Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo narys prašo ištirti galimą „Omnitel“ ir „Bitė Lietuva“ kartelinį susitarimą

Mobilusis ryšys
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mobilusis ryšys
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis kreipėsi į Konkurencijos tarybą prašydamas įvertinti, ar bendrovių „Omnitel“ ir „Bitė Lietuva“ veiksmuose pasitraukiant iš Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) nėra kartelinio susitarimo požymių.

„Bitė Lietuva“ sutartį su VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūra“ (CPVA), vykdančia CPO funkcijas, vienašališkai nutraukė rugpjūčio 17 dieną. Tokį patį veiksmą atliko ir kita judriojo ryšio paslaugų bendrovė „Omnitel“, iš CPO pasitraukusi spalio 3 dieną.

„Yra įtarimų, kad pasitraukdamos iš CPO šios bendrovės siekė sužlugdyti centralizuotų pirkimų sistemą ir tokiu būdu padidinti ryšio paslaugų kainas biudžetinio sektoriaus organizacijoms“, – pranešime spaudai cituojamas R.Žemaitaitis.

Rašte konkurencijos tarybai jis citavo „Omnitel“ atstovą R.Ambrazevičių, viešai išreiškusį lūkestį, jog iš CPO pasitraukus „Bitei“ ir „Omnitel“ ir likus tik vienam operatoriui „Tele2“, perkančiosios organizacijos nerengs „konkursų parodijų vienam žaidėjui“ ir bus grįžta prie necentralizuotų viešojo pirkimo konkursų.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) praėjusią savaitę paskelbė, kad iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomos įstaigos už mobilųjį ryšį kasmet permoka po mažiausiai 28,8 mln. litų daugiausia dėl to, kad per CPO įvykdoma labai nedidelė ryšio paslaugų pirkimų dalis. VPT duomenimis, įstaigos, pirkusios ryšį per CPO, už pokalbių minutę moka vidutiniškai 8 kartus mažiau (0,01 Lt už min.) nei tos organizacijos, kurios paslaugas pirko savarankiškai (0,08 Lt už min.).

„VPT paskelbti duomenys nepalieka abejonių, kad aktyvi CPO veikla leidžia perkančiosioms organizacijoms ženkliai sumažinti savo išlaidas už judrųjį ryšį atitinkamai sumažinant judriojo ryšio tiekėjų pajamas. Jeigu valstybės institucijoms pavyktų sumažinti lėšų švaistymo mastą, tikėtina, kad judriojo ryšio tiekėjų pajamos iš perkančiųjų organizacijų sumažėtų apie 28,8 mln. litų per metus. Todėl suprantama, kad kai kurie judriojo ryšio rinkos dalyviai prieštarauja siekiui išskaidrinti ir centralizuoti viešuosius pirkimus judriojo ryšio srityje“, – sakė R.Žemaitaitis.

Parlamentaras atkreipė dėmesį į žiniasklaidoje paskelbtą „Omnitel“ atstovo teiginį, jog „Omnitel“ nepatinka, kad perkant per CPO pagrindinis nugalėtojo išaiškinimo kriterijus yra mažiausia kaina, nors tokia nuostata įtvirtinta Viešųjų pirkimų įstatyme.

„Remiantis VPT duomenimis, įvertinus UAB „Omnitel“ ir UAB „Bitė Lietuva“ veiksmus pasitraukiant iš CPO bei šių veiksmų komentarus, kyla įtarimų, kad šios dvi bendrovės galėjo veikti siekdamos apriboti konkurenciją ir padaryti didelę įtaką perkančiosioms organizacijoms kaip vartotojų grupei. Bendrovės neslėpė, kad nutraukdamos sutartis su VšĮ „Centrine projektų valdymo agentūra“ jos siekė užkirsti kelią vykdyti centralizuotus viešųjų pirkimų konkursus per CPO (kurie perkančiosioms organizacijoms užtikrina net 8 kartus mažesnes paslaugų kainas). Tai kelia įtarimų, kad bendrovės galėjo veikti įgyvendindamos susitarimą tiesiogiai ar netiesiogiai nustatyti (fiksuoti) didesnes judriojo ryšio paslaugų kainas bei tokias konkursų sąlygas, kurios nulemtų didesnes bendrovių pajamas iš perkančiųjų organizacijų“, – rašoma R.Žemaitaičio rašte Konkurencijos tarybai.

informacija
BITĖ LIETUVA, UAB
Vadovas: Nikita Sergienko Darbuotojų sk.: 624 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
TELE2, UAB
Vadovas: Petras Masiulis Darbuotojų sk.: 116 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
TELIA LIETUVA, AB
Vadovas: Kęstutis Šliužas Darbuotojų sk.: 2241 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką