Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 12d. 11:31

Seime stumiasi prievolė darbo skelbimuose įrašyti algos dydį

Darbo skelbimas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Darbo skelbimas

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė siūlymui, kad darbo skelbimuose privalomai būtų nurodytas algos dydis. Tačiau idėjos kritikai sako, kad tai gali būti tik formalumas, o darbdavių niekas netikrins, ar jie laiksi duoto žodžio. Tam, kad būtų pakeistas Darbo kodeksas, reikia Seimo pritarimo.

Vienas iš idėjos autorių „valstietis“ Tomas Tomilinas mano, kad tai paskatintų darbdavių socialinę atsakomybę – esą siūlantys darbą negalėtų kalbėti apie skirtingas algas skirtingiems žmonėms, pretenduojantiems į darbo vietą.

„Tyrimai rodo, kad daug darbuotojų iš karto, nesiderėdami, priima pirmą darbdavio pasiūlymą ir visai nesidera dėl atlyginimo“, – sako T.Tomilinas.

Pasak jo, žmonėms tai padės derybose dėl algos. „Alga, pinigai iš viso yra kažkoks Achilo kulnas Lietuvos. Žmonės gėdijasi apie jas garsiai kalbėti, vieni kitus moralizuoja, net darbdaviai neretai įsižeidžia, jei žmogus garsiai ir aiškiai išsako, ko nori“, – sakė jis.

Trečiadienį vykusiame Komiteto posėdyje priminta, kad tokia tvarka galioja Latvijoje, tačiau Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė užsiminė, kad tai nėra dažna praktika ES. Be to, niekas netikrins, ar darbdaviai laikosi pažado mokėti tiek, kiek rašo skelbimuose.

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė taip pat pritaria šiai pataisai. „Tai padidins darbuotojų derybines galias, kai darbuotojas iš anksto žinos, kokios yra atlyginimo ribos, kokia pozicija“, – sakė komitete I.Ruginienė, kuri pridūrė mananti, kad pataisa būtų naudinga ir darbdaviams. Šie sutaupys laiko, nes pretendentai net nesikreips, jei jiems nepatiks startinė algos pozicija.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė

Darbdaviai ir Laisvosios rinkos instituto ekspertai abejoja tokios prievolės nauda. Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Jonas Guzavičius mano, kad toks reikalavimas būtų perteklinis: „Darbdaviui nieko nereiškia parašyti didesnį atlyginimą, o paskui sakyti – palauk tris mėnesius“, – mano J.Guzavičius.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Karolina Mickutė taip pat mano, kad toks reguliavimas gali būti perteklinis. „Jis yra deklaratyvus, neaišku, kaip tai praktikoje veiks, gali būti, kad tik fiktyviai rašys algos dydį“, – sakė ji.

Tačiau komiteto narys konservatorius Jonas Rimantas Dagys sako, kad taip formuosis nauja praktika, konkurencija dėl darbuotojų nemažės, todėl atlyginimų dydžiai kaip tik išskirs trokštamus darbdavius.

Tam, kad įsigaliotų ši Darbo kodekso pataisa, reikės bent dviejų pritarimų Seime.

Temos: 2 Alga skelbimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką