Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 05:42

Sklypų savininkai ESO užvertė prašymais dėl kompensacijų, bet sumos gali liūdinti

Elektros stulpai Kėdainiuose
A. Belinskio nuotr. / Elektros stulpai Kėdainiuose

Gyventojai užvertė ESO prašymais gauti kompensacijas už stulpus žemės sklypuose. Tačiau dauguma pretenduoja į nedideles sumas.

Kompensacijų už stulpus sklypuose prašymai plaukia į ESO. Nors nepraėjo nė mėnuo nuo prašymų priėmimo starto, jau gauti 4 tūkstančiai pareiškimų.

„Iki šiol „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) gavo virš 4 tūkst. prašymų dėl kompensacijų už servitutus. Prašymai bus tikrinami ir su kiekvienu prašymo teikėju ESO susisieks iki spalio pabaigos“, – informavo ESO atstovas spaudai Tomas Kavaliauskas. Taigi per dieną sulaukiama kone 200 prašymų.

Tiesa, dauguma jų pretenduoja į mažas kompensacijas. Žemės savininkus dėl kompensacijų konsultuojantis teisininkas Mantas Gerdauskis 15min teigė, kad sklypų savininkai dažnai nežino, kur ir kaip kreiptis – tokia galimybė sudaryta tik internetu.

„Dažniausiai tai aktualu kaimo gyventojams, kurie turi nedidelius sklypus ir gali pretenduoti į kompensaciją. Eina kalba apie 50-150 eurų kompensacijas, tačiau žmonės nemoka pateikti dokumentų internetu, o kito būdo nėra“, – teigė M.Gerdauskis.

ESO taip pat pastebi, kad prašantys kompensacijų daro įvairias klaidas. „Jau analizuojant gaunamus prašymus pastebėta, kad klientai teikdami e-prašymus įvelia kai kurių netikslumų, pavyzdžiui, nurodo netikslią banko sąskaitą, o būtina pateikti lietuviško IBAN formato, su 20 simbolių“, – pažymėjo ESO atstovas T.Kavaliauskas.

Teisininkas mano, kad taip valstybė nusprendė rinktis pigesnį variantą, nes perkėlimas stulpų iš sklypų kainuoja „dešimtimis kartų daugiau“.

O šiuo atveju sumoka vienkartinę kompensaciją ir savininkas daugiau negali turėti jokių pretenzijų dėl stovinčių stulpų. Be to, padaugėjo ir bylų, kai žemės savininkai teisiasi su ESO dėl kompensacijų. Žinomiausias pavyzdys – Joniškio rajono ūkininko Petro Šontos pergalė teisme prieš ESO dėl kompensacijos.

„Žmonės skambina ir verkia, kad valstybė juos apgavo – turėjo iškelti stulpus, tačiau dabar tik kompensuos nedidele suma. Apskritai, daug sklypų savininkų norėtų atsikratyti tais stulpais, o ne gauti pinigų“, – pastebėjo teisininkas M.Gerdauskis.

ESO teigia, kad kompensacija sudarys 10 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kurią 2017 metais skelbė Registrų centras. Ji bus paskaičiuota kiekvienam sklypui individualiai pagal gautus duomenis iš Registrų centro.

Žemės savininkai, kurių sklypuose yra įrengti elektros stulpai ar kita elektros tinklų operatorių naudojama įranga, nuo liepos 31 dienos gali gauti vienkartines kompensacijas. Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino kompensacijų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką