TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiluma vilniečiams brangsta 8 proc. – nebeliko nuolaidos efekto

„Vilniaus energija“ perduota Vilniaus šilumos tinklams
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Vilniaus energija“ perduota Vilniaus šilumos tinklams
Šaltinis: 15min
3
A A

Vilniaus gyventojams tiekiamos šilumos kaina nuo birželio didės 8 proc. – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) nustatė 4,63 cento už kilovatvalandę bazinę šilumos kainą 3 metų reguliavimo laikotarpiui. Komisija neatsižvelgė į Vilniaus šilumos tinklų skaičiavimus, kad kaina turėtų būti dar didesnė.

Naujos kainos vilniečiams faktiškai turėtų būti pritaikytos nuo birželio 1 d., o pirmosios sąskaitos gyventojus pasiektų liepą.

Iki birželio „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) šilumą turės tiekti už ankstesnę „Vilniaus energijai“ nustatytą kainą, kadangi savivaldybė nepriėmė kitokių sprendimų, kad kaina būtų keičiama. Dėl nuolaidos taikymo balandį ir gegužę VŠT veikla bus nuostolinga, 15min patvirtino Loreta Kimutytė, VKEKK atstovė.

Balandžio mėnesį „Vilniaus energijai“ dar taikyta 4,18 cento už kilovatvalandę kaina, o bazinė bendrovei taikyta kaina – 4,28 cento už kilovatvalandę.

Dar labiau šildymo kaina visoje Lietuvoje didės dėl PVM lengvatos šildymui atsisakymo.

Prašė daugiau

„Vilniaus šilumos tinklai“ teikė prašymą tvirtinti 5,23 ct/kWh šilumos bazinę kainą, tačiau VKEKK nepripažino daugiau nei 14 mln. Eur bendrovės sąnaudų, kaip būtinų šilumos tiekimo veiklai vykdyti.

Esminiai skirtumai tarp bendrovės ir VKEKK i skaičiavimų – dėl tam tikrų lėšų būtinumo išlaikant personalą, įskaitant administracines sąnaudas, taip pat sąnaudų dydžio nusidėvėjimui (amortizacijai), remontui ir aptarnavimui.

Pasak L.Kimutytės, VŠT prašė pinigų kolektyvinės sutarties vykdymui, taip pat apyvartinėms lėšoms – tačiau papildomos išlaidos, anot jos, yra akcininkų sprendimas ir jos turėtų būti dengiamos iš reguliacinio pelno, savivaldybė turėjo tam 15 metų pasiruošti.

Jeigu Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtins šilumos kainos dedamąsias pirmiesiems bazinės kainos galiojimo metams per balandžio mėn., dedamosios įsigalios nuo gegužės 1 d. O vartotojams sąskaitose už šilumą karštam vandeniui paruošti nauja šilumos kaina bus pritaikyta nuo birželio 1 d., teigiama VKEKK pranešime ir pažymima, kad galutinė kaina vartotojams skirsis nuo bazinės, atsižvelgiant į aktualias kuro kainas.

Net ir išaugusios šilumos kainos Vilniuje išlieka žemesnės lyginant su kitais didžiaisiais miestais.

Kaina kelia įtampą

VŠT vadovas Mantas Burokas komisijos posėdyje aiškino, kad įmonei reikia bylinėtis Stokholmo arbitraže, o tai brangiai kainuoja, todėl komisijos sprendimas sukelia įtampą. Jo teigimu, įmonė norėjo, kad į bazinę šilumos kainą būtų įskaičiuotos ir VŠT patiriamos sąnaudos dėl perimtų „Vilniaus energijos“ darbuotojų, rašo BNS.

„Mes turėjome vienintelį pasirinkimą – perimti visus darbuotojus tomis pačiomis sąlygomis. Šiandien mes ateiname ir sakome, nors pagal darbo įstatymus turime užtikrinti tas pačias sąlygas, bet pinigų tam komisija neskiria. Mes negalime didinti efektyvumo, nuo kovo pabaigos nubraukdami 149 darbuotojų, mes negalime persiderėti kolektyvinės sutarties ir mes bet kokiu atveju tas sąnaudas patiriame ir patirsime, nes tai įpareigoja įstatymas“, – posėdyje tvirtino M.Burokas.

VKEKK nustatyta kaina beveik atitinka tą, kurią turėjo „Vilniaus energija“ be turėtos nuolaidos.

VŠT jau skelbė, kad investicijoms ir veiklai ketina skolintis 80 mln. eurų.

Kaina savivaldybę tenkina

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas 15min teigia, kad nustatyta kaina nėra netikėta.

„Reikėtų suprasti, kad čia nebuvo siekis gauti kažkokių pajamų, kurios nepriklauso. Tiesiog yra tarpinė pereinamoji stadija, kai paveldėjom ir struktūrą, ir darbo, kolektyvines sutartis, ir sutartis su rangovais iš „Vilniaus energijos“ praktiškai veidrodiniu principu. Tam, kad tuos įsipareigojimus vykdytume, turėjome gauti atitinkamą kainą. Bet kadangi kaina yra nustatyta tokia, kokia yra, VŠT turės dėti maksimalias pastangas, kad sąnaudas optimizuotų ir bent jau veikla artėtų prie nulio pirmaisiais mėnesiais“, – teigia V.Benkunskas.

Anot jo, pirmaisiais mėnesiais savivaldybė vienašališkai galėjo nustatyti ir gerokai didesnes kainas, tačiau siekta, kad pirmąją bazinę kainą nustatytų VKEKK – tam ji turi didžiausias kompetencijas.

„Manome, kad patvirtinta kaina yra sąžininga visų vilniečių atžvilgiu ir ją VŠT veiklos pradžioje ir taikys“, – tikina V.Benkunskas.

Neliko nuolaidos

VKEKK akcentuoja, kad VŠT šilumos kainoje nuo birželio nebelieka kainą mažinusios nuolaidos, kuri taikyta dėl anksčiau nustatytų „Vilniaus energijos“ nepagrįstų sąnaudų. Šilumos kainoje ši nuolaida sudarė apie 7 proc.

Skaičiuojama, kad vartotojams jau sugrąžinta apie 6 mln. Eur. Dėl likusios permokos dalies susigrąžinimo iš „Vilniaus energijos“ sprendimą turės priimti Vilniaus miesto savivaldybė.

Anksčiau tiek Vilniaus meras Remigijus Šimašius, tiek ir Vilniaus šilumos tinklų atstovai pažymėjo, kad vilniečių permokas bet kokiu atveju bus siekiama iš „Vilniaus energijos“ ir ją valdančio koncerno „Veolia“ atgauti, o permokos kaip kompensacija bus grąžintos po atgavimo.

Bendrovėms „Veolia“ ir „Vilniaus energijai“ kovo 30 d. VŠT pateikė maždaug 200 mln. eurų vertės pretenziją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką