Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 1d. 16:11

Seime skinasi kelią G.Nausėdos iniciatyva dėl vienkartinių išmokų vaikams

Vaiko pinigai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vaiko pinigai

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui skirti vienkartinę išmoką vaikus auginančioms šeimoms. Į Seimo plenarinių posėdžių salę svarstymui projektas turėtų grįžti antradienį.

Prezidento iniciatyva siekiama padidinti vaikus auginančių šeimų pajamas ir paskatinti vartojimą, sumenkusį dėl naujojo koronaviruso plitimo sukeltos krizės.

Šalies vadovas siūlo, kad vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia ne vėliau kaip liepos mėnesį būtų išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka, o visiems kitiems vaikams – vienkartinė 120 eurų išmoka. Siūlymui įgyvendinti reikės apie 72 mln. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Pagal siūlymą, šios išmokos būtų pradėtos mokėti vėliausiai liepą. Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė projektui, tačiau pasiūlė patikslinti jį taip, kad teisė į vienkartinę išmoką būtų siejama ne tik su išmokos skyrimu, bet ir su teisės į ją turėjimu. Tuo siekiama, kad išmoką gautų visi šiemet teisę į ją turintys vaikai, įskaitant gimsiančius 2020 metų pabaigoje.

G.Nausėdos atstovai pristatydami siūlymą sakė, kad vaikus auginančių šeimų padėtis ir gerovė ypač jautri pajamų svyravimams, todėl šiai visuomenės grupei reikia padėti.

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta pirmadienį komiteto posėdyje taip pat sakė, kad vartotojų lūkesčiai per karantiną gana smarkiai prastėjo.

Anot jo, vienkartinės išmokos vaikus auginančioms šeimoms turės ir netiesioginį poveikį, gerindamos vartotojų lūkesčius ir taip skatindamos juos priimti racionalesnius ekonominius sprendimus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Krėpšta
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Krėpšta

„Šeimos, kurios augina vaikus, jos tikrai tas gautas lėšas suvartos, nes atskirose grupėse, ypač tokiose pažeidžiamose grupėse, kai vienas suaugęs asmuo augina vieną ar daugiau vaikų arba du suaugę asmenys augina tris vaikus, tokių šeimų santykinis skurdas yra tikrai didelis“, – sakė S.Krėpšta.

Seimo opozicijos atstovai kritikavo iniciatyvą dėl to, kad išmokas ketinama mokėti iš skolintų lėšų, jos nėra diferencijuojamos pagal gyventojų pajamas ar turtą.

Konservatorius Mykolas Majauskas taip pat pabrėžė, kad ne visos skirtos lėšos liks Lietuvoje.

„Lietuvos banko ataskaita sako, kad viena trečioji visų vartojimo prekių yra importinės. Tai tikėtina, kad tos šalys, iš kurių importuojame, jos ir bus paskatintos“, – teigė politikas.

Konservatoriai taip pat jau kurį laiką kritikuoja Vyriausybę ir Prezidentūrą, kad papildomos valstybės išlaidos planuojamos nekeičiant šių metų biudžeto.

Liberalas Kęstutis Glaveckas tvirtino, kad minėtos 120 ir 200 eurų išmokos gali sukelti gyventojų lūkestį ateityje gauti daugiau paramos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Glaveckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Glaveckas

„Vieną kartą davę paramą žmonėms ir jų tėvams, mes automatiškai iššauksime klausimą: o kas nuo 2021 metų? Krizė tikrai nesibaigs šiemet, juolab kad ji net normaliai neprasidėjo“, – sakė parlamentaras.

G.Nausėdos iniciatyvai pritarė penki Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai, trys buvo prieš.

Prezidentas taip pat yra pasiūlęs mažinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo 20 iki 15 proc. ir anksčiau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) 50 eurų.

Valdantieji žada pritarti siūlymui dėl NPD, tačiau ketina užkirsti kelią GPM tarifo mažėjimo argumentuodami, jog ši iniciatyva nėra socialiai teisinga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką