Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 12d. 06:04

Seime – idėjos, kaip didinti gimstamumą: trumpesnė darbo savaitė ir dvigubai didesnė išmoka

Vaikas valgo lapą Tik prenumeratoriams
Vida Press nuotr. / Vaikas valgo lapą
Seime antradienį liberalai ir socialdemokratai teiks tris įstatymų pataisas, nukreiptas į vaiko priežiūros atostogas, išmokas ir tėvų darbo laiką. Jomis Seimo nariai teigia norintys ne tik skatinti gimstamumą, bet ir sugrąžinti mamas į darbo rinką bei sumažinti „šešėlį“ tarp auklių. 15min kalbinti ekspertai apie kiekvieną jų turėjo skirtingą nuomonę.

Trumpesnė darbo savaitė grįžus anksčiau iš vaiko priežiūros atostogų. „Šeimos darželių“ ir auklių apibrėžimo įtvirtinimas bei kompensacijos. Dvigubai didesnė vienkartinė išmoka gimus vaikui. Tokie pasiūlymai antradienį teikiami Seimui.

Ar jie galėtų sumažinti „šešėlyje“ dirbančių auklių skaičių? Ar daugiau tėvų ryšis anksčiau grįžti į darbo rinką? Ar vienkartinė išmoka padidins vaikų skaičių? To 15min teiravosi ekspertų.

Siūlo trumpinti darbo savaitę

Liberalų frakcijos teikiama Darbo kodekso pataisa siūloma, kad valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų darbo savaitė, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Sutrumpinta darbo norma būtų taikoma vienam iš tėvų iki vaikui sukanka treji metai.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Motinystė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Motinystė

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte jo autoriai nurodo, kad toks teisinis reguliavimas paskatintų darbuotojus grįžti anksčiau į darbą, neprarandant kvalifikacijos ir ryšio su darboviete, o kartu leistų veiksmingai prižiūrėti mažametį vaiką.

„Šią sutrumpintą darbo normą siūloma nustatyti valstybės ir savivaldybių įstaigų, įmonių ir organizacijų darbuotojams, siekiant nedidinti naštos verslui bei padidinti viešojo sektoriaus patrauklumą potencialiems darbuotojams. Kartu tikimasi, jog 4 darbo dienų savaitei pasiteisinus viešajame sektoriuje, ją savanoriškai pradės taikyti ir privataus sektoriaus subjektai“, – rašoma dokumente.

Nori įteisinti aukles

Taip pat liberalai siūlo taisyti Išmokų vaikams įstatymą ir įteisinti galimybę auklėtojams padėti tėvams prižiūrėti ikimokyklinio amžiaus vaikus „šeimos darželiuose“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:28
06:25:38
26:24

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką