Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 20d. 15:50

Seime – nauji Arvydo Sekmoko pažadai mažinti energijos išteklių kainas

Arvydas Sekmokas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Arvydas Sekmokas

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas parlamentarams pristatė Energijos išteklių rinkos įstatymo projektą. Jis turėtų pažaboti monopolijas ir mažinti energetinių išteklių kainas.

Po pateikimo projektui pritarė 57 parlamentarai, prieš pasisakė 9, susilaikė – 39 parlamentarai.

Įstatymo projektu siekiama nustatyti naujai formuojamos Lietuvos Respublikos energijos išteklių rinkos organizavimo, administravimo, reguliavimo, priežiūros ir kontrolės teisinius pagrindus, taip pat reglamentuoti centralizuotos prekybos biokuro produktais ir naftos produktų atsargomis, prekybos gamtinėmis dujomis ir pagalbiniais apsaugos nuo energijos kainų svyravimo instrumentais visuomeninius santykius.

A.Sekmoko teigimu, įstatymas sudarys prielaidas mažinti kainas, nes bus sukurta konkurencinė aplinka, veikiančios biokuro, dujų ir elektros biržos neleis energijos gamintojams gauti viršpelnio.

Už įstatymą pasisakęs Rokas Žilinskas teigė tikįs, kad rinka atneš naudą ir vartotojams, ir valstybei.

„Įstatymas sudaro prielaidas atsirasti rinkai, kurioje nafta, dujomis, kitais ištekliais būtų prekiaujama pagal aiškius, skaidrius principus, su aiškiais kainodaros principais, tai, kaip minėjo ministras, būtų naudingas ir valstybei, ir vartotojams“, – kalbėjo R.Žilinskas.

Pateiktą projektą palaikantis Kęstutis Masiulis pabrėžė, kad rinkos atsiradimas suteiks galimybę vartotojui iš tiesų mokėti mažiausią kainą.

„Atsiradus rinkai, laimės visi. Vartotojai bus garantuoti, kad moka rinkos kainą, o ne monopolininkų primestą kainą. Biokuro gamintojai galės parduoti savo produkciją ir laimės tie, kurie efektyviau gamins. Tie, kas nesugeba efektyviai gaminti, bus iš tos rinkos išstumiami“, – kalbėjo K.Masiulis.

Tuo metu Kęstutis Daukšys ministrą Arvydą Sekmoką kaltino kompetencijos trūkumu, o įstatymą – suteikta galimybe „pagaidinti“ Lietuvą.

„Tai yra dūmų uždanga parodyti, kad Vyriausybė kažką daro. O realūs įstatymai nėra priimti. Jokia čia birža neveiks, čia tik interesas parduoti norvegui ar švedui tą rinką. Ministras neturi supratimo apie biržą nė jokio, nė kiek. Birža nėra panacėja, bus naudinga tiems, kas turi daug pinigų, Lietuvos žmonėms bus tik brangiau. (...) Kokio dydžio rinką reikia sukurti, kurios nesugebės „pagaidinti“ koks švedas atėjęs?“ – kalbėjo K.Daukšys.

K.Daukšio paklaustas, kokia galėtų būti energijos išteklių rinkos apyvarta, energetikos ministras pasiūlė palaukti rezultatų.

„Rinka teiks metinę ataskaitą apie apyvartą kiekvienų metų kovo pirmą dieną. Šitą klausimą turime kelti ne teoriškai, o laukti rezultatų. Jūsų orientacija vien į pinigus nėra orientuota į rinkos ekonomiką“, – kalbėjo ministras.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką