Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 14d. 06:02

Seime ruošiama dovana darbdaviams: ketvirtadalis atlyginimo „natūra“ ir be mokesčių

Pinigai 15min tema
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Pinigai

Laidotuvėms ar vestuvėms, būsto paskoloms ar vaistams, sportui ar teatrui – Seime svarstomas įstatymas leistų darbdaviams ketvirtadalį atlyginimo be mokesčių skirti kone bet kokiai darbuotojų norimai veiklai. Dar daugiau, „socialinėmis iniciatyvomis“ pasižyminti bendrovė sėkmingiau dalyvautų viešuosiuose pirkimuose, nes už tai gautų papildomų balų. Net ministerijos nesutaria dėl tokio projekto: vieniem tinka, kiti įžvelgia būsimus piktnaudžiavimus ir „atlyginimus natūra“.

Prieštaringai vertinamą naują Darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymą įregistravo liberalas Jonas Varkalys kartu su liberalais Ričardu Juška, Juozu Baubliu, Jonu Liesiu, ir „tvarkiečiais“ Kęstučiu Bartkevičiumi ir Algimantu Dumbrava.

Ką Seimo nariai siūlo: darbuotojai iš darbdavio galėtų gauti įvairiausių naudų – kol jos neviršytų ketvirtadalio atlyginimo, būtų neapmokestinamos, o įmonei leistų mažinti apmokestinamąjį pelną.

Naudų sąrašas toks platus, kad padengia kone bet kokią galimą naudą, teikiamą „natūra“: ir sveikatos paslaugos, vaistai, optikos prietaisai, sporto paslaugos, poilsio paslaugos ar stovyklos, maitinimas, kultūros ugdymas, finansinė parama ar stipendijos šeimos nariams, gerovės tobulinimas, gyvybės draudimas ar pensijų kaupimas, laidojimo, vestuvių paslaugos, auklės finansavimas ar materialinė pagalba atsitikus nelaimingam atsitikimui.

Dar daugiau, šitaip pinigus naudojančios įmonės, siūloma, turėtų gauti papildomų balų viešuosiuose pirkimuose – kuo didesnė pinigų be mokesčių suma, tuo daugiau balų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Varkalys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Varkalys

Pagal pasiūlytą formuluotę, kuo didesnė „iniciatyvoms“ skiriama pinigų suma – tuo didesnis balas konkursuose.

„Prekių, paslaugų ir darbų pirkimuose privaloma įtraukti šį kriterijų įvertinant tiekėjo įgyvendintų socialinių iniciatyvų pagal Lietuvos Respublikos darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymą piniginę vertę“ , – taip skamba siūloma redakcija.

Pirmą etapą toks projektas jau įveikęs – Seime pateiktas ir svarstomas.

Finansų ministras Vilius Šapoka įspėja, kad toks sąrašas leistų darbdaviams išmokėti dalį atlyginimo natūra, o biudžetas dėl to netektų 150 mln. eurų per metus.

Vida Press nuotr./Dovana
Vida Press nuotr./Dovana

Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius pasisako už darbdavių socialines iniciatyvas, tačiau nepritartų, kad tai turėtų poveikį viešiesiems pirkimams.

Asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė nežino, juoktis ar rimtai vertinti – tokį siūlymą vadina kišimusi į valstybės kišenę ir jam nepritaria, tik dalis iniciatyvų gali būti naudingos.

J.Varkalys: darbuotojai vargiai susiorganizuos bilietus į operą

Įstatymo autorius J.Varkalys įsitikinęs, kad siūlymas spręstų demografines problemas, didintų darbuotojų lojalumą ir kurtų didelę vertę, mat pavieniai darbuotojai „vargiai patys susiorganizuos“ sporto klubo abonentą ar bilietus į operą.

Aiškinamajame rašte dėstoma, kad „prisiimdamos socialinę atsakomybę įmonės gali gerokai prisidėti siekiant ES sutarties tikslų, susijusių su darniu vystymusi ir labai konkurencinga socialinės rinkos ekonomika“. Anot autorių, darbdaviai yra pasyvūs skatindami darbuotojus ir jų šeimas, o to priežastimi nurodoma papildoma mokestinė našta, todėl juos reikia skatinti mokesčių lengvatomis.

„Scanpix“ nuotr./Bilietai į „The Rolling Stones“ koncertą
„Scanpix“ nuotr./Bilietai į „The Rolling Stones“ koncertą

„Šita idėja sklando jau turbūt daugiau nei 10 metų. Dar Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pirmtakas Bronislovas Lubys kėlė tokias iniciatyvas. Aš pats savo laiku buvau LPK nariu, tai dabar atėjau dirbti į Seimą, tą dalyką prisiminiau. Esmė yra tokia – daugelis įmonių turbūt nori turėti gerus specialistus ir juos išlaikyti, ruošti juos perkvalifikavimui, kvalifikuoti, leisti juos ar jų vaikus studijuoti aukštosiose mokyklose teikiant tam tikrą paramą“, – sako J.Varkalys.

Jis beda pirštu į demografinę duobę – gimstamumą esą galima didinti, jei įmonės darbuotojams laisviau skirtų kažkiek pinigų gimus vaikui ar vestuvių proga, taip pat laidotuvėms ir kitoms reikmėms.

„Dabar fizinių asmenų gautos pajamos dažniausiai apmokestinamos, o darbdaviai nėra skatinami tokių iniciatyvų reikšti, nes negauna jokių mokesčių lengvatų. Galima sakyti, o kokia čia nauda – galima didesnius atlyginimus žmonėms išmokėti ir jis pats ką nori, tą su pinigais ir padarys.

123RF.com nuotr./Sporto salėje
123RF.com nuotr./Sporto salėje

Deja, ne visuomet tie dalykai susibalansuoja ir aš paprastą pavyzdį pasakysiu. Sakykime, kolektyvinės žmogaus sveikatos priemonės, ar tai sporto salės nuoma, ar kolektyviniai renginiai, duoda žmogui tam tikrą pradžią. Jei tai būtų dažnai ir reguliariai daroma įmonės sąskaita, bent jau pradžioje, iš tikrųjų galėtų gerėti žmonių fizinė sveikata“, – įsitikinęs J.Varkalys.

Taip pat, anot jo, ir su kitomis paslaugomis, tokiomis kaip koncertai ar kiti kultūros renginiai.

„Lygiai tas pats yra su menais – žmogus iš atlyginimo vargiai nueis į operetę, į operą į kokį geresnį koncertą. Bet kai žmogui yra nuperkamas bilietas, jis gauna tokią galimybę ir paskui, po kiek laiko pats savaime pradeda kurti tą kultūrinę aplinką ir save po truputėlį lavinti“, – sako J.Varkalys.

V.Šapoka: darbuotojai prarastų dalį socialinių garantijų

Finansų ministras nebuvo sužavėtas tokia nauja idėja. Anot jo, ir šiuo metu veikia patrauklių lengvatų, o naujos tiesiog skatintų įmones atlyginimą išmokėti „natūra“.

„Priėmus siūlomus projektus ir žymiai išplėtus neapmokestinamų pajamų natūra sąrašą, didelė tikimybė, kad darbdaviai sumažintų darbuotojams mokamus atlyginimus pinigine išraiška, o dalį darbo užmokesčio mokėtų gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamomis natūrinėmis išmokomis. Tokiu atveju GPM ir socialinio draudimo įmokų netekimai galėtų siekti apie 150 mln. eurų per metus. Be to, dirbantieji prarastų dalį socialinių garantijų“, – įspėja V.Šapoka.

Anot jo, Vyriausybė šiuo metu derina savo išvadas apie tokį projektą.

V.Šapoka esamą mokestinį reguliavimą vadina „palankiu ir tinkamai subalansuotu darbuotojų lojalumo skatinimui“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Šapoka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Šapoka

Nors paprastai darbuotojų iš darbdavio gautos pajamos bet kokia forma yra apmokestinamos, jau dabar yra įvairių išimčių: darbdavys be mokesčių gali sumokėti už gydymo paslaugas, mokymus, neapmokestinamos dovanos iki 200 eurų, taip pat gyvybės draudimo ar pensijų įmokos į fondus, papildomo sveikatos draudimo įmokos iki 25 proc. darbo užmokesčio.

Veikia ir pelno mokesčio lengvatos: įmonės jau dabar gali iš pelno išskaičiuoti darbuotojams suteiktas naudas, jei jos apmokestinamos GPM, ar joms taikomos išimtys.

Tačiau J.Varkalys nesutinka.

„Žinau aš tą nuogąstavimą, labai jie dėl to nuogąstauja jau daugelį metų. Tam tikri praradimai iš pradžių biudžete būtų, bet jie ilgajame laikotarpyje atsipirktų. Mes gi šnekame apie žmones ilguoju laikotarpiu – norime juos turėti sveikus, kultūringus, gyvybingus, darbingus, šnekame apie tai“, – sako J.Varkalys.

Jis įsitikinęs, kad nuo piktnaudžiavimo saugotų saugiklis – 25 proc. atlyginimo riba.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Operos ir baleto teatro salė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Operos ir baleto teatro salė

„Tų saugiklių svarstymo metu bus galima papildyti ir daugiau pridėti. Aš suprantu Finansų ministerijos nuogąstavimus – būtų tam tikrų praradimų šiandien. Bet mes turime žiūrėti į ilgesnį laikotarpį.

Jis svarsto, kad lengvatos padidintų darbuotojų lojalumą darbdaviams, didintų gimstamumą ir spręstų demografines problemas, skatintų sveiką gyvenimo būdą.

V.Sinkevičius: socialinės iniciatyvos reikalingos

Kitokios nuomonės nei Finansų ministerija laikosi Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM).

„EIM pasisako už darbdavių socialines iniciatyvas bei siūlo išplėsti neapmokestinamųjų pajamų, gaunamų natūra, lauką. Pavyzdžiui, neapmokestinamoms pajamoms natūra priskirti transporto išlaidas darbuotojų vykimui į darbą ir iš jo bei darbuotojų maitinimui. Tai būtų paskata regionų darbdaviams įdarbinti žmones, gyvenančius mažesnėse gyvenvietėse, kur sudėtinga susirasti darbą bei nėra viešojo transporto. Tokia praktika, kai darbdavys apmoka atvykimą iki darbo vietos ir maitinimą pasaulyje, yra populiari, kol kas dėl didelio apmokestinimo ne itin plačiai, bet ji taikoma ir Lietuvoje“, – sako V.Sinkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius

Tačiau ministerija nepritaria siūlymui keisti Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų.

„Darbdavio taikomos socialinės iniciatyvos nebūtinai bus susijusios su perkamomis prekėmis, darbais ar paslaugomis. Todėl toks pasiūlymas nesuderinamas su Viešųjų pirkimo įstatymo bei direktyvos dėl viešųjų pirkimų nuostatomis, kurios reikalauja ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimą sieti su pirkimo objektu“, – teigiama komentare.

R.Skyrienė: jei tikslas pasipinigauti, keiskime esamus įstatymus

„Investuotojų forumo“ vadovė šiuo klausimu griežta – rinka neturėtų būti iškraipoma nepagrįstomis lengvatomis ar privilegijomis, tačiau dalis iniciatyvų, kaip lengvatos transportui ir maitinimui, galėtų pasiteisinti. „Investuotojų forumas“ Seimui išsiuntė savo pastabas dėl tokių projektų.

„Mes vertiname neigiamai. Aš sutinku, kad kai ką valstybė gali paskatinti, padėti, tarkime, dabar sunku pritraukti darbuotojų regionuose ir labai daug įmonių juos vežioja. Tarkime, jei leistų nurašyti išlaidas transportui neapmokestinant. Galbūt kai kur jau tiek išlepinti mūsų IT programuotojai, kad pas juos guli bananai, bandelės visą dieną ir jie ten jas valgo, o įmonei nebeužtenka reprezentacinių lėšų tam, gal galima nurašyti kažkokią dalį maistui. Bet jau su laidotuvėmis, vestuvėmis – man to atrodo tikrai per daug“, – sako R.Skyrienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

Ji vadina tokią praktiką lindimu į valstybės kišenę.

„Mes nesakome, kad nereikia visiškai. Bet jau reikia truputį pagalvoti, kur yra riba. Dar vienas dalykas – tam nereikalingas naujas įstatymas. Tai perteklinis įstatymas, jo nereikia. Juk tikslas yra pasipinigauti. Tai ir taisykime esamą mokesčių įstatymą, lyg mes jų per mažai turime. Jau ir taip sunku susigaudyti, kiek yra tų įstatymų“, – sako R.Skyrienė.

Seimui adresuotame rašte akcentuojama, kad socialinių iniciatyvų rūšių sąrašas yra per platus, kai kurios rūšys kelia rimtų abejonių, o saugiklių, kad įvairios natūra teikiamos paslaugos nevirstų atlyginimu, trūksta.

Asociaciją stebina ir noras „reglamentuoti socialinę atsakomybę“.

„Socialinės atsakomybės sąvoka įstatyme susiaurinama iki socialinių iniciatyvų, kurių naudos gavėjai yra tik darbuotojai ir jų šeimos nariai, jos nesusietos su verslo veikla. Šiuolaikinis socialinės atsakomybės suvokimas siejamas su verslo inovacijomis, verslo tvarumu ir neapsiriboja paslaugų teikimu darbuotojams“, – rašoma asociacijos rašte.

J.Varkalys nemano, kad taptų masiniu reiškiniu

Įstatymo autorius J.Varkalys nemano, kad įstatymas atvertų kokių spragų piktnaudžiavimui viešuosiuose pirkimuose ar mokant atlyginimus darbuotojams. Aiškinamajame rašte nurodomi tik teigiamas poveikis.

„Tikrai nereikėtų baimintis. Nes dabar įmonės neuždirba tokių didelių pelnų. Gal net nedaug bus tokių įmonių, kurios galės skirti lėšų socialinėms iniciatyvoms. Pagal viešuosius pirkimus visada lemia kokybės ir kainos santykis, socialinės iniciatyvos ar kiti dalykėliai yra vertinami ir sudaro pozityvią nuomonę“, – J.Varkalys sako, kad viešuosiuose pirkimuose poveikis būtų nedidelis.

Asmeninio archyvo nuotr./Jonas Varkalys
Asmeninio archyvo nuotr./Jonas Varkalys

Jis aiškina, kad įstatymas dar bus svarstomas komitetuose, ir viliasi, kad Finansų ministerija „paskaičiuos gaunamą naudą“.

„Toliau bus matyti, kaip sugebėsime argumentuoti, kad tai reikalinga, ir kaip sugebės Finansų ministerija šioje vietoje sužaisti didžiausią žaidimą – kaip sugebės įsigilinti ir paskaičiuoti, kokią naudą galėtų gauti iš to įstatymo per socialinius dalykus, per sveikatos apsaugą, per švietimą ir kitus reikalus“, – apibendrina parlamentaras.

Komentarai: 37

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šiemet Davosas – be D.Trumpo, bet su rusų oligarchais ir įtampa dėl Kinijos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Aktualu

Ekspertai apie S.Skvernelio kandidatūrą: nemano, kad tai planuota iš anksto, įžvelgia riziką

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas

24sek

Dar viena istorinė L.Dončičiaus naktis – skrydis į operatorę ir pirmas trigubas dublis

Aktualu

Girtas panevėžietis „Nissan“ į medį nukreipė visiškai tiesioje gatvės atkarpoje

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

24sek

Lietuvos studentų čempionate – neregėtos rungtynės: VDU metė tik tritaškius

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Aktualu

Gydytojai ir vaistininkai skundžiasi stringančia e. receptų sistema

Sportas

Italijoje – užtikrinta „Juventus“ pergalė prieš absoliučius autsaiderius

Aktualu

Britanijos lyderė pristatė „Brexit“ atsarginį planą, nedaug tesiskiriantį nuo ankstesnio

Naujienos

Aktualu

Linas Kontrimas: Ar senatis nėra viena iš neteisybės formų?

Gazas

5 faktai apie šeštąjį greičio ruožą: komandų nuotykiai ir pagaliau atsisukusi sėkmė

15min iš Stambulo 24sek

Željko dešinioji ranka: apie darbą su geriausiu ir nenuspėjamą Šarą

Gazas

Vilniuje, T.Narbuto g., sutriko viešojo transporto eismas – jį paralyžiavo troleibusas ir autobusas

Vardai

Apdovanojimų sezonas Holivude tęsiasi: ką nugalėtojais išrinko kino kritikai?

15min iš Dakaro Gazas

Šeštasis greičio ruožas: B.Vanago automobilio lūžęs pusašis ir V.Žala 11-oje vietoje

Aktualu

Iki kovo – mokyklų patikros dėl etatinio apmokėjimo modelio įgyvendinimo

24sek

Įspūdingas serbas Vakarų konferencijos lyderiams pelnė 40 taškų

Aktualu

Pareigūnai aiškinasi, kas Kaune sugadino restorano šviestuvą

Aktualu

Iš krizių zonų perkeliamiems lietuvių kilmės asmenims – specialus įstatymas

Aktualu

JAV valstybės sekretorius M.Pompeo sutrumpino vizitą Artimuosiuose Rytuose

Sportas

„Žalgiris“ braižo repeticijų grafiką – aiškūs keturi artimiausi varžovai

Verslas

„Ford“ gali parduoti verslą Rusijoje

Aktualu

Vokietijoje viešbučiui smogė lavina, žmonės nenukentėjo

Verslas

Lengvųjų automobilių skaičius Kinijos keliuose 2018-aisiais pirmą kartą viršijo 200 mln.

Verslas

Butų pardavimai 2018-aisiais: „Hanner“ fiksavo rekordą, „Realco“ kliudė biurokratai

Aktualu

Pietų Korėjoje vienos didžiausių šunų prieglaudų vadovė apkaltina keturkojų žudymu

Vardai

Širdis užkariavusi „Neliečiamųjų“ istorija atgimsta holivudinėje versijoje „Geroji pusė“

Aktualu

Kinijos žiniasklaida: Lenkija „turi sumokėti“ už „Huawei“ darbuotojo areštą

Aktualu

Jutoje per incidentą prie prekybos centro pašauti du žmonės

24sek

Luka Dončičių gyrė ir NBA čempionų treneris: „Jis jau yra superžvaigždė“

Maistas

„Beatos virtuvėje“ – prancūziškos konditerijos šedevras: Lietuvoje tokio nenusipirksite

Aktualu

Rusijoje per dujų sprogimą smarkiai apgriautas daugiaaukštis namas, žuvo žmogus

Aktualu

Latvijos policija konfiskavo rekordinę 2 t kokaino siuntą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką