Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 17d. 15:01

„Sodra“ kas mėnesį sukaupia 34 mln. eurų „lašinių“, tačiau daugiau išlaidauja bedarbiams

Sodra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Sodra

Šiemet per 8 mėnesius „Sodros“ biudžete kaupėsi perteklius – išmokėjus visus įsipareigojimus pensininkams, ligoniams ar kitiems išmokų gavėjams kas mėnesį vidutiniškai lieka po 34 mln. eurų. Tačiau nuo plano šiek tiek atsiliekama – daugiau išlaidų pareikalauja didesnės bedarbių išmokos, taip pat neįgalumo pensijos po perskaičiavimo.

Po mokesčių reformos, atrodytų, šiemet „Sodra“ puikiai surenka pajamas – 13,7 proc. daugiau nei pernai, ir 2,43 proc. daugiau, nei buvo suplanuota. Per 8 mėnesius į biudžetą surinkta 3,08 milijardo eurų, 73 milijonais eurų daugiau, nei suplanuota.

Tačiau dar sparčiau, nei planuota, auga ir išlaidos – išleista 81,1 milijono eurų daugiau, nei tikėtasi metų pradžioje. „Sodros“ biudžeto išlaidos šiemet sudarė 2,81 milijardo eurų, 5,24 proc. daugiau nei pernai ir 2,97 proc. daugiau nei prieš metus.

Bendras „Sodros“ rezultatas nuo plano atsiliko 8 milijonais eurų. Tai vis tiek reiškia, kad kas mėnesį sukaupiamas maždaug 33,8 mln. eurų perteklius, rodo atvira.sodra.lt duomenys.

Kas lemia didesnes fondo išlaidas?

„Sodros“ išlaidos šiemet auga sparčiau, nei planuota, nes šalies darbo užmokesčio fondas auga sparčiau, nei buvo prognozuota, o tai lėmė didesnes socialinio draudimo išmokas, kurios susijusios su draudžiamųjų pajamų dydžiu“, – paaiškina „Sodros“ direktoriaus pavaduotoja Violeta Latvienė.

Anot jos, planą viršija pensijų bei nedarbo išlaidos.

„Pensijų išlaidos didesnės taip pat ir dėl to, jog metų pradžioje pagal naujus teisės aktus buvo perskaičiuojamos neįgalumo bei netekto darbingumo pensijų gavėjų pensijos ir po perskaičiavimo jos padidėjo daugiau, nei planuota. Taip pat įtakos turėjo ir pernai perskaičiuotos senatvės pensijos. Nedarbo išmokų augimui įtakos turėjo tai, kad nuo 6 iki 9 mėnesių pailgėjo maksimali nedarbo išmokų mokėjimo trukmė. Tai vienkartiniai efektai, kuriuos lėmė pasikeitę teisės aktai“, – sako V.Latvienė.

Perteklių perves į rezervus

„Sodros“ perteklinis biudžetas buvo suplanuotas siekiant sukaupti finansinį rezervą ateičiai, kuomet dėl galimų ekonominių pokyčių toliau tektų didinti pensijas, nors pajamų augimas ir sulėtėtų.

Pagal 2018 m. rezultatus, šiemet į rezervo fondą buvo pervesta 195 mln. eurų.

„Sodra“ paaiškina, kad fondą šių metų rezultatais papildys tik kitąmet.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

„Šių metų pabaigoje rezervas išliks 195 mln. Eur, nes tik pasibaigus 2019 m. pagal faktinius rezultatus lėšos 2020 m. pradžioje bus pervedamos į rezervo fondą. 2019–2022 m. prognozės šiuo metu yra tikslinamos ir derinamos, todėl detalesnės informacijos pateikti negalime“.

Jei „Sodra“ įgyvendins metų planą, per šiuos metus galėtų sukaupti iš viso 498 milijonų eurų perteklių.

„Sodros“ atstovai patikslino, kad planas iš tiesų vykdomas, kadangi portale atvira.sodra.lt yra pateikiamos realios pinigų įplaukos, o ne priskaičiuotos įplaukos (įtraukiant skolas, atidėtus mokėjimus ir pan.).

Pirmąjį šių metų pusmetį „Sodros“ pajamos siekė 2,3 mlrd. Eur ir buvo 101 mln. Eur, arba 4,6 proc., didesnės, nei planuota. Išlaidos siekė 2,03 mlrd. Eur ir buvo 46 mln. eurų, arba 2,3 proc., didesnės nei planuota.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką