Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 12d. 12:11

„Statoil“ atstovai: degalai artimu laiku pigti neturėtų

Degalinė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Degalinė

„Statoil“ atstovybė Lietuvoje išplatino komentarą apie naftos ir kuro rinką, kuriame prognozuojama, jog artimu laiku naftos ir degalų kainos kristi neturėtų.

Per savaitę „Brent“ nafta Londono biržoje pabrango 2,5 JAV dolerio. Šiandien jos barelis kainuoja 80,2 JAV dolerių. Pasak „Lietuva Statoil“ Pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, naftos žaliavos kaina kilo dėl užsitęsusių žiemiškų orų Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje, kurie padidino naftos ir kuro poreikius pasaulio rinkose. Prognozuojama, kad artimiausiu metu šalčiai nesitrauks, o tai, tikėtina, neleis kristi naftos ir degalų kainoms.

Naftos žaliavos kainos kilimą praėjusią savaitę lėmė ir pagerėję pramonės veiklos rodikliai Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje, daugiau nei tikėtasi sumažėjęs nedarbas ir nežymiai augusi mažmeninė prekyba. Tai kėlė investuotojų lūkesčius ir didino naftos žaliavos kainas pasaulio biržose, teigiama išplatintame komentare.

Dar viena naftos žaliavos kainos kilimo priežastis – Kinijoje pradėtas antras naftos žaliavos atsargų strategijos įgyvendinimo etapas. Analitikų manymu, ateityje Kinija, būdama viena iš didžiausių pasaulio ekonomikų ir reguliariai skelbdama šalies naftos atsargas, turės tiesioginės įtakos naftos kainų pokyčiams Azijos rinkose. Kinija taip pat ėmėsi veiksmų, siekdama reguliuoti vartojimą šalyje. Ketvirtadienį Kinijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą. Rinka į tai sureagavo kaip į signalą, jog Kinijos Vyriausybė griežtina ekonomikos politiką ir, brangindama skolinimąsi, nori riboti vartojimą ir eliminuoti nekilnojamojo turto kainų burbulo galimybę. Dėl to Kinijos akcijų indeksai smuktelėjo žemyn, tuo pačiu pristabdydami ir naftos kainos augimą.

Per savaitę naftos produktų indeksai Roterdamo biržoje kilo. Benzino „Platts“ indeksas išaugo 25 JAV doleriais, dyzelinas – 17 dolerių. Dėl atšalusių orų pasaulio rinkose ypač išaugo dyzelino paklausa.

Nuo gruodžio vidurio litras benzino didmeninėje rinkoje pabrango 9 ct, dyzelinas 17 ct, o dujos – 7 ct. Tuo metu mažmeninėje rinkoje dėl aktyvios konkurencijos tarp degalinių ir šventinių nuolaidų  A-95 markės benzino litras pigo 15 ct, dyzelinas – 7 ct. Dujų kaina išaugo 7 ct.

Per pirmąją šių metų savaitę didmeninėje rinkoje degalai ir toliau brango: litro benzino kaina pakilo 8 ct, dyzelino – 6 ct, o dujų 5 ct.  Mažmeninė rinka atkartojo gruodžio ir sausio mėnesio didmeninės rinkos tendencijas ir todėl litras benzino pabrango 17 ct, dyzelinas – 18 ct, o dujos – 5 ct.

Pasak G. Bandzevičiaus, šiuo metu benzino kaina pasiekė panašų lygį kaip 2008 m. liepą, kai naftos žaliavos barelis kainavo 140 JAV dolerių. „Tačiau reikia įvertinti, kad nuo 2009 metų degalų akcizas išaugo 38 ct, 3 proc. padidėjo PVM mokestis ir pasikeitė dolerio kursas, kuriuo vyksta atsiskaitymai rinkoje.  2008 m. liepą doleris siekė 2,18 Lt, o dabar jis kainuoja 2,40 Lt. Šiuo metu akcizai ir kiti mokesčiai sudaro 64 proc. benzino kainos“, – teigiama išplatintame pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką