Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 25d. 12:28

Seime Vyriausybės atstovams dėl mokesčių reformos užkurta pirtis – pasigenda atsakymų

Rimantė Šalaševičiūtė Mokesčių reforma
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Rimantė Šalaševičiūtė

Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komitete trečiadienį užvirė audringa diskusija – Vyriausybės atstovams kliuvo už tai, kad mokesčių reformos ruošiamos nepateikiant detalių skaičiavimų: kaip keisis biudžetai, kaip keisis perskirstymas per biudžetą. Pasigendama didesnio apmokestinimo turtingiesiems.

Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė išsakė pastebėjimą, kad dalis Finansų ministerijos pateiktų atsakymų netenkina komiteto narių.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad Finansų ministerija nepateikė jokių skaičiavimų: kiek sumažės „Sodros“ pajamos, kiek išaugs valstybės biudžetas. Vėliau Seimo nariai vis tik susizgribo, kad tokių skaičių Finansų ministerijos ir neprašė.

„Jūsų pristatymas daugiau skirtas, jei kalbame apie sodybos remontą, – apie tvorų dažymą, ir kokius dažus naudosite. Neatsakote esminių klausimų – koks bus poveikis perskirstymui. Pagrindinė mūsų mokestinė yda, kad neadekvačiai apmokestiname skirtingas mokestines grupes“, – R.J.Dagys piktinosi, kad turtingieji apmokestinami mažiau.

Jis abejojo, iš ko Vyriausybė finansuos pensijų netektis – kaip „Sodra“ gaus pajamų, kai iš jos bus iškelta bazinės pensijos dalis į biudžetą.

Seimo narys valstietis ir žaliasis Tomas Tomilinas pritarė šešėlio mažinimo priemonėms ir naujiems technologiniams sprendimams, tačiau jis pasigedo, kodėl didesnį 21 proc. GPM mokės tik dirbantieji, o veikiantys pagal individualią veiklą neprisidės prie bazinės pensijos kaupimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Tomilinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tomas Tomilinas

„Yra 100 tūkst. turtingiausių asmenų, 3 mlrd. pajamų, iš jų tik 3 proc. iš darbo užmokesčio. 70 proc. – visai kitokiomis pajamomis, tai virš 2 mlrd. eurų“, – neteisybę įžvelgė T.Tomilinas.

Konservatorė Gintarė Skaistė piktinosi, kad pateikiama informacija primena „seriją ekonomika žaliems“, o tikslesnės informacijos, nei skelbta viešai, Seimas neturi.

„Mes prašome skaičių (…). Kur problema pateikti tuos skaičius tiems, kurie priima sprendimus. Dabar diskusija nelygiavertė, kadangi jūs paskaičiavimus ir analizes turite, o mus pateikiate ribotą informaciją“, – piktinosi G.Skaistė.

Ji norėjo sužinoti, kaip pasiskirstys po pertvarkos „Sodros“ ir valstybės biudžetų pajamos, ar GPM padidinimas iki 21 proc. atpirks bazinės pensijos iškėlimą, kiek papildomai pinigų nukeliaus į biudžetą, o kiek liks „Sodroje“.

„200 mln. eurų planuojate ištraukti iš šešėlio – tai kelia daug klausimų. Visi buvę Vyriausybės atstovai nurodo, kad šešėlis nurodomas tuomet, kai negali pasakyti, iš kur tų pajamų bus. Kuri iš tų priemonių kokią pajamų sumą atneš, ar tas pagrindimas logiškas ir aiškus“, – abejojo G.Skaistė.

Ji pažymėjo, kad privalomas pensijų kaupimas vargiai lems, kad Lietuvoje darbo apmokestinimas bus konkurencingiausias tarp Baltijos šalių.

Socialdemokratas Algirdas Sysas abejojo „ekonominiu stebuklu“.

„Visa mokesčių reforma yra didelis stebuklas, nes jūs visiems mažinat įmokas ir mokesčius, ir visiems didinate pensijas, atlyginimus ir išmokas. Na čia šalis stebuklų, man sunkiai suprantamas ekonominis efektas. Tai kaip bus su viešaisiais finansais?“, – klausė A.Sysas ir taip pat pasigedo atsakymų, kaip augs per biudžetą perskirstomo BVP dalis, kadangi dabar Lietuva atsilieka tarp ES šalių.

Atsakymais Seimo nariai abejojo

Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė bandė įtikinti Seimo narius, kad GPM tarifo augimas atitiks tą sumą, kuri reikalinga bazinei pensijai mokėti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Daiva Brasiūnaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Daiva Brasiūnaitė

„Kalbant apie kitus mokestinius pakeitimus, apie kitas išlaidas – be jokios abejonės, viskas bus suskaičiuota, įvertinta. Kiekvienais metais teikiant biudžetą skaičiai sudėliojami taip, kad būtų užtikrintas finansavimas“, – sakė D.Brasiūnaitė ir patikino, kad visus mokestinius pakeitimus finansuos papildomos pajamos iš šešėlio.

„Konsultaciniame dokumente matyti aiškiai, kad viskas susidengia, kad šita mokesčių pertvarka pati savaime finansuotų. Bus laikomasi taisyklių – fiskalinės drausmės“, – priduria D.Brasiūnaitė.

Kalbėdama apie netolygų apmokestinimą D.Brasiūnaitė pažymėjo, kad 15 proc. tarifas taikomas daugiausia kapitalo pajamoms ir nėra galimybių jo didinti – kitu atveju kapitalas gali iš šalies išvykti.

Ji primena, kad jau pernai, bandant individualios veiklos tarifą daug uždirbantiesiems padidinti nuo 5 proc. iki 15 proc., sulaukta daug pasipriešinimo ir diskusijų – teko ieškoti kompromisų.

„Jei kalbame apie dividendus – tai labai paprasta perkelti gyvenamąją vietą į kitą valstybę.

Kai 2009 m. buvo pakeltas tarifas nuo 15 iki 20 proc. – po metų jau buvo pakeistas atgal nuo 20 iki 15 proc. Ir sumažinus tarifą įplaukų gavome daugiau nei tuomet, kai buvo 20 proc. tarifas“, – sakė finansų viceministrė ir siūlė su kapitalo pajamomis elgtis atsargiai.

Ji apgailestavo, kad įvyko nesusipratimas, ir Seimo nariai negavo prašytos informacijos iš anksto.

„Dėl šešėlio sumų pagrįstumo – šiuo atveju mes, ko galbūt nebuvo ankstesniais metais, aptarėme skaičiavimus ir su tarptautiniais ekspertais“, – sakė D.Brasiūnaitė.

Ji vardijo, kad iš atvirkštinio PVM apmokestinimo tikimasi surinkti papildomus 85 mln. eurų, dėl papildomų mokestinių lengvatų susigrąžinant GPM – tikimasi surinkti 40 mln. daugiau GPM, dar 14 mln. eurų tikimasi surinkti papildomo PVM. Kitą dalį leis surinkti geresnis modeliavimas ir technologijos, diegiamos VMI.

Atsakydama A.Sysui viceministrė teigė, kad perskirstymo augimas savaime nėra tikslas, tačiau neigiamos įtakos šios reformos metu, tikino ji, nebus.

„Tikslas yra surinkti daugiau mokesčių, kuriuos galima panaudoti valstybės funkcijoms finansuoti. Galima tą daryti traukiant iš šešėlio, galima didinant mokesčius, ką jūs ir siūlot, o ko nesiūlo vyriausybė, galima skatinti verslo kūrimąsi, investicijas į naujas darbo vietas ir per tai surinkti daugiau mokesčių. Mūsų siūlymas mokesčių surinkimą didinti per tuos du punktus“, – teigė D.Brasiūnaitė.

Ji tikino, kad esant didelei emigracijai Vyriausybė turi investuoti į ateitį – 6 reformos užtikrintų ilgalaikį teigiamą poveikį BVP.

Aiškėja „Sodros“ lubų kaina

„Sodros“ vadovas Mindaugas Sinkevičius patikino, kad jeigu nieko nebūtų keičiama, dėl esamos II pensijų pakopos „Sodros“ biudžetas jau 2020 m. taptų deficitiniu.

Tuo tarpu dėl mokesčių reformos planuojamas biudžeto perteklius trejus metus iš eilės, net ir auginant pensijas.

Planuojama, kad įgyvendinus reformą „Sodros“ biudžeto perteklius kitąmet siektų 86 mln. eurų, o dar po metų – 66 mln. eurų, šiemet perteklius, planuojama, sudarys 185 mln. eurų.

„Lubos mums 2019 m. kainuos apie 11 mln. eurų, 2020 m. – dar apie 22 mln. eurų, nes kol kas numatome projekte 84 VDU“, – skaičiavo M.Sinkevičius ir pridūrė, kad biudžeto skaičiavimuose tai jau įskaičiuota.

Finansų viceministrė pridūrė, kad „Sodros“ lubas kompensuos įmokos į valstybės biudžetą per didesnį 25 proc. GPM – kitąmet iš 11 mln. eurų praradimų į biudžetą grįžtų 4 mln. eurų.

Pristatymas atitiko viešai skelbtą informaciją

Vyriausybės atstovai Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komiteto nariams pristatė planuojamą mokesčių reformą, kurios metu numatoma sujungti darbdaviui ir darbuotojui tenkančius mokesčius darbuotojo pusėje.

Dėl to darbuotojo atlyginimas „ant popieriaus“ padidėtų 28,9 proc., nuo naujo atlyginimo būtų atskaitomi ir kitokie mokesčiai: 21 proc. GPM, 18,5 proc. socialinio draudimo tarifas, tačiau neapmokestinamo pajamų dydžio taikymas būtų išplėstas iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio (dabar apie 2300 eurų).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

„Susiklostė praktika, kad mokestiniai pakeitimai paaiškėja metų pabaigoje ir laiko verslui susipažinti, pasiruošti, prisitaikyti lieka vis mažai. Siūlome, kad mokesčių aplinka taptų stabili, prognozuojama“, – sakė D.Brasiūnaitė.

Anot jos, Seimui siūloma įstatymu nustatyti esminių mokestinių pokyčių trimetį planą, trims metams būtų planuojamas GPM tarifas, akcizai, „Sodros“ įmokų „lubų“ pokyčiai.

Mokesčių pertvarka taip pat apima naują gyvenamosios paskirties NT mokestį – 0,3 proc. tarifas būtų taikomas visam antrajam būstui, bei kitus pokyčius.

Anksčiau jau skelbta, kad reformuojant pensijų sistemą dabartinės antrosios pakopos iš esmės nuo kitų metų nelieka – papildomai kaupti norintis žmogus tą turės daryti daugiausia savomis lėšomis su nedidele subsidija iš valstybės biudžeto. Jeigu jaunas žmogus pensijų fondo nepasirinks pats, tą už jį padarys valstybė.

Po reformos darbuotojai turės kaupti bent 3 procentus tuometinio atlyginimo pensijų fonduose, tačiau numatyta teisė ir kaupimo atsisakyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

40-metės nuotykiai internete: ieško meilės, bet jaučiasi klampojanti po gilią pelkę

Aktualu

Mergaičių mokykla Palestinoje: šypsenas slepia tragedijos ir košmarai naktimis

Interviu Kultūra

T.H.Eriksenas apie žmonijos perkaitimą: „Mes neturime laiko informaciją paversti žiniomis, o žinias – išmintimi“

Verslas

Iš Ispanijos į Lietuvą grįžusi vilkaviškietė sėkmę atrado pasidalinusi žaislo nuotrauka internete

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie Rusijos tęsiamą sovietų dezinformaciją – vyriausiojo N.Ceausescu šnipo lūpomis

Aktualu

Bulgarai blokavo kelius - protestavo dėl aukštų kuro kainų

Pasaulis kišenėje

Automobiliu po Europą keliavę jonaviškiai: norėjome pratęsti bobų vasarą

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

24sek

Po A.Kavaliausko tritaškio – Šaro pokštai: „Nemanau, kad ant to reikia statyti žaidimą“

Gazas

A.Juknevičius ir K.Povilaitis: kam vairuotojui reikalingas „šaltas dušas“

Sportas

135 kg „buldozerį“ per minutę įveikęs T.Pakutinskas: „Tokio nepasmaugsi, patį pasmaugs“

Gyvenimas

A.Kriščiūnas pasidalijo patirtimi, kaip atsikratė nerimo priepuolių ir išmoko mylėti

24sek

Trenerių mintys apie energiją: D.Adomaitis džiaugėsi, K.Maksvytis – pyko

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: kalnas, ant kurio mirę tibetiečiai sušeriami ereliams

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

24sek

Mantas Kalnietis neblizgėjo, bet pergalės pasiekti tai nesutrukdė

Vardai

Kino mėgėjai atsisveikino su „Scanorama“ – uždarymo metu paskelbti konkursinės programos nugalėtojai

Aktualu

Receptas „negerti“ niekada negalioja: kaip alkoholizmą gydo islandai?

Naujienos

Vardai

Iš Sashos Song pavogė plaukus: atlikėjas tikina – jie dingo Estijos viešbutyje

Aktualu

Vyriausybė siūlo lengvinti užsieniečių tapimą partijų nariais, leisti jiems steigti partijas

Aktualu

Žygimantas Pavilionis apie referendumą dėl dvigubos pilietybės: „Jis jau beveik praloštas“

Vardai

Prodiuserį L.Pačkauską nustebino L.Salasevičiaus muzikos pasirinkimas: „Maniau, jis juokauja“

Sportas

Žiaurus išpuolis prieš Čempionų lygos pusfinalį – „Roma“ sirgaliai sutalžė airį

Verslas

Emigrantai pinigais nebus skatinami grįžti

Mokslas.IT

Prakaitavimas, arba Kaip žmonės užkariavo pasaulį

Niekaip negaliu suprasti, kokiam pasaulyje gyvena Ramūnas Karbauskis.

Šiandien 15min studijoje jis pareiškė, kad Kaimo reikalų komitetas spaudžiant opozicijai priėmė sprendimą atmesti AgroKomisiją. Kad opozicija nusprendė, jog tyrimo nenori. Kad opozicija vilkino procesą. Kad opozicija išsigando, jog valstiečiai išsiaiškins, kaip Landsbergis prieš daugiau nei 20 metų sklypą kažkur persikėlė.

WOW. Va čia tai alternatyvūs faktai. Stebėjau kiekvieną žingsnelį mūšyje dėl AgroKomisijos ir tiesa yra tokia: opozicija inicijavo parlamentinį tyrimą, kuris paliestų ir R.Karbauskio verslą, nes būtų aiškinamasi, kas ir kokiais būdais apeina įstatymus.

Valstiečiai dėl AgroKomisijos nuomonę keitė daugybę kartų. Valstiečiai bandė numarinti tyrimą ir jų valdomi komitetai priėmė sprendimus atmesti šį klausimą. Valstiečiai registravo siūlymus iškastruoti tyrimą ir išbraukti visus R.Karbauskiui nepatogius klausimus. Kaimo reikalų komitete daryti pertraukas ne kartą siūlė Petras Čimbaras, kuris yra ne opozicija, o valstiečių koalicijos partneris. Būtent dėl to šis klausimas ir užsitęsė. Kai Kaimo reikalų komitetas nusprendė atmesti AgroKomisiją, už tai balsavo septyni nariai, tarp jų visi keturi komiteto nariai valstiečiai, prieš buvo konservatorius, susilaikė – „tvarkietis“.

Galiausiai vakar beveik visi valstiečiai (41 narys), o ir pats R.Karbauskis balsavo prieš tyrimą, tačiau jų balsų tyrimo atmetimui neužteko, nes visa opozicija vieningai pasisakė už tolimesnį klausimo svarstymą.

Man tik įdomu, ar mes su ponu Karbauskiu gyvename toje pačioje šalyje, ar jis apie kažkokią kitą valstybę kalba?

Aktualu

R.Šimašius džiaugiasi Vilniaus proveržiu, opozicija įžvelgia stagnaciją

Gyvenimas

Danų dietologė siūlo paprastą ir efektyvią dietą: per 10 mėnesių atsikratė 40 kg

Aktualu

Ruso kelionė į Lietuvą: pasienio pareigūnai puspriekabę praleido, o vilkiko – ne

Verslas

Kokie kriterijai nugali renkantis būstą

Aktualu

Interpeliacija B.Markauskui: klausia, ar nesijaučia kaltas dėl valstybės vadovų konflikto

Kultūra

Jogintė Bučinskaitė: Ne(eko)logiškas kūrybiškumas

Pasaulis kišenėje

Svajonių darbas: kraustykitės į Islandiją, keliaukite po pasaulį ir gaukite algą

24sek

Paskelbti ketvirtojo „Žalgirio“ – „Olympiakos“ mačo arbitrai

Vardai

Pirmagimio besilaukiantys Anžela ir Žygimantas Gečai mėgavosi sveikais pusryčiais

Aktualu

Skripalių apnuodijimą komentavęs buvęs cheminio ginklo kūrėjas sužeistas per eismo įvykį

Vardai

Aukštesnis teismas: Egidijus Dragūnas už statybas tikrai turi sumokėti 1 tūkst. eurų baudą

Aktualu

Indijos teismas populiarų guru pripažino kaltu už paauglės išžaginimą

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką