Statistikai: mokytojai uždirba 10 proc. daugiau nei kiti darbuotojai

Šalies valstybinėse mokyklose dirbančių mokytojų vidutinis atlyginimas prieš mokesčius viršija 2,2 tūkst. eurų ir yra dešimtadaliu didesnis už šalies vidurkį, teigia Valstybės duomenų agentūra (VDA).
Eurų banknotai ir monetos
Eurų banknotai ir monetos / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Mokytojai

Agentūros generalinio direktoriaus pavaduotoja Inga Masiulaitytė-Šukevič sako, jog mokytojų vidutinis bruto (prieš mokesčius) atlyginimas antrąjį šių metų ketvirtį siekė 2210 eurų.

„2023 metų antrąjį ketvirtį viešojo sektoriaus mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarė 2210 eurų ir buvo didesnis negu šalies darbuotojų vidutinis darbo užmokestis 10 procentų. (...) Ta pati tendencija išlieka per paskutinius dešimt ketvirčių“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė I.Masiulaitytė-Šukevič.

Agentūra teigia, kad Valstybės kontrolės pedagogų poreikio vertinimo ataskaitoje nurodyta klaidinanti informacija apie 2022 metų mokytojų vidutinį bruto darbo užmokestį, kuris, Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, siekė 2041 eurą.

Anot VDA, viešai diskutuojant apie mokytojų atlyginimus pateikiama neteisinga informacija, ja manipuliuojama.

Anot jos, jį skaičiuojant naudojama sudėtinga metodika, paremta kas ketvirtį 23 proc. valstybinių švietimo įstaigų teikiamais duomenimis.

„Švietimo įstaigos pateikia informaciją ir duomenis apie priskaičiuotas mokytojų darbo užmokesčio lėšas, mokytojų dirbtas ir apmokėtas valandas be kasmetinių atostogų, ligos dienų, taip pat pateikia rodiklį ne visą darbo laiką dirbusių mokytojų (...) Apmokėtos valandos, kurias naudojame, jos apima visą darbuotojų darbo krūvį, taip pat įskaitomi yra ir viršvalandžiai, taip pat kitą apmokėtą laiką“, – kalbėjo VDA vadovo pavaduotoja.

Mokytojų darbo užmokesčio vidurkio skaičiavimo metodiką ketvirtadienį pristačiusios agentūros vertinimu, bruto atlyginimas nėra tapatus pajamoms.

„Dažnai darbo užmokesčio lėšos yra tapatinamos su pajamomis, tačiau lygybės ženklo tarp tų dviejų rodiklių dėti tikrai negalima (...) Bruto darbo užmokesčio lėšos apima pagrindinį darbo užmokestį ir papildomą uždarbį, neįskaitoma materialinė pašalpa, kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, išeitines išmokas ir panašiai (...) Pajamos apima visą“, – teigė I.Masiulaitytė-Šukevič.

Viešos diskusijos dėl mokytojų atlyginimų kilo pastariesiems siekiant, kad jų darbo užmokestis nuo sausio augtų sparčiau nepaisant pažadų, jog jau rugsėjį algos pasieks 130 proc. šalies atlyginimų vidurkio, priešingu atveju planuojama streikuoti.

Streiką planuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas teigė, jog jų siekis yra bendras 56 proc. mokytojų atlyginimų augimas.

Švietimo ministras Gintautas Jakštas antradienį pranešė, kad pasiūlė pedagogų profsąjungoms kitąmet nuo sausio didinti mokytojų atlyginimus 6 procentais, bet paramos nesulaukė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką