Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šoko scenarijus: ko labiausiai bijo Rusija?

Rusijoje senka maisto produktų atsargos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijoje senka maisto produktų atsargos
Šaltinis: 15min
0
A A

Paliaubos Ukrainoje niekaip nepaveikė ES ir JAV sprendimo įvesti Rusijai dar griežtesnes ekonomines sankcijas. Nauji apribojimai neleidžia Rusijos bankams skolintis užsienyje, stabdo naftos gavybos projektus Arktyje ir įšaldo bendradarbiavimą gynybos srityje. newsru.com rašo, kad šios sankcijos Rusijoje gali sukelti didžiulę ekonominę krizę.

Niūrus šoko scenarijus

Jeigu Vakarai dar sugriežtins sankcijas, Rusijos ekonomikos laukia didžiulė krizė, mano „Renesans Kapitala“ ekspertai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Gazprom“

Pats juodžiausias scenarijus – jei būtų įvesti dideli finansiniai apribojimai, o naftos ir dujų eksportas susitrauktų 50 proc., Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2015 m. smuktų net 8 procentais.

Pats juodžiausias scenarijus – jei būtų įvesti dideli finansiniai apribojimai, o naftos ir dujų eksportas susitrauktų 50 proc., Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2015 m. kristų net 8 proc.
 

„Renesans Kapitala“ prognozuoja, kad 2015 m. Rusijos BVP augs 1,7 proc. Tiesa, su sąlyga, kad iki 2015 m. pagerės padėtis Ukrainoje ir bus atšaukta dauguma dabar Rusijai taikomų sankcijų.

Tačiau ekspertai teigia, kad didelė tikimybė, jog geopolitinė rizika darpagilės.

rbk.ru teigia, kad sankcijos gali būti išplėstos trimis kryptimis. Gali būti siekiama įvesti finansinius apribojimus visai Rusijos ekonomikai ir visam privačiam sektoriui.

Tokiu atveju dujų eksportas gali sumažėti nuo 25 proc. iki 50 proc. Tiek pat gali sumažėti ir naftos eksportas.

Šių metų pavasarį, kai Vakarai svarstė galimybę įvesti Rusijai itin griežtas sankcijas, Rusijos ekonomikos plėtros ministerija sukūrė ekonomikos plėtros šoko scenarijų, kuris buvo įslaptintas.

RBK šaltinis papasakojo, kad ministerija šiame scenarijuje buvo numačiusi dujų eksporto sumažėjimą 50 proc.

Naftos eksporto kritimas 50 proc. sukeltų daug rimtesnes pasekmes, nei prognozuoja „Renesans Kapitala“ analitikai (jie prognuoza BVP kritimą 4,5 proc.), mano taip pat po sankcijų dalgiu patekusio didžiausio Rusijos banko „Sberbank“ vyriausioji ekonomistė Julija Cepliajeva.

Ji primena ankstesnę ekonominę krizę, kai naftos kaina smarkiai sumažėjo, o Rusijos BVP smigo žemyn beveik 8 proc.

Atsakomosios Kremliaus sankcijos labiausiai kenkia pačiai Rusijai

Ekspertai mano, kad naujos atsakomosios Rusijos sankcijos kur kas labiau kenkia pačiai Rusijai nei Vakarams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parduotuvė Maskvoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parduotuvė Maskvoje

Rusijos prezidento patarėjas Andrejus Belousovas šią savaitę pranešė, kad Maskva jau parengė antrą atsakomųjų sankcijų paketą: „Jame numatyta, pavyzdžiui, apriboti automobilių įvežimą, pirmiausia – jau naudotų automobilių, taip pat apriboti kai kurių lengvosios pramonės prekių, kurias mes patys galime gaminti, importą.“

Rusijos prezidento patarėjas pabrėžė, kad Maskvos atsakas į Vakarų sankcijas turi būti toks, kad ne pakentų, o paremtų vietinius gamintojus ir vartotojus.

Pieno, sūrių, mėsos, vaisų, daržovių importo uždraudimas Rusijoje sukėlė kainų kilimą, sumažino žmonių perkamąją galią ir tuo pačiu pakenkė ekonomikos augimui.

„Nezavisimaja gazeta“ pastebi, kad šie J.Belousovo žodžiai atskleidžia atsakomųjų Maskvos veiksmų logiką.

Pagal ją Maskva atsakomųjų priemonių imasi ne siekdama sukelti Vakarams kuo daugiau nuostolių, o bandydama gauti naudos Rusijai. Tačiau iš tiesų Maskvos veiksmai kol kas padaro daug daugiau žalos pačiai Rusijai, o ne Vakarams.

Pieno, sūrių, mėsos, vaisų, daržovių importo uždraudimas Rusijoje sukėlė kainų kilimą, sumažino žmonių perkamąją galią ir pakenkė Rusijos ekonomikos augimui.

„Mes jau turime antisankcijų patirties – tai prekių importo embargas. Patirtis liūdna. Kaip ir prognozuota, matome staigų infliacijos augimą. O kas yra auganti infliacija? Tai vartotojų aktyvumo mažėjimas, kuris taip pat jau ryškus. Vartotojų aktyvumas buvo vos ne vienintelis pastarųjų mėnesių simbolinio Rusijos ekonominio augimo variklis. Savo antisankcijomis mes galime sužlugdyti šalies ekonominį augimą“, – sakė Strateginės analizės instituto direktorius Igoris Nikolajevas.

„Aš jau baiminuosi, kad kokios nors naujos sankcijos palies farmaciją. Pas mus apie tai jau kalbėta. O Rusijoje 70 proc. farmacijos rinkos užima importas“, – įspėja ekspertas.

Rusija šiemet praras 120 mlrd. JAV dolerių

Agentūra „Fitch“ ketvirtadienį paskelbė naują kapitalo išvežimo iš Rusijos 2014 metais prognozę. Šiemet kapitalo nutekėjimas iš Rusijos gali sudaryti 120 mlrd. JAV dolerių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Akcijų birža
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Akcijų birža

„Fitch“ taip pat prognozuoja, kad infliacija Rusijoje išliks aukšta ir kitais metais, o tai reiškia, kad reikės dar labiau griežtinti ekonominę politiką.

„Fitch“ įspėja, kad Rusijos ekonomikos augimas gali baigtis antrajame šių metų pusmetyje, nes Vakarų taikomų sankcijų pasekmės jau akivaizdžiai matomos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką