-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Smulkieji verslininkai atsikvėps lengviau: Vyriausybė palaimino PVM lengvatas labai mažoms įmonėms

Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos siūlymui leisti labai mažoms įmonėms pasirinkti specialią apmokestinamojo momento nustatymo tvarką, pagal kurią prievolė apskaičiuoti pridėtinės vertės mokestį (PVM) atsiranda tada, kai įmonei sumokamas atlygis už prekes ar suteiktas paslaugas. Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius teigė, kad žengtas labai svarbus žingsnis siekiant išspręsti neretai tarp stambių ir labai mažų įmonių kylančias finansines problemas. Sprendimo nauda neabejoja ir ekonomistai – tai sumažins smulkiųjų verslininkų sąnaudas ir padidins apyvartines lėšas.
Eurai
Eurai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Mokėti mokestį, gavus pajamas

Kovo 18 dieną Vyriausybėje buvo priimtas Finansų ministerijos siūlymas leisti labai mažoms įmonėms pasirinkti specialią apmokestinamojo momento nustatymo tvarką, pagal kurią prievolė apskaičiuoti PVM atsirastų tik tada, kai įmonei būtų atlyginta už prekes ar suteiktas paslaugas.

Iki šiol specialioji apmokestinamojo momento nustatymo tvarka buvo taikoma tik labai mažoms žemės ūkio produkciją tiekiančioms įmonėms, naujuoju nutarimu nuspręsta šį sąrašą praplėsti. Nuo šiol pasinaudoti specialiąja apmokestinamojo momento nustatymo tvarka pasinaudoti galės visi PVM mokėtojai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, kurių pajamos iš ekonominės veiklos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 60 tūkstančių eurų.

Pasinaudoti specialiąja apmokestinamojo momento nustatymo tvarka pasinaudoti galės visi PVM mokėtojai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, kurių pajamos iš ekonominės veiklos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 60 tūkstančių eurų.

Vyriausybėje pritarta, kad PVM mokėti tik gavus pajamas už suteiktas paslaugas galės ir naujai įsteigti PVM mokėtojai, kurie numato, kad einamaisiais kalendoriniais metais jų pajamos iš ekonominės veiklos neviršys minėtų 60 tūkstančių eurų. Pabrėžtina, kad tuo atveju, jei PVM mokėtojas, pasirinkęs taikyti specialią apmokestinamojo momento nustatymo tvarką, nebeatitinka pajamų ribos kriterijaus, jis netenka teisės taikyti specialios apmokestinamojo momento nustatymo tvarkos pradedant kitu mokestiniu laikotarpiu.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius tikino, kad priimtas reikšmingas sprendimas smulkiojo verslo skatinimui, kurio nauda neabejotina: „Neretai įmonė išrašo PVM sąskaitą-faktūrą, tikėdamasi, kad partneris ją apmokės, kaip numatyta sutartyje, bet jei partneris iki to laiko neatsiskaito, smulkioji įmonė privalo į biudžetą sumokėti mokesčius, nors pelno dar nebūna gavusi. Manome, kad tokiose situacijose gali padėti sprendimas atidėti PVM mokėjimą, kol su įmonėmis bus atsiskaityta. Tokiu atveju įmonės turėtų daugiau apyvartinių lėšų.“

Mažins smulkių įmonių sąnaudas

PVM lengvatų nauda smulkiajam verslui neabejojo ir ekonomistai. Nepriklausomo ekonomisto Valdemaro Katkaus nuomone, galimybė smulkiems verslininkams pasirinkti specialią apmokestinamojo momento nustatymo tvarką visų pirma sumažins mažų įmonių sąnaudas: „Sprendimas, aišku, yra teigiamas. Tai, visų pirma, padės mažoms įmonėms sutaupyti apyvartinių lėšų. Antra įmonės sutaupys ir lėšų, išleidžiamų palūkanoms mokėti. Turiu minty, kad įmonėms nereikės skolintis tam, kad sumokėtų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) mokesčius. Kitaip tariant, sumažės įmonių sąnaudos.“

Tai, visų pirma, padės mažoms įmonėms sutaupyti apyvartinių lėšų. Antra įmonės sutaupys ir lėšų, išleidžiamų palūkanoms mokėti.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, be įmonių apyvartinių lėšų didinimo, įžvelgė ir kitą PVM lengvatų mažoms įmonėms naudą. „Svarbu tai, kad šis sprendimas įmonėms bus aktualus susidūrus su neigiamu ekonominiu ciklu, pavyzdžiui, krize kaip buvo 2008–2009 metais. Tokiu metu įmonėms mokėti mokesčius būna labai sunku, nes mokėjimai už suteiktas prekes ar paslaugas vėluoja, taigi pajamos negaunamos ir neaišku, ar išvis bus gautos. O mokėti PVM mokestį įmonė privalėdavo vos išrašiusi sąskaitą-faktūrą. Tai ir lėmė, kad mokesčių mokėjimai vėluodavo ne vieną ir ne kelis mėnesius, padaugėjo bankrotų skaičius. Galiausiai, kartais ir pati mokestinė prievolė gali įmonę įstumti į nemokumo padėtį“, – svarstė N.Mačiulis.

„Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto nuomone, PVM mokėjimo prievolę įmonėms taikyti tik tada, kai jos gauna pajamų – visiškai logiška. Anot jo, ateityje reikėtų galvoti, ar nevertėtų taip daryti su visomis įmonėmis, nepriklausomai nuo jų metinių pajamų dydžio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius