Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas grįžo prie senos tvarkos – sumažino mokestinę naštą autoriams

Dailininkų pleneras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Dailininkų pleneras
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas antradienį nutarė grąžinti seną autorinių sutarčių apmokestinimo tvarką, pagal kurią asmenys mokėdavo „Sodros“ įmokas ne nuo visų, o nuo pusės savo pajamų.

Už grįžimą prie senosios tvarkos po svarstymo balsavo 69 parlamentarai, prieš – 1, susilaikė 10 Seimo narių. Netrukus dėl įstatymo priėmimo buvo balsuojama skubos tvarka. Už įstatymo priėmimą balsavo 70, prieš – 1, susilaikė 9 Seimo nariai.

Sausį daug kam netikėtai pasikeitė autorinių sutarčių apmokestinimo tvarka. Anksčiau rašytojai, atlikėjai, kiti kūrėjai, taip pat sporto veikla užsiimantys asmenys mokėdavo įmokas „Sodrai“ nuo pusės savo pajamų. Tačiau sausį apmokestinimo tvarka buvo suvienodinta ir pagal autorines sutartis dirbantys asmenys jau pusmetį moka mokesčius nuo visų, o ne pusės savo pajamų.

Tokia nauja tvarka nepatiko „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui, kuris išsyk po pataisų įsigaliojimo registravo naują projektą, siūlydamas grąžinti iki sausio pirmosios galiojusią tvarką.

TAIP PAT SKAITYKITE: Seimas suka ienas atgal: spręs, ar grįžti prie mažesnio rašytojų ir kitų kūrėjų apmokestinimo

Socialdemokratų frakcijos vardu kalbėjęs parlamentaras Algirdas Sysas aiškino, kad nuo sausio įsigaliojusi tvarka autoriams suteikė papildomų garantijų, todėl kalbėti reikėtų ne apie didesnius mokesčius, bet apie pensijas, kurias ir garantuoja didesnės įmokos į „Sodrą“.

„Šitie žmonės tikrai ne tik kad gaus mažesnes pensijas, jie nustos gauti ir nedarbingumo išmokas, kurios buvo jau pradėtos mokėti, priėmus įstatymą. Grįžtam į tai, kad tie žmonės tą praras. Šis įstatymas kalba apie pensijas, kitas socialines išmokas“, – kalbėjo parlamentaras, raginęs balsuoti prieš senosios tvarkos sugrąžinimą.

Konservatorius Mykolas Majauskas sakė, kad lengvata menininkams ir kitiems kūrėjams buvo panaikinta per klaidą – menininkų darbą jis prilygino individualiai veiklai.

„Mokestinė lengvata turi galioti ne menui, o asmeninei iniciatyvai. Menininkai autorinėmis sutartimis daro tą patį kaip kiekvienas, kuris užsiima individualia veikla, jie tik nenori registruoti individualios veiklos“, – kalbėjo M.Majauskas.

Seimo liberalė Aušrinė Armonaitė kritikavo „valstiečius“, kurie kultūrą esą kol kas gina tik deklaratyviai.

Kas gauna pajamas, įregistravę individualią veiklą, turi galimybes taikyti sau 50 proc. mokestinės bazės sumažinimą. Kas nėra įregistravę individualios veiklos, tokios galimybės neturi, – sakė I.Šimonytė.

„Diskusija dėl socialinio draudimo sistemos supriešina visuomenę. Valdantieji „valstiečiai“ sako, kad tai įvyko per klaidą. Bet klaidos įvyksta tada, kai trūksta lyderystės. Jeigu mums svarbūs kūrėjai, turime ne tik steigti komitetus ir kalbėti apie drabužius, bet kurti mokestinę aplinką tiems, kurie turi idėjų ir kartais sunkiai suduria galą su galu“, – kalbėjo A.Armonaitė.

Tuo metu I.Šimonytė atkartojo M.Majausko nuomonę. Pasak jos, menininkai taip pat yra individualią veiklą vykdantys, tik ją retai įregistruojantys žmonės.

„Kas gauna pajamas, įregistravę individualią veiklą, turi galimybes taikyti sau 50 proc. mokestinės bazės sumažinimą. Kas nėra įregistravę individualios veiklos, tokios galimybės neturi“, – sakė I.Šimonytė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką