Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 25d. 05:59

„Sodra“ prieš įmones mojuoja nauju vėzdu – atleidinėja jų darbuotojus

„Sodros“ veiksmai šiurpina verslininkus
123RF.com nuotr. / „Sodros“ veiksmai šiurpina verslininkus

„Sodra“ šiemet įgijo naujų galimybių „paauklėti“ įmones, kurios tinkamai neatsiskaito, neteikia dokumentų, nebendrauja ar neturi pakankamai kapitalo – inicijuoja priverstinį tokių įmonių likvidavimą. Registrų valymu vadinama priemonė paveikė tūkstančius įmonių, tačiau dalis vadovų piktinasi, kad su jais elgiamasi neteisingai. Likti nubaustam – itin paprasta, tačiau susitaikyti su „Sodra“ gali būti itin sudėtinga.

Verslininkas buvo šokiruotas sužinojęs, kad jį, vadovaujantį bendrovei, iš darbo atleido „Sodra“. Atleido ne tik jį, bet ir dar kelis darbuotojus. Tai – naujas „Sodros“ ginklas kovai su skolininkais.

Naujas vėzdas

Nuo šių metų sausio įsigaliojo naujos Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įstatymo nuostatos, kurios įpareigoja visas įmones teisingai ir laiku apskaičiuoti bei mokėti socialinio draudimo įmokas už dirbančiuosius bei teikti „Sodrai“ socialinio draudimo pranešimus apie apskaičiuotas darbo užmokesčio ir draudimo įmokų sumas. Tokie pranešimų duomenys įrašomi į Apdraustųjų registrą.

O jei įmonės to nedaro – langas į apdraustųjų registrą joms užveriamas. Darbuotojai lieka nedrausti, bendrovės negali įregistruoti naujų darbuotojų ir vykdyti įprastos veiklos.

„Sodra“ turi ir dar vieną ginklą – gali teikti siūlymą Juridinių asmenų registrui inicijuoti priverstinį įmonių likvidavimą.

Verslininkai, papuolę į „Sodros“ gniaužtus, piktinasi – neįmanoma iš tokios situacijos išsisukti.

Verslininkas: mus „pakabino ore“

Verslininkas Marius Vigelis, valdantis bendrovę „Darlina“, vertėsi vandens aparatų nuoma ir prekyba daržovėmis. Dėl nesėkmingai susiklosčiusių aplinkybių įmonė įsiskolino už darbuotojų socialinį draudimą. Nors skolos pamažu buvo dengiamos, liepos mėnesį įmonė „pakibo ore“.

„Praėjusią vasarą per sezoną „Sodroje“ susidarė įsiskolinimas ir visą sezoną iki šių metų birželio mėnesio mes tą įsiskolinimą po truputį dengėme. Pradžioje buvo maždaug 3000 eurų, bet dabar įsiskolinimai padengti. O „Sodra“ pamanė, kad įmonė nebevykdo veiklos – tiesiog ėmė ir atleido tris darbuotojus, kurie dirba seniausiai, tarp jų ir mane, įmonės vadovą“, – pasakoja M.Vigelis.

123rf.com nuotr./Verslas
123rf.com nuotr./Verslas

Anot jo, tuomet prasidėjo reikalavimai – pateikti įvairiausius dokumentus su įmonės vadovo parašu.

„Aš tiesiog negaliu to parašo padėti, nes nedirbu. Taip išeina, kad įmonės darbuotojai dirba, vadovo nėra, jis atleistas, aš socialiai nedraustas. Tokia kuriozinė situacija, nors skola jau padengta. Į darbą irgi savęs priimti negaliu – dokumentai sustabdyti, „Sodra“ neleidžia priimti nei naujų žmonių, nei atleisti, kurie nebedirba. Rašai pranešimą, kad atleidi ar priimi – ir jie to neleidžia padaryti. Tiesiog viskas kabo ore ir nebežinau, ką daryti“, – piktinasi verslininkas.

M.Vigelis paaiškina, kad „Sodros“ registre iki šiol nurodoma, kad įmonėje dirba 13 darbuotojų, nors realiai įmonėje tėra 4 darbuotojai.

„Dabar registre 13 darbuotojų, nors iš tikrųjų dabar dirba tik 4. Viskas kabo ore. Aš nežinau, kaip jie skaičiuoja, ar neskaičiuoja, bet atleisti jų negali. Buhalterė parašo raštą, kad darbuotojas yra atleidžiamas ir tas darbuotojas pakimba. Įmonėje jis nebedirba, bet „Sodra“ jį laiko dirbančiu. Net nežinau, ar jie yra socialiai drausti, ar ne, ar už juos įmonei reikia atsiskaityti. Jis nei atleistas, nei dirbantis. Įmonėje jo nėra, bet „Sodra“ neatleidžia“, – savo vargais dalijasi M.Vigelis.

Absurdiškais jis vadina ir „Sodros“ paaiškinimus.

„Jie pradėjo aiškinti, kad kiekvieną mokestį, skaičiuojant atlyginimus, reikia sumokėti pirmiau, o po to dengti skolą. Bet aš to fiziškai negaliu padaryti. Jie tiesiog areštavo sąskaitą ir patys nurašinėja nuo tos sąskaitos. Nors paimk iš kišenės ir pats tuos pinigus nešiok, bet į kišenę niekas neįkrenta. Tokioje durnystėje mes jau tris mėnesius gyvename. Paskambini, jokių kalbų nėra, sako, čia mūsų reikalai, mūsų vidiniai įstatymai, o jūs darykit ką norit“, – sako M.Vigelis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Sodra“

Ilgiau nei 10 metų veikianti įmonė šiuo metu neturi įregistruoto teisinio statuso Juridinių asmenų registre.

„Sodra“ atsisakė komentuoti konkrečios įmonės situaciją – tai esą konfidenciali informacija.

Šitaip vengia nepagrįstų išmokų

„Sodra“, panašu, turi itin daug svertų įmonių veiklai sustabdyti, ir visi jie įtvirtinti įstatymuose.

„Siekiant išvengti nepagrįstų socialinio draudimo išmokų bei kitų socialinio draudimo ir sveikatos draudimo garantijų, nuo 2017 m. sausio 1 d. pakeistas VSD įstatymo 13 straipsnis, kuriame nustatyta, kad socialinio draudimo pranešimų duomenys neįrašomi į Apdraustųjų registrą, kai laikoma, kad draudėjas nevykdo veiklos“, – teigia „Sodros“ atstovas Rytas Stalnionis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./eurai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./eurai

Laikoma, kad įmonė nevykdo veiklos, jei VSD įmokų nesumoka 3 mėnesius iš eilės ir ilgiau ir nesikreipia dėl įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo arba įmokų įsiskolinimo sumokėjimas neatidedamas. Jei įmonės vadovai nėra randami jų nurodytais adresais arba „Sodros“ reikalavimu nepateikia veiklą įrodančių dokumentų – taip pat. Įmonė „išvaloma“ iš registro net ir tokiu atveju, jei jos teikiami duomenys kelia abejones dėl pagrįstumo – jei „Sodra“ įvertina, kad rizikinga.

„Sodra“ netgi argumentuoja, kad pranešimų neįrašymas į apdraustųjų registrą įmonių veiklos vykdymui įtakos neturi.

„VSD įmokų nemokantis draudėjas turi pateikti įvertinimui „Sodros“ teritoriniam skyriui veiklos vykdymą įrodančius dokumentus. „Sodroje“ tvarkomi tik socialinio draudimo duomenys“, – sako R.Stalnionis.

Nebendrauti su „Sodra“ – itin pavojinga

Tačiau dar didesnis vėzdas – galimybė apskritai įmonę likviduoti. Tam reikalinga vos viena iš kelių paprastų sąlygų. Pirmiausia, būtina kasmet teikti finansines ataskaitas ir kitus dokumentus. Antra, vadovai negali ilgiau nei šešis mėnesius būti nesurandami buveinėje ir nurodytais adresais.

Jei įmonė per penkerius metus neatnaujino savo duomenų juridinių asmenų registre ir yra pagrindo manyti, kad veiklos nevykdo – „Sodra“ taip pat gali kreiptis dėl jos išregistravimo. Įstatyme numatyta ir prievolė, kad įstatinis kapitalas nebūtų mažesnis už minimalų dydį.

Likviduotų įmonių – tūkstančiai

„Daugybę metų nejudinti registrai buvo valomi, – teigia R.Stalnionis. – Pavyzdžiui, pernai, per kelis mėnesius, vos pradėjus registrų tvarkymą, tai palietė apie 700 įmonių, kai visiems darbuotojams įrašoma socialinio draudimo pabaiga, todėl įmonė lieka be darbuotojų.“

„Sodra“ vertina, kad per 2016 m. net 3988 įmonėms buvo įrašyta valstybinio socialinio draudimo pabaiga. O šiemet iki rugsėjo 1 dienos – dar 1526 įmonėms.

2016 m. pradžioje Lietuvoje veikė iš viso 79 tūkstančiai įmonių.

Dėl „Sodros“ tokių priemonių neapdraustais liko 5259 darbuotojai pernai ir 2636 darbuotojai šiemet.

Kaip susitaikyti su „Sodra“

15min paklausė, kokiais būdais įmonė gali vėl atstatyti normalų veiklos funkcionavimą, jei buvo išbraukta iš registrų.

„Įmonė turi pateikti „Sodros“ teritoriniam skyriui veiklos vykdymą įrodančius dokumentus bei sumokėti nustatytas skolas“, – atsakė R.Stalnionis.

O tuo atveju, kai įmonė kaip draudėjas nevykdo nustatytų pareigų arba yra nesurandama, jos darbuotojai patys su prašymu turi kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją dėl įrodymo, kad sumos, nuo kurių priskaičiuotos draudžiamosios pajamos ir VSD įmokos, asmeniui yra apskaičiuotos už darbo funkcijų vykdymą.

Tačiau jei jau kreiptasi dėl juridinio asmens išregistravimo ir tai buvo atlikta, jokios priemonės nebepagelbės – įmonę teks steigti iš naujo.

„Iš esmės nėra skirtumo, dėl kokių priežasčių būna išregistruojami juridiniai asmenys, tvarka vienoda – jie atgal į gyvenimą negrąžinami. Tiesiog įmonės turėtų būti įsteigtos iš naujo“, – patikino Registrų centro vyr.specialistas Vytautas Brazaitis.

Jis pažymėjo, kad praėjusiais metais Vyriausybės nutarimu dešimtys tūkstančių veiklos nevykdžiusių įmonių buvo išregistruotos – tačiau išregistruotos įmonės „jau kurį laiką nevykdė veiklos“.

„Sodra“ gali teikti siūlymą likviduoti tokią įmonę, tuomet registruojamas statusas likviduojama“, – patikino V.Brazaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką