Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 7d. 05:44

Apkartusi „Svajonių Australija“: studentai skundžia verslininką, o šis grasina teismu

Gyvenimo Australijoje akimirkos 15min tema
Eglės Verbavičiūtės / Gyvenimo Australijoje akimirkos

Australijoje studijuojantys lietuviai skundžiasi dėl agentūros „Svajonių Australija“ ir patirtų nuostolių. 15min jie teigė patikėję pažadu, kad galės studijuoti „be galvos skausmo“, tačiau rūpesčiai juos užgriuvo vos tik pervedus pinigus: vieniems – ne tokios vizos ar studijų programa, kitiems – suklastoti ar klaidingi dokumentai, tretiems – tūkstantiniai finansiniai nuostoliai. Agentūros vadovas Artūras Mickus visus kaltinimus vadina šmeižtu ir besiskundžiančius žada paduoti į teismą: „tai yra konkurentų sąmokslas“.

15min bendravo su 7 asmenimis ir visi jie teigia nukentėję nuo „Svajonių Australijos“ ir ją valdančio verslininko Artūro Mickaus. Publikacijoje pateikėme 5 atrinktas istorijas. Dar daugiau skundų galima atrasti socialiniame tinke „Facebook“ Australijos lietuvius vienijančiose bendruomenėse.

Tačiau pats A.Mickus kategoriškai neigia ką nors apgavęs ir žada kreiptis į teisėsaugą dėl viešo šmeižto. Jis apie kiekvieną istoriją turi ką pridurti pats, ir laikosi pozicijos, kad faktiškai neteisūs patys besiskundžiantieji. A.Mickus įtaria, kad visų asmenų liudijimai – sutarti konkurentų veiksmai, siekiant suteršti gerą vardą.

15min kalbinti studentai neslepia nusivylimo: norėjo mokytis Australijoje, rinkosi iš pažiūros patikimą agentą, tačiau galiausiai vienaip ar kitaip nukentėjo.

Dažniausiai išsakyti skundai: dokumentai suklastoti, klaidos vizose, privertusios grįžti į Lietuvą, ne tos studijos, dėl kurių kreiptasi, akyse „kylančios kainos“, dideli finansiniai nuostoliai dėl nekompetencijos ar apskritai nesuteiktų paslaugų.

Australijoje likę studentai įsibaiminę – jiems grasinama nemalonumais su imigracijos tarnybomis, teismais, o jų paskyros „Facebook“ tinkle blokuojamos. Todėl beveik visi 15min pašnekovas taip ir nesutiko viešai atskleisti savo vardo – gali netekti vizos. Redakcija turi visus įrašus ir tapatybes.

Tačiau „Svajonių Australijos“ paskyros „Facebook'e“ reitingas siekia 4,8 iš 5 – dažniausiai čia vien teigiami atsiliepimai. Patys studentai tikina, kad neigiamai įvertinti negali, nes jie užblokuoti, įrašai trinami, arba jiems buvo prigrasinta.

„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle dalijamasi A.Mickaus grasinimais už nepalankius komentarus
„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle dalijamasi A.Mickaus grasinimais už nepalankius komentarus

1. Nuvažiavo su padirbtu dokumentu, o klaidos kainavo tūkstančius

Sidnėjuje su vyru gyvenančiai ir dukrą auginančiai Tomai (vardas pakeistas – 15min) neapdairumas arba klaidos kainavo tūkstančius eurų. Ji teigia, kad klaidos – A.Mickaus, bet verslininkas patikina priešingai.

„Aš atvažiavau 2014 m. pabaigoje ir po kelių savaičių, jau pradėjus studijas, supratau, kad neturiu bendro draudimo. Pradėjau klausti Artūro, koks mano polisas, ar gali man jį atsiųsti. O jis man juodu ant balto parašė – tu manęs prašei nepirkti draudimo, tai aš tau suorganizavau, kad tu neturėtum draudimo. Aš pasakiau – tu tikriausiai juokauji“, – nuostabos neslėpė Toma.

Jau vien tai reikštų, kad viza gauta nelegaliai – norint ją gauti būtinas tarptautinio studento sveikatos draudimas.

Vida Press nuotr./Verkianti moteris - asociatyvi nuotrauka
Vida Press nuotr./Verkianti moteris - asociatyvi nuotrauka

„Nors tai visiškai nelegalu, bet aš tai susitvarkiau, tai dar nėra didelė tragedija ir net nenoriu į tai gilintis. Mėnesį gyvenau be draudimo, ačiū Dievui, kad nieko neatsitiko, nes čia nesvietiškai didelės kainos, kas susiję su sveikata“, – sako Toma ir patikino net neįsivaizduojanti, dėl kokių „klastočių apskritai į šalį pateko“.

Tačiau daugiausiai rūpesčių sukėlė kita klaida. Lietuvoje buvo likęs tuometis Tomos vaikinas.

„Nežinau, ar per klaidą, ar ne per klaidą, bet jis neįrašė pildydamas dokumentus vizai, kad aš turiu gyvenimo partnerį. Gaunant Australijos vizai yra tokia skiltis. Neprivalo būti vyras, čia yra toks dalykas kaip draugystės sertifikatas – juridiškai tai tolygu santuokai. Jei jis būtų įrašęs vaikino vardą pavardę, jam būtų paprasčiau atvažiuoti“, – sako Toma.

Shutterstock.com nuotr./Sidnėjus
Shutterstock.com nuotr./Sidnėjus

Tokia klaida jaunai porai, jos skaičiavimu, galiausiai kainavo 10-20 tūkstančių Australijos dolerių (6-13 tūkst. eurų), nes jos vaikinui pačiam teko pirkti studijas.

„Aš į jį kreipiausi, o jis man vėl pradėjo aiškinti apie savo įkainius. Jis man sako, nieko, pridėsime draugą prie tavo vizos ir bus gerai. Tačiau susitikau su kitu agentu, kuris net ne lietuvis, bet dirbęs daug metų, ir išklausęs mano situaciją, jis sako, o Viešpatie, negalima jokiais būdais taip daryti, nes tada ne tik jis negaus vizos, bet ir tavo atšauks“, – skundžiasi Toma.

Pasak jos, bandyti prie vizos pridėti niekaip oficialiai nesusijusį asmenį būtų prilyginta nelegalios imigracijos organizavimui.

Trūkus kantrybei A.Mickaus paslaugų mergina bandė atsisakyti – tačiau prasidėjo grasinimai.

„Kai jis pradėjo mane vadinti šiukšle ir visokiausiais kitokiais epitetais, kad gyvenime nieko nepasieksi, tai nebebuvo juokinga. Jis sakė, kad niekaip aš jo neatsisakysiu ir neišeisiu iš jo vos ne priespaudos. Pasakiau – nepergyvenk, tikrai rasiu būdą. Ir aš radau kitą agentą, kuris man padėjo viską susitvarkyti“, – sako Toma.

Toma įvardijo, kad A.Mickus iš studentų ima mokestį už savo paslaugas, nors Australijoje agentai negali imti pinigų – savo procentus jie gauna iš koledžų, kuriems atstovauja.

Dabar šeima Australijoje jau augina dukrelę ir neslepia vilčių ateityje grįžti į Lietuvą.

Pats A.Mickus tokius kaltinimus vadina nepagrįstais – pati Toma niekaip nepranešė, kad turi vaikiną. Jo paaiškinimas pateikiamas atskiroje skiltyje.

2. Teko grįžti į Lietuvą, kad gautų naują vizą

Šiuo metu Islandijoje nuosavą verslą kuriantis Giedrius Patlaba nepabijojo atskleisti tikrojo vardo – jis stebisi, kodėl iki šiol A.Mickumi nesusidomėjo teisėsauga.

„Aš jo nebijau. Aš buvau vienas pirmųjų klientų. Mes važiavome penkiese, tai, kiek žinau, bent keturiems žmonėms buvo kažkokių blogų dalykų. O man buvo taip: aš pasirinkau studijų programą trejiems metams, o jis man užpildė vizą, kad ji galiotų dvejus metus“, – sako G.Patlaba.

„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle skundžiamasi dėl grasinimų teismais
„Facebook“ nuotr./Socialiniame tinkle skundžiamasi dėl grasinimų teismais

Jis aiškina, kad pats į šią problemą A.Mickaus dėmesį atkreipė kelis kartus, dar prieš pateikiant dokumentus.

„Aš dar kartą jo perklausiau. Bet jis pažeminančiu tonu man – aš gi žinau ką darau, nesikišk, daryk savo darbą, nepasakok man, kaip dirbti savo darbą“, – sako G.Patlaba ir apgailestauja, kad galiausiai agentu pasitikėjo.

Atskridus į Australiją pase buvo įspausta vizos galiojimo data – metais trumpesnė nei jo studijos.

123rf.com nuotr./Australija
123rf.com nuotr./Australija

„Aš jį dar kartą pasikviečiau ir sakau, va, žiūrėk, viza galios tik tiek, o mano studijos treji metai. Sakau, ką darysim? O jis – na, reikės tvarkyti“, – sako G.Patlaba.

Vaikinas tikina nesitikėjęs, kad agentas A.Mickus neprisiims atsakomybės ir neapmokės netikėtų išlaidų. Šis įvykis kainavo ne vieną tūkstantį eurų.

„Man net minčių nekilo, kad teks mokėti pačiam. Tai jo klaida, ir faktas, kad jis turėjo viską sutvarkyti. O jis man pradėjo sakyti, kad suveikė žmogiškumo faktorius, jei ne aš, tai tu ten iš viso nebūtum atvykęs į Australiją. Aš turiu net laišką, kur jis prisiima atsakomybę“, – sako Giedrius.

Gavęs atsakymą G.Ptalaba vylėsi, kad pačiam mokėti nereikės
Gavęs atsakymą G.Ptalaba vylėsi, kad pačiam mokėti nereikės

Vaikinas teigia savo lėšomis turėjęs parskristi į Lietuvą, čia su kitu agentu jis teikė paraišką naujai vizai, ir vėl skrido į Australiją pabaigti mokslų. Jis skaičiuoja, kad vien vizai dokumentai kainavo apie 1000 dolerių (633 eurus), neįtraukiant išlaidų pragyvenimui, skrydžiams.

G.Patlaba tikina, kad kartu skridusiam pusbroliui baigėsi dar liūdniau.

„Jis išsirinko turų gido specialybę, kad taptų gidu. Atvykus studijuoti, jis žiūri, kad ir pavadinimas kitoks, ir mokslai visai kitokie. A.Mickus jam visiškai pakeitė specialybę nepasitaręs. A.Mickus buvo pasirašęs sutartį tame koledže ir gaudavo didesnius komisinius, jis tikriausiai sąmoningai neperspėjo pusbrolio, kad nepakeistų koledžo ir gautų didesnius komisinius“, – sako Giedrius.

Giedrius paaiškino, kad jo pusbrolis galiausiai išvažiavo iš Australijos studijų nebaigęs, kadangi specialybė jam nebuvo priimtina: „O pinigai nuplaukė“.

A.Mickus grasina viską perduoti teisėsaugai

Iš pradžių su pačiu A.Mickumi susiekti buvo sudėtinga. Pirmąkart jis atrašė svetainėje „svajoniuaustralija.lt“ įdiegtame pokalbių lange ir kategoriškai neigė bet kokius kaltinimus. Vėliau jis sutiko plačiau pakomentuoti telefonu ir kaltinimų pažėrė patiems besiskundžiantiesiems.

A.Mickus patikino, kad teisėsaugai perduota informacija dėl visų skundų ir šmeižto, siekiama, kad būtų nustatytos visos tapatybės.

Asmeninio archyvo nuotr. /Artūras Mickus, projekto "Svajonių Australija" įkūrėjas
Asmeninio archyvo nuotr. /Artūras Mickus, projekto "Svajonių Australija" įkūrėjas

„Mes dėl to šmeižto kreipėmės į policiją ir vėliau keliausime į prokuratūrą su kiekvienu atskirai. Kreipėsi ne mūsų klientai. Mes įtariame, kad tai yra konkurentų sąmokslas, kai policija ir teismas viską išaiškins, galėsime pateikti dokumentus. Mes esame ramūs dėl savo veiklos. Tai bus daugiau nei 5 asmenys“, – dėstė A.Mickus.

Anot jo, nė vienas kaltinimas nėra pagrįstas faktais. Baigdamas susirašinėjimą jis patikino, kad ir susirašinėjimą su 15min perduos tyrėjams.

svajoniuaustralija.lt svetainė/Pokalbis vyko internetinėje svetainėje
svajoniuaustralija.lt svetainė/Pokalbis vyko internetinėje svetainėje

Kiek vėliau A.Mickus atlyžo ir detaliai pakomentavo kiekvieną istoriją – pripažino, kad klientai jo, bet už nusiskundimus vis tiek žadėjo kreiptis į teismą.

Pirmosios merginos, Tomos, istorijoje jis kaltino pačią merginą.

„Ją mes irgi bandysime įtraukti į šmeižto bylą. Toma, kuomet ji vyko į Australiją, aš neturiu susirašinėjimo, bet ji tikriausiai turi, nė viename laiške nebuvo rašiusi, kad ji turi draugą ar kad draugas turi keliauti kartu. Dažniausiai žmonės, kurie keliauja kartu, jie tvarkosi poros vizas iš karto arba ten keliauja atskirai ir mes vėliau padedame susitvarkyti dokumentus. Jos nei viename laiške nebuvo paminėta, kad ji turi antrą pusę“, – pakartojo A.Mickus ir patikino, kad klientų klausiama tokios informacijos.

A.Mickus tikino, kad apie Tomos vaikiną sužinojo praėjus mėnesiui ar dviems po jos atvykimo į Australiją: „Mums irgi buvo siurprizas. Ji skambina ir klausia, kodėl jūs manęs neinformavote. Tada mes sakome – kodėl jūs mūsų neinformavote.“

Antrosios istorijos veikėjas G.Patlaba, anot A.Mickaus, pats verčiasi nederamais verslais, o atlyginti už vizą jam esą buvo siūlyta – pats G.Patlaba pasirinko susitvarkyti vizą su kitu tarpininku.

„Jis pradėjo klausti, ar gali gauti kokią nuolaidą ar mokestį už tai, kad atvedė daug draugų. Iš tikrųjų jie važiavo kaip grupė, ir, be abejo, aš Giedriui pažadėjau komisinį atlygį, kad jis atves daugiau žmonių. Mūsų istorija nuo to prasidėjo, o vėliau baigėsi tuo, kad mes sužinojome apie Giedrių, kad jis užsiiminėja kažkokia nelegalia veikla“, – kaltina jau A.Mickus, teigdamas, kad vienai merginai buvo parduoti bilietai į koncertą, įgyti iš vogtos kortelės.

Anot A.Mickaus, jau nutraukus bendradarbiavimą ir ryšius „atsirado trintis ir manipuliacijos iš jo pusės“.

„Mes iš tikrųjų buvome padarę klaidą, ir, jei jis paviešintų susirašinėjimus, ten būtų matyti – mes kalbėjome, buvome ir susitikę su Giedriumi ir jo tuomete drauge. Aš buvau pažadėjęs, tvarkoje, mes padarėme klaidą, mes ją ištaisysime ir tau pratęsime studijas už savo pinigus. Taip buvo sutarta“, – sako A.Mickus.

Tačiau, anot jo, klientas jau pats buvo užmezgęs ryšius su kita agentūra. A.Mickus įtaria, kad dabar su kita agentūra G. Patlaba veikia kaip partneriai ir suinteresuoti šmeižti jo verslą.

3 istorija: Koledžas paprašė mokytis iš naujo

Viena mergina, pavadinkime ją Aiste, pasakoja, kad sumokėjusi didelę sumą gali likti be diplomo.

„Naudojausi „Svajonių Australija“ paslaugomis. Dabar turiu didelių bėdų su šios agentūros rekomenduotu koledžu, o mano agentas A.Mickus yra dingęs lyg į vandenį, į laiškus neatsakinėja. Dar būnant Lietuvoje supratau, kad padariau klaidą išsirinkusi šią agentūrą, nes tai antros mano studijos Australijoje ir prieš tai atvykau padedama kitos agentūros, tad suteiktas paslaugas galiu palyginti“, – pyksta Aistė.

Ji aiškina, kad koledže mokosi nuo balandžio, tačiau spalį mokyklą patikrino auditas, „ir paaiškėjo, kad programoje yra spragų ir visus laikytus atsiskaitymus teks perlaikyti iš naujo, jų buvo apie 10“. Perlaikymas numatytas atostogų metu.

Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos
Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos

„Kreipiausi į agentą, kad šis patartų, ką tokioje situacijoje daryti, nes tai tikrai ne studentų kaltė, bet jokio atsakymo negavau. Jis kaip mano agentas iš mano ugdymo įstaigos gauna komisinius ir tikrai turėjo man padėti išspręsti šią situaciją“, – nežino, ką daryti, Aistė.

Ji vardija ir kitus agento jai anksčiau pateiktus absurdiškus patarimus.

„Buvo patarta slėpti, kad esu baigusi bakalauro studijas, o dabar žinau, kad ateityje tai gali trukdyti pasilikti gyventi Australijoje“, – nuogąstauja mergina.

Taip pat ji tikina, kad tvarkantis dokumentus kelis kartus turėjo priminti, kad keliauja dviese: sutartys vis buvo atsiunčiamos vienam asmeniui: „Susidaro toks vaizdas, kad su manimi bendraujantis agentas net neįsigilino į mano atvejį ir laukė tik kuo greitesnio mano atsiskaitymo už suteiktas paslaugas“.

Pats A.Mickus tikina, kad nėra atsakingas už pažeidimus, kurie nustatyti koledže – jų veikla reglamentuojama, dėl dažnų neatitikimų nustatyti netgi rizikos lygiai.

„Buvo programos neatitikimas ir tai merginai koledžo prašymu buvo suteikta informacija, kad jai pačiai reikės pataisyti jos atsiskaitymo darbus. Taip atsitinka gana dažnai mūsų praktikoje“, – sako A.Mickus, ir sieja tai su griežtėjančia Australijos imigracijos politika ir konkurencija valstybiniams universitetams.

Anot jo, merginai nieko papildomai mokėti nereikia. Jis tikino, kad ir į visus studentų laiškus atrašoma per 24 valandas, tačiau galbūt koks laiškas pasiklydo „Spam“ dėžutėje.

„Mes paaiškinome, kad jai reikia kreiptis atitinkamais kontaktais į koledžą, kad ji papildomai suderintų visus atsiskaitymus su koledžu. Jai bus išduodamas diplomas, viskas tvarkoje, tik nepatogumas tas, kad koledžo programa tuo metu ne visiškai atitiko valstybinę programą. Tai nėra mūsų kaltė, mes juk neatsakome už tų įstaigų kuriamas programas“, – sako A.Mickus.

Paaiškino schemą: agentui sumoki viską, jis turi pasirūpinti

Aistė atvirai papasakojo, kad agentas pasiima visą sumą iš studento už mokslus, o savo dalį jis atsiima iš koledžų Australijoje.

„Tokios agento paslaugų kainos nėra, nes studentas moka koledžui, o agentas gauna savo dalį iš koledžo už kiekvieną studentą. Kiek koledžas nuo mano mokamos sumos duoda agentui – aš nežinau. Mokslai kainuoja 1400 dolerių (885 Eur) už kiekvieną trimestrą“, – sako Aistė.

Ji skaičiuoja, kad bendra studijų kaina jai turėjo siekti 5600 Australijos dolerių (3540 eurų).

Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos
Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos

„Agentui pervedi visą sumą, kuri susideda iš vizos mokesčio, sveikatos draudimo, pirmo trimestro už mokslus, įstojimo į koledžą mokesčio, administravimo mokesčio“, – aiškina Aistė.

Mergina tikina, kad dabar keičia įstaigą ir daugiau pinigų nežada mokėti. Ji aiškino, kad pirmą kartą po mokyklos baigimo Australijoje mokėsi 11 mėnesių, tačiau grįžo į Lietuvą mokslų nebaigusi.

„Facebook“ nuotr./Skundai apie A.Mickų socialiniame tinkle
„Facebook“ nuotr./Skundai apie A.Mickų socialiniame tinkle

„Kai pirmą kartą atvykau 2012 m., su kita agentūra, jie mane kvietė į savo biurą, susipažinome, agentas jau buvo atidaręs banko sąskaitas, po to reguliariai kviesdavo į renginius ir t.t. Antrą kartą vykstant nieko panašaus nebuvo. Už kiekvieną suteiktą pagalbą norėdavo konkretaus atlygio. Na, šitą dalyką suprantu, žmogus už darbą siekia gauti pinigų. Bet kad jis net kaip agentas savo pareigų neatlieka“, – širsta Aistė.

Ji taip pat patikina, kad socialiniame tinkle „Facebook“ neigiami „Svajonių Australijos“ vertinimai trinami, o neparankūs klientai – blokuojami.

4. Marius: man grasina teismais ir šantažuoja

Pats pirmasis į redakciją kreipėsi Australijoje gyvenantis studentas Marius (tapatybė redakcijai žinoma). Jis tikina pats asmeniškai skaudžiai nenukentėjęs, tačiau kai pakeitė „Svajonių Australiją“ kitos agentūros paslaugomis, sulaukė grasinimų.

„Įkūrėjas A.Mickus apgaudinėja žmones, yra labai daug nukentėjusiųjų, na viskas panašu į „Verslas nuo nulio“. Jokios neigiamos informacijos apie jį internete nėra, nes tikriausiai prigąsdina teismais ir žmonės ištrina. Bet realybė tokia, kad tai geras marketingas: pritraukia žmones ir kai jam susimoka, tada kaip ir viską padaro, kaip ir palieka likimo valiai, žadėdamas, kad viskas bus gerai. Bet žmonėms yra daug prikiaulinęs, primelavęs ir pats dabar jau gal virš dviejų su puse metų gyvena Lietuvoje, nes iš Australijos išvarytas už dokumentų klastojimą“, – rėžė Marius.

Jis teigia, kad pats sulaukė grasinimų bandydamas atsisakyti paslaugų, bet labiausiai vaikiną piktina, kad „apgaudinėjami kiti žmonės“.

„Man pavyko išvykti laiku ir bent jau kol kas atrodo viskas gerai. Bet galai gali pradėti lįsti vėliau, kai kreipsiuosi dėl rimtesnės vizos – nuolatiniam gyvenimui ar panašiai. Tada imigracijos departamentas kapstosi po visus turimus dokumentus, o ką jis užpildęs – aš nežinau. Bet jis pildo taip, kad bet kokiu atveju gautum vizą, nes tik taip jis uždirba pinigus“, – sako Marius.

Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos
Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos

Jis žeria priekaištus: siūlomi brangesni koledžai, universitetai vien tam, kad komisiniai būtų didesni, o gražus ir operatyvus bendravimas pasibaigia vos tik pervedus pinigus, o tai yra apie 2000 eurų.

„Visiem grasina teismais ir realiai viešai šantažuoja. Na, jis toks žmogus, labai suktas. Man kai reikėjo tęstis vizą, aš dar viso šito nežinojau apie jį. Parašiau, kad noriu būtent į vieną konkretų koledžą ir niekas kitas nedomina, paklausiau kainos. Mano draugas mokėsi tame koledže ir už semestrą mokėjo 1350 dolerių, o man atrašė, kad kainuos 1500 dolerių, nes viskas pabrango“, – skundžiasi Marius.

Galiausiai, radęs pigesnių pasiūlymų ir pasirinkęs kitą agentą, Marius tikina sulaukęs ir asmeninio keršto.

„Tada siūlė padaryti pigiau, ėmė gąsdinti, kad kitų agentų prašymai vizoms dažnai atmetami, kad jie neišmano savo darbo. Vėliau, man tvarkantis vizą, reikėjo studento unikalaus numerio, kurį jau buvo gavęs A.Mickus, jis buvo registruotas mano vardu. Tačiau kadangi viską tvarkė jis, man nedavė prisijungimų prie sistemos, kai paprašiau. Tik pasakė, kad čia jo darbas įdėtas ir nieko jis neduos“, – sako Marius.

Jis patvirtino taip pat esantis „užblokuotųjų sąraše“, todėl savo atsiliepimo apie „Svajonių Australiją“ negalintis palikti.

„Norėčiau likt anonimas, nes jis neprognozuojamas ir imigracinėje tarnyboje ar dar kam nors Australijoje gali pasakyt bet ką, kad tik pakenktų“, – nuogąstavo vaikinas.

Nors 15min nei vieno pašnekovo vardo neatskleidė, A.Mickui ir šis atvejis jam puikiai žinomas.

„Mūsų verslas iš klientų praktiškai nėra apmokamas, mes turime kažkokį minimalų administracinį mokestį – mūsų pajamos yra iš komisinių. Dažniausiai nustatomos standartinės koledžo ar universiteto kainos ir mes gauname atitinkamą porciją komisinių“, – sako A.Mickus.

Jis tikina, kad jau agento reikalas, ar suteikti kokią nors nuolaidą.

„Kiekviena viza reikalauja pakankamai daug laiko ir kiekvienas klientas reikalauja daug laiko, atvykstant į Australiją visiems kyla daug klausimų ir mums administruoti tuos dalykus reikia. Tai yra mūsų kaštai, ir dėl to mes nedarome kažkokių nuolaidų. Kitas agentas galbūt norėdamas pritraukti daugiau žmonių davė nuolaidą iš savo komisinių. Nėra taip, kad mes imame daugiau pinigų už tą pačią paslaugą“, – sako A.Mickus.

Paklaustas dėl blokavimų socialiniame tinkle „Facebook“ A.Mickus taip pat atrėžė: „Jei jums žmogus rašo grasinimą, kad aš paduosiu tave į teismą, arba kaip nors kitaip su tavimi susidorosiu, ar jūs toliau skaitote tokias žinutes, ar jūs tiesiog užblokuojate tokį asmenį?“

Jis aiškina atlikęs savo darbą – suteikęs reikalingą informaciją, o nepagrįstų reikalavimų nepildo.

5. Kaltina padirbinėjus sveikatos draudimus

15min vienas kalbintas vyriškis prisipažino padedantis Australijoje nukentėjusiems lietuviams susitvarkyti problemas. Jis patikino, surasiantis įrodymus dokumentais, o tuomet galėtų kalbėti ir savo vardu pavarde, tačiau šiuo metu jis išvykęs.

„Jis ilgą laiką visiems išvykstantiems padirbinėjo sveikatos draudimus, kurie griežtai privalomi tarptautiniams studentams. Praktiškai didžioji dalis, kas per A.Mickų vyko į Australiją 2014-2016 metais, sveikatos draudimų neturėjo“, – sako Audrius (vardas pakeistas).

Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos
Eglės Verbavičiūtės/Gyvenimo Australijoje akimirkos

Jis tikino, kad kaip konkurentas norėjo kreiptis į Australijos imigracijos departamentą, tačiau suvokė, ką tai reikštų Australijoje esantiems lietuviams – jie būtų nukentėję labiausiai, nes netektų vizų.

„Pačiam teko traukti ne vieną žmogų po šio piliečio paslaugų. Bet galėsiu kalbėti viešai, kai būsiu grįžęs prie kompiuterio. Čia nesusiję su konkurencija, yra ne viena agentūra ir visoms yra kur tobulėti. Bet pono Mickaus niekas nelaiko konkurentu, nes jo darbo metodai nėra normalus sąžiningas verslas“, – teigė vienas iš rinkos dalyvių.

A.Mickus tokius kaltinimus vadina niekais.

„Ne – mes tokių dalykų nedarome ir neužsiimame. Mes vis tiek visus tuos dokumentus turime pateikti imigracijos tarnybai, ir imigracijos tarnyba šituos dalykus peržiūri. Tai nelabai įsivaizduoju, šitas dalykas iš fantazijos sferos“, – sako A.Mickus.

Jis taip pat paneigė ir kaltinimus, esą nebėra įleidžiamas į Australiją – patikino, kad jokių tokių apribojimų nėra.

6.Nei pinigų, nei kelionės

Dar viena istorija pasidalinusios merginos 15min nepavyko pakalbinti. Jos įrašas, kaip ir daugelis kitų skundų „Facebook“, netrukus buvo ištrintas, tačiau kopijas saugo patys Australijoje gyvenantys lietuviai – bendruomenė ėmė kone kolekcionuoti skundus ir jų pateikė dešimtis.

„Neišvažiavau į Australiją, nes po sveikatos patikrinimo kuo greičiau gydymą reikėjo pradėti. Ir šis ponas negrąžino anei cento. Užblokavo ir dingo. Prašė atsiųsti įrodymus išverstus į anglų kalbą, kad sergu. Viskas nusiųsta buvo, padaryta, bet dingo“, – skundas atsirado ir dingo.

„Facebook“ nuotr./Merginos pasidalinta istorija Australijos lietuvių grupėje socialiniame tinkle
„Facebook“ nuotr./Merginos pasidalinta istorija Australijos lietuvių grupėje socialiniame tinkle

A.Mickus patikino, kad iš tiesų pinigai buvo sumokėti, tačiau jie jau nukeliavę atitinkamoms institucijoms ir tik dalį jų mergina galės atgauti jau tiesiogiai iš jų.

„Mūsų paslauga yra tarpininkavimas, mes nelaikome studentų pinigų. Išvykti į Australiją jai buvo reikalinga viza – iki tol reikia sumokėti už vizą, studijas ir privalomą sveikatos draudimą“, – aiškina A.Mickus.

Pasak jo, nebėra galimybės atgauti pinigų už vizą ar draudimą, tačiau galima kreiptis į mokymo įstaigą ir susigrąžinti dalį mokesčio.

Jis pateikė ir įrodymą – laišką, kad mergina gavo įstaigos atsakymą dėl dalies lėšų grąžinimo. Jame nurodoma, kad galima susigrąžinti 75 proc. lėšų su 500 dolerių išskaita.

„Buvome informavę, kad ji turi kreiptis tiesiai į mokymo įstaigą, kad grąžintų tuos pinigus. Mes jai atrašėme, kad mes nesame atsakingi už pinigus, jie buvo sumokėti mokymo įstaigai. Ji pati turi užpildyti formas ir tiesiogiai kreiptis į mokymo įstaigą, jai buvo suteikta visa informacija“, – patikina studijų agentas.

Jis tikino, kad koledžas dar aiškinasi situaciją ir dalį pinigų mergina turėtų atgauti.

A.Mickus nežada eiti į kompromisą – teisis

A.Mickus skaičiuoja per metus aptarnaujantis apie 100 studentų, o šia veikla verčiasi jau šešerius metus.

„Per tuos šešerius veiklos metus tai yra pavieniai atvejai. Visuomet yra taip, turbūt ne visi patenkinti, bet galima paskaityti ir gerų komentarų. Galbūt kažkas įsivaizduoja, kad paslauga turi būti vienoka ar kitokia. Mes dirbame tik pagal tai, kas skelbiama mūsų tinklapyje, be jokių išvedžiojimų ar papildomų sąlygų“, – sako A.Mickus.

Jis patikina, kad dėl teismų nenusileis ir į kompromisą su studentais neis.

„Ne. Mes norime įrodyti savo teisumą, savo įmonės skaidrumą, nes tai vis tiek yra mūsų įmonės reputacija ir tam, kad nebūtų kažkokių dviprasmybių ir papildomų kalbų, mes su tais žmonėmis eisime į teismą“, – neatlyžo A.Mickus.

Jis dar kartą pakartojo, kad išsakyti skundai yra šmeižtas ir nepagrįsti faktais.

Studentai neslepia: jiems mokslai – paskutinėje vietoje

Aistė 15min atviravo, kad į Australiją lietuvius traukia visai ne mokslai.

„Šiemet vėl grįžau, nes tai yra puikus būdas pakeliauti, šiek tiek užsidirbti, nes studentui galima dirbti tik 20 valandų per savaitę. Mokslai dažniausiai užima paskutinę vietą daugumai čia esančių lietuvių, na, nebent studijuoji universitete, kuris kainuoja kelis ar net keliasdešimt kartų daugiau, nei studijos koledžuose – bet tokių žmonių yra vienetai“, – sako Aistė.

Kelionių agentūros „GRŪDA“ nuotr. /Uluru uola Australijoje
Kelionių agentūros „GRŪDA“ nuotr. /Uluru uola Australijoje

Kitas studentas, Marius, aiškino, kad Australijoje mokosi jau dvejus metus, ir dar planuoja likti dar 1-2 metams, o tuomet grįžti į Lietuvą, nes ilgesniam laikotarpiui gauti vizą sudėtinga.

„Australiją pasirinkau dėl gražios gamtos, šilto klimato ir anglu kalbos. Nors anglų kalbos niekada nesimokiau, bet Anglijoje gyvenau 4 metus – per juos Anglija taip ir nepradėjo patikt. O viena draugė jau dvejus metus gyveno Australijoje, mačiau gražias nuotraukas iš paplūdimių gruodžio mėnesį, tai ir susiviliojau“, – sako Marius.

Shutterstock nuotr./Bondi paplūdimys
Shutterstock nuotr./Bondi paplūdimys

Jis tvirtina, kad Australija yra svajonių šalis: gamta nuostabi, žmonės labai paslaugūs, o vietiniai sako, kad „Australija yra visiems ir visų šalių gyventojams“. Didžiojoje Britanijoje Marius nuolat jautėsi imigrantu.

„Pragyvenimo lygis taip pat labai aukštas, žmonės mėgsta keliauti ne po savaitę, kaip įprasta Lietuvoje, bet po 1-2 mėnesius. Tai iš pradžių atrodo kaip kažkoks vau, tačiau po to jau įpranti, kad čia tai įprasta ir neturi būti kažkoks turtuolis. Kas čia keisčiau, tai, kad paprasti biuro darbuotojai uždirba žymiai mažiau už statybininkus, stalius ar kitus sunkesnius darbus dirbančius žmones. Čia juodadarbiai važinėja naujais mersais su galingiausiais varikliais ir nesuka sau galvos“, – dėsto Marius.

Vyriškį stebina australų kultūra: „visi mandagūs ir tas statybininkas išmano etiketą labiau nei Lietuvos elitas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Naujienos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:12
01:07
01:46

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką