TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Sodros“ laiškas mamą Aistę nustebino: kodėl antraisiais sūnaus priežiūros metais nutrūko jos darbo stažas?

Mama su vaiku
Shutterstock nuotr. / Mama su vaiku
Šaltinis: 15min
1
A A

Dviejų vaikų mama Aistė, gimus sūnui, nusprendė jį auginti pati dvejus metus, taigi iš „Sodros“ jai priklausė 70 proc. buvusio atlyginimo išmokos pirmaisiais metais ir 40 proc. – antraisiais. Su nedidele pinigų suma susitaikė, tačiau Aistę iš širdies papiktino „Sodros“ laiškas – moteris sužinojo, kad antraisiais vaiko priežiūros metais nutrūko jos stažas.

Gimus sūnui Aistė nusprendė, kad antrąjį savo vaiką namuose augins dvejus metus. Tokiu atveju pirmaisiais metais „Sodra“ moka 70 proc. buvusio atlyginimo, antraisiais – 40 proc.

„Todėl antrus metus (2016 m.) iš Sodros kas mėnesį gaudavau vaiko išmoką, kuri mažesnė už valstybės nustatytą minimumą“, – pasakojo Aistė. Prie nedidelės išmokos ji prisitaikė, tačiau moterį ypač nuliūdino „Sodros“ laiškas.

„Dabar gavau iš „Sodros“ laišką, kad už 2016 m. nesukaupiau pilno 1 metų darbo stažo, nes mano pajamos buvo mažesnės nei minimumas. Nors išeinant vaiko auginimo atostogų apie tai, kad gali būti tokia situacija net nebuvo užsiminta, be kalbų buvo aiškinta, kad darbo stažas bus be išlygų“, – pasakojo Aistė.

Todėl per metus, kuriais už menkas valstybės išmokas ji prižiūrėjo antrąją savo atžalą, ji sukaupė keliais mėnesiais mažesnį darbo stažą. Aistę nuliūdino ir atsakymas „Sodroje“.

Pati valstybė nustato, kad pirmais vaiko auginimo metais mokės 70 proc., o antrais vaiko auginimo metais mokės tik 40 proc. vaiko išmokas, ir pati valstybė siunčia laiškus, kad nesukaupėte darbo stažo. Tik visiškai negerbianti savo valstybės gyventojų, vaikus auginančių mamų, gali taip daryti, – kalbėjo Aistė.

„Buvo pasakyta, kad tokia buvo įstatymo spraga, nuo šių metų įstatymas jau yra pakeistas, darbo stažas bus sukauptas, neatsižvelgiant į gaunamas išmokas už vaiką. Nes „Sodra“, jeigu reikės, papildomai pati apdraus mamas. Bet kas svarbiausia, tos mamos kurios dalį darbo stažo prarado, taip ir liks nuskriaustos, niekas joms nekompensuos“, – skundėsi dviejų vaikų mama.

Pasak jos, apie nepakankamą stažą įspėjančiame laiške buvo ir užuomina apie pajamų slėpimą.

„Tikrai dauguma Lietuvos mamų, gaudamos 40 proc. nuo atlyginimo vaiko išmokas, gavo pajamas, mažesnes nei minimumas, ir nesukaupė darbo stažo. Nemažai mamų prarado darbo stažą ir už abu vaiko auginimo metus. Kaip taip galima? Pati valstybė nustato, kad pirmais vaiko auginimo metais mokės 70 proc., o antrais vaiko auginimo metais mokės tik 40 proc. vaiko išmokas, ir pati valstybė siunčia laiškus, kad nesukaupėte darbo stažo. Tik visiškai negerbianti savo valstybės gyventojų, vaikus auginančių mamų, gali taip daryti“, – kalbėjo Aistė.

Stažas priklauso nuo minimalaus užmokesčio

Tai, kiek stažo žmogus sukaupė, priklauso nuo to, kiek pajamų per kalendorinius metus gavo. Gavęs 12 minimalių mėnesio algų (MMA) ir daugiau per kalendorinius metus žmogus sukaupia 12 mėn. stažo, gavęs mažiau kaip 12 MMA sukaupia proporcingai mažiau stažo.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, žmogus, per kalendorinius metus gavęs 6 MMA, sukaupia 6 mėnesius stažo. Stažas vaiko priežiūros atostogų metu nenutrūksta ir yra kaupiamas, 15min paaiškino „Sodra“.

123RF.com nuotr./Mama su vaiku
123RF.com nuotr./Mama su vaiku

Nuo 2017 m. už visas moteris ir vyrus, gaunančius vaiko priežiūros išmokas, kurios yra mažesnės negu MMA, valstybė sumoka papildomai įmokų (kad jų gautos draudžiamosios pajamos siektų MMA) tam, kad per metus, kol gauna vaiko priežiūros išmoką, šie žmonės sukauptų 12 mėn. stažo.

Kaip ir iki 2017 m., taip ir dabar valstybės lėšomis yra draudžiamas ir stažą kaupia vienas iš tėvų iki vaikui sueis 3 metai net jei išmoka jam nepriklauso ir nėra mokama. Už jį valstybė sumoka įmokas nuo MMA taigi per metus vaiką auginantis vienas iš tėvų net jei išmoka jam nepriklauso ir nėra mokama sukaupia 12 mėn. stažą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Mama Sodra
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką