TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Smunkame lėčiau, bet pragiedrulių nėra

Trečiojo ketvirčio pridėtinės vertės kritimą stabdė sulėtėjęs pramonės produkcijos gamybos smukimas.
LŽ nuotr. / Trečiojo ketvirčio pridėtinės vertės kritimą stabdė sulėtėjęs pramonės produkcijos gamybos smukimas.
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2008-ųjų laikotarpiu, sumažėjo 14,3 proc. ir to meto kainomis siekė 23,713 mlrd. litų.

Tokios žinios, kurias antradienį paskelbė Statistikos departamentas, pradžiugino politikus, analitikus ir investuotojus, nes BVP smukimas buvo gerokai mažesnis nei antrąjį šių metų ketvirtį, kai BVP smuko 19,5 proc., ir šis rodiklis daug geresnis nei tikėtasi.

„Tai aiškiai parodo, kad ekonomika pasiekė dugną“, – suskubo pasidžiaugti premjeras A.Kubilius.

Tačiau analitikai pripažino, jog nors rodiklis netikėtai geras, jie nesiryžta džiaugtis, kad recesija baigėsi ir siūlo palūkėti ketvirtojo ketvirčio rezultatų.

SEB banko ekspertai išreiškė viltį, kad BVP smukimas ir toliau mažės, bet perspėjo, jog „ryškių pragiedrulių“ krašto ekonomikoje dar nematyti.

Geras įspūdis

SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė teigė, kad naujausi šalies BVP duomenys viršijo rinkos dalyvių lūkesčius. „Pirmas įspūdis labai geras, nes rodiklis viršijo visų rinkos dalyvių lūkesčius. 14,3 proc. rezultatas iš tiesų atrodytų neblogas. Be to, buvo pagerintas antrojo ketvirčio įvertis“, – sakė V.Tauraitė.

Metinė SEB banko prognozė – 15,5 proc. BVP smukimas, pasak SEB finansų ekspertės, atrodo gana optimistiškai. „Dėl naujausių duomenų ši prognozė atrodo net pakankamai atsargi, nors prieš 3–4 mėnesius šie duomenys atrodė pakankamai optimistiški“, – teigė analitikė.

Ketvirtąjį metų ketvirtį, pasak jos, galima tikėtis dar mažesnio – apie 10–11 proc. – metinio BVP smukimo. „Manome, kad ir toliau mažės BVP smukimo tempai, taip bus ir 2010-aisiais, tačiau smukimo tempų mažėjimas nebus staigus, bet padėtis toliau gerės. Kol kas neturime jokių realių duomenų, kuriais galėtume remtis, manome, kad metinis ketvirčio BVP nuosmukis galėtų būti dar maždaug 3–4 proc. mažesnis“, – vertino V.Tauraitė.

Stabdė pramonė

„DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis teigė, kad BVP rodiklis daug geresnis už prognozes, kurių dauguma buvo tarp 17 ir 25 procentų. „Tai jau tikrai šis tas geresnio, nes iki šiol ir 20 proc. kritimą daugelis laikė labai tikėtinu. Vadinasi, po truputį bent kai kurių sektorių padėtis taisosi“, – portalui Alfa.lt pripažino jis. Pasak statistikų, teigiamas pokytis matomas tik žemės ūkio srityje, o kritimą stabdė atsigaunanti pramonė. „Trečiąjį metų ketvirtį didelį svorį turi žemės ūkis, būtent šiuo ketvirčiu žemės ūkio svoris pramonės struktūroje yra pats didžiausias, – komentavo R.Rudzkis. – Žemės ūkiui kristi 20 proc., žinoma, nebuvo iš ko, jis yra inertiškas – nei staigiai padidinsi jo rodiklius, nei sumažinsi, jis daugiau priklauso nuo oro sąlygų. Visada kritimą amortizuoja ir biudžetinė veikla, kuri priklauso nuo valstybės finansavimo: jei valstybė nemažina biudžetinės veiklos finansavimo, šios veiklos rodikliai nei krenta, nei išlieka stabilūs. Tai nei geras, nei blogas Vyriausybės darbas. Viena vertus, geras, nes sumažina kritimą, kita vertus, blogas, nes didina valstybės skolą ir nukelia problemas ateičiai“, – aiškino analitikas.

Tačiau jis nesiryžo džiaugtis, kad recesija jau baigėsi. Jo manymu, tai daryti dar gerokai per anksti, verta palaukti ketvirtojo ketvirčio rezultatų. „Apskritai trečiasis ketvirtis yra ypatingas laikotarpis – nepamirškime, kad jis apima atostogas: liepa, rugpjūtis, rugsėjis – atostogų metas. O šiuo metu galioja kiek kitokie dėsniai nei įprastai. Žmogus gali ilgai gyventi susiveržęs diržą, tačiau atostogas paprastai būna susiplanavęs iš anksto ir, joms atėjus, išlaidauja bei perka, tai, ko reikia. Tad palaukime ketvirtojo ketvirčio, tada viskas bus daug aiškiau.“

Sumažėjo ne tiek daug

Per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2008 metų sausio–rugsėjo mėnesiais, šalies ekonomika susitraukė 15,7 proc. – esamomis kainomis BVP sukurta už 51,122 mlrd. litų. Taip pranešė Statistikos departamentas.

Trečiąjį ketvirtį Lietuvos BVP sumažėjo mažiau nei balandžio–birželio mėnesiais, kai ekonomikos smukimas siekė 19,5 proc. ir buvo didžiausias Europos Sąjungoje.

Statistikų teigimu, trečiojo ketvirčio pridėtinės vertės kritimą stabdė sulėtėjęs pramonės produkcijos smukimas – rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, matomas pramonės produkcijos gamybos padidėjimas. Teigiamas pokytis šį ketvirtį fiksuotas tik žemės ūkio sektoriuje.

Per devynis šių metų mėnesius sparčiausiai pridėtinė vertė krito su vartojimu susijusiose įmonėse.

Lietuvos BVP trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su antruoju ketvirčiu, padidėjo 13 procentų.

Trečiąjį ketvirtį vienam šalies gyventojui to meto kainomis teko 7101,9 lito BVP – 13,8 proc. mažiau nei 2008-ųjų liepos–rugsėjo mėnesiais (pašalinus kainų pokyčio įtaką).

Įvertinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, trečiąjį šių metų ketvirtį BVP, palyginti su 2008 metų trečiuoju ketvirčiu, taip pat sumažėjo 14,3 proc., o palyginti su šių metų antruoju ketvirčiu – padidėjo 6 procentais.

Finansų ministerija prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ekonomika kris 18,2 procento. 

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką