Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 rugsėjo 22d. 16:31 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 22d. 17:04

Seimas – už mažesnį išankstinių pensijų apkarpymą

Senjorai mieste
Justinos Lasauskaitės / 15min.lt nuotr. / Senjorai mieste

Seimas priėmė svarstyti Socialinio draudimo pensijų įstatymo projektą, pagal kurį asmenys nusprendę ateityje imti arba dabar jau gaunantys išankstines pensijas, ir šias išmokas, ir senatvės pensijas galėtų gauti mažiau apkarpytas.

Už įstatymo projektą balsavo 59, prieš – 1, susilaikė – 0 Seimo narių.

Projektas bus svarstomas Socialinių reikalų ir darbo komitete (SRDK).

Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas parengė „valstiečiai“ Tomas Tomilinas ir Rima Baškienė.

„2020 m. liepos mėn. duomenimis, išankstinę pensiją gavo apie 5,5 tūkst. gavėjų. Vidutiniškai išankstinės pensijos gavėjas šią pensiją gauna 30 mėnesių, ji mažinama 12 procentų. Jei asmuo pasirenka išankstinę pensiją gauti visus 5 metus, likusius iki senatvės pensijos amžiaus sukakties (t.y. 60 mėnesių), jam dėl išankstinio gavimo pensija mažėja 24 procentais. Toks pensijos mažinimas taikomas tol, kol asmuo gyvena.

Įstatymų projektais siekiama nustatyti teisingesnį išankstinių pensijų ir vėliau jų gavėjams skiriamų senatvės pensijų mažinimo procentą“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas

Jei Seimas patvirtintų naują tvarką, vietoj išankstinių pensijų mažinimo po 0,4 proc. kas mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus, siūloma nuo 2021 metų jas mažinti 0,32 proc.

Dėl siūlomų pakeitimų vidutiniškai 30 mėnesių išankstinę pensiją gaunančiam žmogui ji mažėtų 9,6 proc. vietoj dabartinio 12 proc. mažinimo. Visą šios pensijos mokėjimo laikotarpį ją gauti pasirinkusiam žmogui būtų taikomas 19,2 proc. mažinimas vietoje dabartinių 24 proc.

Valstybės biudžete tam reikės numatyti daugiau kaip 5 mln. eurų per metus – nuo 5,3 mln. eurų 2021 metais iki 5,9 mln. eurų 2023 metais.

„Tai nėra idealus sprendimas, jis pareikalaus „Sodros“ biudžeto lėšų“, – kalbėjo T.Tomilinas.

Lietuvoje dabar išankstinę pensiją galima gauti, jei iki pensijos lieka penkeri metai, žmogus yra sukaupęs būtinąjį stažą ir neturi kitų pajamų.

Išankstinės pensijos – vidutiniškai ši pensija siekia 280 eurų – mokamos nuo 2004 metų liepos.

Šių metų liepą išankstinę pensiją gavo apie 5,5 tūkst. gavėjų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Senjoras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Senjoras

Projektui – kritika

Konservatorė Gintarė Skaistė tikino, kad nebūtų prieš, kad būtų nustatytas koeficientas. Tačiau, jos teigimu, pateikti skaičiavimai neatlaiko kritikos.

„Jokių skaičiavimų, kodėl 0,32, o ne 0,4, tiesą sakant, neradau. Tai, ką randu tekste, man labiau primena gudriąją matematiką, kai pats susigalvoji kažkokį skaičių, paskui surandi būdą, kaip jį pagrįsti. Sakote, kad naująjį koeficientą paskaičiavote pagal moterų gyvenimo trukmę, kadangi jos gyvena ilgiau negu vyrai. O kadangi vyrams negalima taikyti kitokio koeficiento negu moterims, jiems pritaikysite tą geresnį, moterų. Logiška manyti, kad visiems žmonėms turėtų būti taikomas tas pats koeficientas. Čia lygiai taip pat galima būtų išskirti sveikuolių grupę, paskaičiuoti, kad jie gyvena ilgiau, tada kitokių sąlygų negalime taikyti ir padarykime sveikuolių gyvenimo trukmės koeficientą. Nežinau, kodėl ne ministerija pateikė šį projektą, kad skaičiavimai jų“, – tikino ji.

T.Tomilinas atkrito, kad šį skaičių parlamentarui pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Be to, jo nuomone, jei šį įstatymo projektą būtų teikusi Vyriausybė, jo priėmimas užtruktų dar pusmetį.

Konservatorius Edmundas Pupinis sakė, kad jį „neramina skaičių ekvilibristika“.

„Kodėl 0,32, o ne 0,2? Bet neseniai priėmėme įstatymo projektą, kur leidžiame išeiti į išankstinę pensiją ir paskutinius 3 metus, jeigu turi stažą. Ar nemanote, kad reikia atsargiau elgtis, nes galime išbalansuoti ir „Sodros“ biudžetą. Tuo labiau kad niekas nežino, turbūt ir „Sodra“ nežino, kiek paskatins pagerintos sąlygos išeiti naujų žmonių į pensiją ir tokiu būdu dar reikės biudžetą didinti. Ar nemanote, kad dar ne laikas? Visada malonu pridėti, bet kai nėra ko pridėti, reikia arba skolintis, jeigu yra galimybė, arba reikia eiti atvirkštiniu keliu“ – teiravosi parlamentaras.

T.Tomilino nuomone, pandemija buvo atitraukusi dėmesį nuo šios temos ir neverta daugiau delsti.

Socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad šį įstatymą „valstiečiai“ teikia dėl artėjančių rinkimų.

„Nesistebėkime, kad nėra jokių skaičiavimų, nes yra spalio 11 dienos rinkimai. Kiekvienas nori labiau mylėti rinkėjus. Čia yra tradicija kas ketveri metai“, – įsitikinęs jis.

Konservatorius Sergėjus Jovaiša mano, kad šiuo siūlymu žmonės būtų skatinami kuo greičiau išeiti iš darbo rinkos.

„Pirmiausiai, kiek valstybės pajamų nepateks į biudžetą? Toliau, savotišku būdu skatinate anksčiau pabaigti savo darbinę veiklą. Kaip tai koreliuoja su „Sidabrinės linijos“ siūlymu, kur skatinti pagyvenusius žmones dirbti kuo ilgiau. Viena ranka norite juos paskatinti, kita paskatinti išeiti iš darbo rinkos“, – klausė jis.

T.Tomilino nuomone, išankstinės pensijos turi būti reformuojamos ir jis pritarė S.Jovaišai. Tačiau tokias reformas parlamentaras palieka kitai kadencijai.

„Šiandien yra aktualu tai, kas buvo pasakyta prieš metus. Skaičius nepagrįstas, turime jį sumažinti, nes žmonės kenčia ir turime reaguoti į tą kančią“, – aiškino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką