Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 3d. 17:48

Seime daugėja vaistinių reklamos draudimo šalininkų – farmacininkai šokiruoti

Vaistai nuo peršalimo
Vaistai nuo peršalimo

Seimo Sveikos gyvensenos komisija svarstė naujas Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis numatomas ir vaistinių reklamos draudimas. Vis daugiau Seimo narių pasisako už vaistinių reklamos draudimą, taip pat kritikuojami ir Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymai vaistus pardavinėti degalinėse ir parduotuvėse. Žiniasklaidos atstovai įspėjo, kad vaistų reklamos pajamas praradusi rinka būtų sudrebinta iš pamatų.

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė tikino, kad teikiamais įstatymo pakeitimais pirmiausia siekiama mažinti koncentraciją mažmeninės prekybos rinkoje ir skatinti alternatyvių vaistų prekybos kanalų atsiradimą.

Dėl to siūloma vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose prekybos vietose, pavyzdžiui, degalinėse, parduotuvėse. Taip būtų pardavinėjami tik nereceptiniai vaistai pagal specialų sąrašą.

Mes už tai, kad vaistų iš viso nereikėtų naudoti. Noriu pasakyt savo nuomonę – aš prieš pardavinėjimą benzino kolonėlėse, aš už valstybines vaistines, bet aš prieš vaistų ir vaistinių reklamą, – pareiškė A.Kirkutis.

Tačiau 15min jau skelbė, kad Seimo nariai Stasys Tumėnas ir Arūnas Gumuliauskas siūlo apskritai uždrausti vaistinių reklamą žiniasklaidos priemonėse, be to jie pateikė pageidavimų griežčiau reglamentuoti vaistinių preparatų prekybą mažmeninės prekybos įmonėse – kad jie būtų nematomose vietose, nebūtų taikomos akcijos.

Seimo nariai nori drausti preparatus sudėti gyventojams matomoje vietoje, taikyti akcijas etiketėse, pardavinėti preparatus jaunesniems nei 18 metų gyventojams, pirkti daugiau nei vieną preparatą. Taip pat vaistų siūloma nepardavinėti ten, kur prekiaujama ir alkoholiu.

Parlamento naujokai įsitikinę, kad tik tokiais metodais galima sumažinti „didėjantį vaistų vartojimą“.

Seimo Sveikos gyvensenos komisijoje vykusiame pasitarime pirmininkas Dainius Kepenis abejojo siūlymais prekiauti vaistais parduotuvėse – esą kitose šalyse dėl to padaugėjo apsinuodijimų vaistais.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Kepenis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Kepenis

„Ar nebus taip ir Lietuvoje, kai pradėsime tūkstančiuose naujų taškų prekiauti vaistais“, – teiravosi D.Kepenis.

O galimas reklamos draudimas sulaukė daugiau Seimo narių palaikymo.

Reklamos draudimas kirstų žiniasklaidai

Lietuvos radijo ir televizijos asociacijai atstovaujantis Andrius Romanovskis bandė Seimo narius įtikinti, kad vaistinių reklamos draudimas išmuštų finansinius pagrindus žiniasklaidos rinkai.

„S.Tumėno pasiūlymas dėl vaistinių reklamos draudimo tiesiogiai liečia žiniasklaidos sektorių. Tas pasiūlymas atsirado netikėtai praėjusią savaitę – kad bet kokia vaistinių reklama draudžiama. Šiuo metu receptinių vaistų reklama jau yra draudžiama, reklamuojami nereceptiniai. O vaistinės save reklamuoja kaip įstaigą“, – aiškino A.Romanovskis.

Pasak jo, žiniasklaida Lietuvoje iš vaistinių gauna apie 7-8 milijonus eurų reklamos pajamų, ir šie pinigai yra itin reikšmingi sektoriui.

„Kai valstybė priėmė sprendimą, kad reikia uždrausti alkoholio reklamą – sprendimas padarė didelę įtaką žiniasklaidos sektoriui, bet to niekas nebekvestionuoja. Tačiau sprendimas riboti ar visiškai uždrausti vaistinių reklamą yra keistas ir nesuprantamas. Tai svarbi dalis žiniasklaidos pajamose. Žinote, kad televizijos ir radijo pajamos yra tik iš reklamos, tai vienintelis jų pajamų šaltinis“, – sakė A.Romanovskis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Romanovskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Romanovskis

Jis patikina, kad žiniasklaida po 2009 m. krizės iki šiol neatsigavo iki 2008 m. reklamos apimčių, o papildomi draudimai žiniasklaidai suduotų itin stiprų smūgį.

Niekas nekalba, kad reikia brukti vaistus. Mes kalbame apie vaistines kaip vietas, kur žmonės gali ateiti nusipirkti vaistų. Reikėtų vadovautis sveiku protu ir totaliam draudimui tikrai nepritarti.

„Reklama yra konkuravimo priemonė. Mano mamai reklama leidžia apsispręsti, kurioje vaistinėje jai pigiausiai nusipirkti. (…) Bet koks reklamos panaikinimas iš principo yra monopolizavimas, nes tuomet ji eis į vaistinę, kuri jai artimiausia, bet nebūtinai pigiausia“, – dėstė A.Romanovskis.

Nacionalinės spaudos asociacijos vadovas Mindaugas Reinikis taip pat tikino, kad laikraščiai ir žurnalai netektų ženklios pajamų dalies, o žmonės – naudingos informacijos.

„Niekas nekalba, kad reikia brukti vaistus. Mes kalbame apie vaistines kaip vietas, kur žmonės gali ateiti nusipirkti vaistų. Reikėtų vadovautis sveiku protu ir totaliam draudimui tikrai nepritarti“, – dėstė M.Reinikis.

Farmacijos atstovai taip pat tikino, kad vaistinės negalėtų netgi informuoti apie Sveikatos apsaugos ministerijos kuriamus naujus socialinės rūpybos modelius.

„Vaistinės gamina vaistus, kitos organizuoja maratonus, sveikatingumo akcijas, buvo diabeto dienos, kur buvo siūloma pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. To nebebūtų galima daryti“, – sakė Vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Seimo nariai prieštaravo

Valstietis Algimantas Kirkutis rėžė, kad jam keista, kai į Sveikos gyvensenos komisiją ateina farmacininkai ir bruka vaistų reklamą.

„Sveika gyvensena – tai sveika gyvensena be vaistų. Aš prieš ir prieš prekybą degalinėse pasisakysiu. Bet vaistus skiria gydytojai. Kur nusipirkti – irgi kišimasis į gydytojo nurodymus. Mes už tai, kad vaistų iš viso nereikėtų naudoti. Noriu pasakyt savo nuomonę – aš prieš pardavinėjimą benzino kolonėlėse, aš už valstybines vaistines, bet aš prieš vaistų ir vaistinių reklamą“, – sako A.Kirkutis.

„Aš irgi prieš“, – replikavo Seimo narys Gediminas Vasiliauskas.

Komisijos pirmininkas D.Kepenis taip pat tikino palaikantis šį siūlymą: „Tikrai mes už tai, kad vaistų kuo mažiau reikėtų ir kuo mažiau mūsų gyventojų vaistais apsinuodytų“. Anot jo, vaistų pardavimų taškų neturėtų būti daug.

Tačiau komisijoje nesusirinko kvorumas – posėdyje dalyvavo tik trys minėti nariai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Prekybos centras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Prekybos centras

Farmacininkai priešinasi naujiems konkurentams

Farmacijos sektoriaus atstovai priešinosi ir kitiems Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymams.

Lietuvos vaistinių asociacijos atstovė tikino, kad Lietuvoje vaistų prieinamumas yra pakankamas ir šalis neturėtų lygiuotis į valstybes, kur vaistų gauti sunku. Esą, jei reikia naktinių vaistinių – dėl to galima tartis su vaistinių tinklais, tačiau rinkoje tokio poreikio nėra, patikino ji.

„Iš kitų šalių praktikos matome, kai vaistai atsiranda degalinėse ar parduotuvėse, labai stipriai išauga ir jų vartojimas. Reikia nereikia, žmonės juos perka. Išaugus vartojimui išauga ir apsinuodijimo atvejų. Pvz., vien Švedijoje, kuomet iš vaistinių vaistai nukeliavo į degalines, 40 proc. padaugėjo apsinuodijimo atvejų“, – sakė K.Nemaniūtė-Gagė.

123RF.com nuotr./Ligonis.
123RF.com nuotr./Ligonis.

K.Nemaniūtė-Gagė prieštaravo ir prekybai vaistais internetu, kadangi šiuo metu tinkamai neveikia nei e.sveikatos nei e.recepto sistemos.

„Strigimai vienokie ar kitokie yra nuolatiniai. Kai buvo pikas ir lūžimai, vaistininkai visaip bandė padėti, nenorime šito chaoso ir pacientų nepasitenkinimo. Sakome, nukelkite terminą, nes 2019 m. nerealu“, – teigė ji.

Ji prieštaravo ir „valdiškoms vaistinėms“ – esą ligoninės turi visai kitą paskirtį, jos neturi vaistininko, tik sandėlį, neturi reikalavimų plotui, ir tai iškreiptų rinką.

Lietuvos farmacijos sąjungos atstovė Indrė Trečiokienė tikino, kad dažniausi apsinuodijimai kaip tik fiksuojami paracetamoliu ir ibuprofenu, arba „tais nekalčiausiais vaistais, kuriuos norime paleisti“.

„Tikslų nepasieksime, vaistai neatpigs, prieinamumas nepadidės. Manome, kad bus daugiau žalos nei naudos“, – sakė I.Trečiokienė.

Abi specialistės teiravosi, kas bus, kai parduotuvėse ar degalinėse vaistus ims pardavinėti apie farmaciją nieko neišmanantys žmonės.

Pirminiai siūlymai buvo liberalizuoti rinką

Nauji pageidavimai Seime kyla ir dėl šiuo metu svarstomo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateikto Farmacijos įstatymo pakeitimo. Pagal jį siūloma liberalesnė nereceptinių vaistų prekyba: vaistus siūloma parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose vietose, pavyzdžiui, prekybos centruose, kitose mažmeninės prekybos vietose.

Pataisomis siūloma leisti parduoti gyventojams ne visus nereceptinius vaistinius preparatus, o tik tuos, kurie skirti lengviems ir savaime praeinantiems ligos simptomams bei būklėms palengvinti – tam būtų specialus Vaistinių preparatų sąrašas. Siekiama, kad įprastos parduotuvės netaptų farmacinių paslaugų teikėjomis.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtame projekte siūloma, kad parduotuvėse nebūtų parduodami vaistai, skirti vaikams iki 12 metų, nes tik gydytojas ar vaistininkas gali tinkamai įvertinti, ar vaikams galima skirti tam tikrus vaistinius preparatus.

Be to, jei įstatymo pataisos būtų priimtos, vaistinių preparatų negalėtų įsigyti asmenys, jaunesni nei 16 metų, būtų draudžiama gyventojams grąžinti ar keisti vaistinius preparatus, mažmeninės prekybos įmonės negalėtų informuoti pirkėjų apie sumažintą parduodamų vaistinių preparatų kainą.

Tarp siūlomų naujovių – galimybė nuo kitų metų gegužės mėn. leisti šalies vaistinėms prekiauti internetu receptiniais vaistais pagal elektroninius receptus.

Įstatymu taip pat siūloma, kad nupirktų vaistų nebebūtų galima grąžinti ar keisti.

Dienos stacionaro paslaugas teikiančioms mūsų šalies gydymo įstaigoms būtų leidžiama steigti vaistines, kuriose jų pacientai galėtų įsigyti reikiamus, gydytojo paskirtus vaistus, reikalingus gydymui dienos stacionare.

Anksčiau Seimo narys Jurgis Razma siūlė vaistinių preparatų į prekybos vietas neįsileisti.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gegužės 10 d.

Ministerija tokio įstatymo poreikį argumentuoja tuo, kad šiuo metu Lietuvoje veikia 1303 vaistinės ir 1064 iš jų priklauso 5 vaistinių tinklams, gyventojai patiria „pakankamai dideles išlaidas įsigydami vaistus“. Tikimasi kad didesnė konkurencija kainas mažintų.

Siekiama, kad vis daugiau pacientų problemų būtų išspręsta jiems nesikreipiant į gydymo įstaigas, augtų vaistų prieinamumas kaimiškų vietovių gyventojams.

SAM pripažįsta, kad priėmus įstatymo pataisas galėtų daugėti neracionalaus vaistų vartojimo. Pavyzdžiui, paracetamolis Lietuvoje parduodamas 31 skirtingu pavadinimu, ir ligonis, manydamas kad vartoja skirtingus vaistus, gali perdozuoti paracetamolio, kurio didžiausia leistina dozė – 4000 mg per parą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Naujienos

Aktualu

Jungtinė Karalystė kvies kitas šalis stiprinti antirusišką aljansą

Aktualu

S.Šedbaras: E.Masiulio ir prezidentės laiškų paviešinimas gali padaryti žalos Lietuvai

Aktualu

Ukrainos ginklų sandėlyje siautėjo gaisras ir sprogimai

Gazas

Naujausi duomenys nustebino: kas lieka iš „Tesla“ baterijų nuvažiavus 250 tūkst. km

24sek

„Žalgirio“ nustebintiems graikams kilo galvosūkis: gal kam reikia 500 kambarių Belgrade?

15min recenzija Kultūra

Minčių homeopatija. Vytauto Viržbicko paroda galerijoje „Vartai“

Aktualu

15min paaiškina: kodėl buvo pasirašyta Gegužės 3-iosios Konstitucija ir kuo ji svarbi Lietuvai?

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: itališkas vištienos šašlykas. Pabaigai – karti cikorija

Gazas

Nenustebkite pamatę kiek kitokius automobilių valstybinius numerius

Sportas

Debiutui bušido narve pasirengęs M.Mizgaitis ukrainiečio nebijo: „Ilgai nesiterliosiu“

Verslas

Daugiau jokių privilegijų: Briuselis nori naikinti tradiciją – permokų sugrąžinimą, turtingos šalys niršta

Parduodama rašytojo Charleso Dickenso pajūrio vila Kente

Aktualu

Pasibaigus protestams Jerevane įsivyravo ramybė, bet jos kaina gali būti didelė

24sek

Arvydas Sabonis tikisi išvysti Šarą prie Lietuvos rinktinės vairo

Aktualu

Rusijoje neatmetama galimybė užblokuoti ir mobiliąją programėlę „Viber“

Gazas

Kokia Lietuvos keliais važinėjančių motociklų techninė būklė?

Sportas

Vladimiro Putino susitikime su FIFA vadovu – komplimentų lietus Rusijai

Vardai

I.Zasimauskaitė antrąkart išbandė „Eurovizijos“ sceną: režisierė vis dar nepatenkinta

Aktualu

Paviešintas E.Masiulio ir D.Grybauskaitės susirašinėjimas: apie ką bendravo liberalų lyderis ir prezidentė?

Gyvenimas

Melanoma susirgusiam pacientui medikai priversti ištarti mirties nuosprendį: Lietuvoje šiuolaikinis gydymas neprieinamas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką