Į plenarinių posėdžių salę po švenčių sugrįžę parlamentarai vėl imasi naujų draudimų. Šeštadienį salėje pristatytas siūlymas uždrausti gyventojams rūkyti savo balkonuose ir bendro naudojimo patalpose.

Keliolikos Seimo narių registruotose Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisose nurodoma, kad rūkyti nebebus galima balkonuose ir terasose, jeigu name atsiras bent vienas tam prieštaraujantis gyventojas. Taip pat siūloma uždrausti rūkyti dengtose viešojo transporto stotelėse, lauko kavinėse, išskyrus tam skirtas vietas ir t.t. Taip pat nebūtų galima rūkyti laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kuriose vyktų sporto varžybos ar kiti renginiai.

Įstatymą šeštadienį palaikė dauguma posėdžių salėje buvusių Seimo narių. Tiesa, vakarop darbui užsiregistravusiųjų skaičius nesiekė nė 50. Po pateikimo už draudimą rūkyti balsavo 40 Seimo narių, prieš – 2, susilaikė 6 parlamentarai.

„Siūloma uždrausti rūkymą balkonuose ir terasose bei atitinkamose viešose erdvėse. Rūkymas yra dažna mirties ir fizinės negalios priežasčių. (…) Lietuvoje rūkymo sukeltos ligos kasmet pasiglemžia 7 tūkst. gyvybių“, – kalbėjo projektą pristatęs Antanas Vinkus, Socialdemokratų darbo partijos frakcijos narys.

Jis tikino, kad rūkymas smarkiai kenkia ne tik rūkantiesiems, bet ir aplinkiniams.

„Pasaulio sveikatos organizacija perspėja, kad žmonės, gyvenantys su rūkančiaisiais, 25 proc. dažniau serga išemine širdies liga“, – tvirtino parlamentaras.

Jeigu įstatymas būtų priimtas, rūkyti balkonuose bus draudžiama jau nuo kovo 1-osios.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Vinkus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Vinkus

Jis kritikavo ir dabar madingas elektronines cigaretes. „Bedūmiuose produktuose yra toksinių medžiagų. Kol nėra mokslinių tyrimų ir išvadų, tai turi būti taikomos tokios pačios priemonės, kaip ir tabako gaminiams, kol mokslininkai nepateiks savo išvadų“, – aiškino A.Vinkus.

„Valstietis” Tomas Tomilinas, pasisakęs už įstatymo projektą, tikino: „Ne visada ribojimai yra blogis, kartais tai yra progreso įrankis. Teisės departamentas nepateikė pastabų dėl žmogaus teisių. Teisė nebūti kankinamam, nekenkti mano sveikatai yra aukštesnė nei jūsų teisė rūkyti.“

Konservatorius Arvydas Anušauskas tikino, kad žmonės turi būti socialiai atsakingi ir kultūringi, tačiau draudimai tokių piliečių neugdo.

„Aš pasisakau nerūkančiųjų vardu, kurie yra prieš draudimus. Kiekvienas normalus žmogus, jaučiantis pagarbą kitam, nerūkys šalia vaiko, nėščios moters, šalia to, kas prieštarauja“, – aiškino parlamentaras.

Siūlymas – ne naujas

Pataisas pasirašiusi „valstietė“ Agnė Širinskienė BNS aiškino, kad tokio draudimo reikalauja gyventojai – jie, anot jos, skundžiasi, kad savo namuose, balkonuose yra priversti kvėpuoti rūkalų dūmais, kitaip tariant, pasyviai rūkyti.

„Nuo to pasyvaus rūkymo priversti kentėti nepilnamečiai, gyventojai, kurie apsisprendę dėl sveiko gyvenimo būdo“, – BNS teigė A.Širinskienė.

Premjeras Saulius Skvernelis vasaros pradžioje, kai Seime buvo svarstomos panašios pataisos, sakė joms nepritariąs, nes tai būtų iš esmės neįgyvendinama teisės norma ir papildoma našta policijai.

Šiuo metu Lietuvoje draudžiama rūkyti visose švietimo ir socialinėse įstaigose, darbo vietose, bendrose gyvenamosiose ir kitose bendro naudojimo patalpose, restoranuose, kavinėse, baruose, klubuose, interneto kavinėse, lošimo namuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus.

Taip pat draudžiama rūkyti automobilių salonuose, jei juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų.

Seimas nuo 2014-ųjų metų kelis kartus yra svarstęs ir jau yra atmetęs siūlymus drausti rūkyti balkonuose, arčiau negu 10 metrų aplink daugiabučius – pataisų priešininkai argumentuoja, kad draudimų nebūtų įmanoma įgyvendinti.

Temos: 2 Rūkymas Tabakas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką