Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 26d. 14:18

Apklausa: smulkusis ir vidutinis Baltijos šalių verslas „Brexit“ poveikio nesibaimina

„Brexit“
123RF.com nuotr. / „Brexit“

Nors Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos kelia sumaištį ir dideles diskusijas viešojoje erdvėje, tik viena iš dešimties Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių (SVĮ) prognozuoja neigiamą „Brexit“ poveikį jų veiklai, rodo „Luminor“ banko 2020 metų gruodžio mėnesį atlikta apklausa. Dažniau įmonės „Brexit“ pasekmes vertino neutraliai – taip mano 33% Latvijoje, 26% Estijoje ir net 46% Lietuvoje apklaustų vadovų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Palyginti su tyrimu, atliktu 2019 metais, prieš pat „Brexit“, Estijos ir Latvijos SVĮ vadovai tapo optimistiškesni. Jei 2019 metais 27% Latvijos ir 18% Estijos smulkaus ir vidutinio verslo atstovų jaudinosi dėl galimo neigiamo „Brexit“ poveikio verslui, tai paskutinės apklausos metu tokių įmonių buvo žymiai mažiau – 9% ir 8% atitinkamai. Lietuvos verslininkų nuomonė keitėsi nežymiai, tačiau neigiamų vertinimų taip pat mažėjo – „Brexit“ 2019 metais neigiamai vertino 16%, o 2020 metais – 12% apklausos dalyvių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Brexit
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Brexit

„Pastebėjome, kad artėjant Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos dienai, smulkaus ir vidutinio verslo prognozės 2020 metų gruodžio mėnesį tapo neutralesnės. Tačiau plėsti veiklos šiais metais neketina beveik trečdalis apklaustų įmonių Lietuvoje ir Latvijoje, daugiau nei pusė Estijoje.

Matome, kad pirmosiomis savaitėmis po Jungtinės Karalystės išstojimo prekių judėjimui kilo nemažai kliūčių, todėl atidžiai stebime situaciją ir esame pasirengę padėti verslui susitvarkyti su kylančiais veiklos finansavimo iššūkiais“, – teigė „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas.

„Luminor“ nuotr./Vytis Žegužauskas
„Luminor“ nuotr./Vytis Žegužauskas

65% Estijos, 56% Latvijos ir 39% Lietuvos SVĮ vadovų nurodė, kad jų verslo „Brexit“ nepaveiks, nes įmonė Jungtinėje Karalystėje veiklos neplėtoja. Daugiau nei pusė Baltijos šalyse apklaustų SVĮ teigia verslo 2021 metais plėsti neketinantys dėl pasaulinių įvykių pasekmių nenuspėjamumo – tarp jų ir „Brexit“.

„Brexit“ vertinimui įtakos greičiausiai turėjo prasidėjusi COVID-19 pandemija – palyginti su ja, visa kita atrodo nelabai reikšminga, - sako V.Žegužauskas.

Remiantis 2020 metų apklausa, COVID-19 pandemija šiuo metu verslui kelia daugiau neaiškumų nei „Brexit“. Net 67% Lietuvos, 52% Latvijos ir 48% Estijos SVĮ atstovų mano, kad užsitęsę ribojimai, susiję su pandemija, neigiamai paveiks jų verslo tvarumą.

„Brexit“ vertinimui įtakos greičiausiai turėjo prasidėjusi COVID-19 pandemija – palyginti su ja, visa kita atrodo nelabai reikšminga. Šiais metais smulkus ir vidutinis verslas labiau nerimauja dėl veiklos finansavimo galimybių“, - sakė V.Žegužauskas.

„Luminor“ banko apklausa buvo atlikta 2020 m. gruodį, bendradarbiaujant su rinkos tyrimų kompanija „Norstat“. Apklausos dalyviai – 750 Baltijos šalių SVĮ vadovai arba finansų vadovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką