Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Svarbiausi klausimai ir atsakymai ketinantiems išeiti į pensiją

Senyvas žmogus
123rf nuotr. / Senyvas žmogus
Šaltinis: 15min
0
A A

Dažnas pensijų fonduose dalyvaujantis žmogus nežino, kokių žingsnių galiausiai reikia imtis sulaukus pensinio amžiaus. Į labiausiai rūpimus klausimus būsimiems pensijų gavėjams atsako Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas Artūras Bakšinskas.

– Kokie turėtų būti pirmieji į pensiją išėjusio žmogaus žingsniai?

– Pensija reikėtų pradėti rūpintis dar prieš tris mėnesius iki pensinio amžiaus. Apie tai jums praneš pensijų kaupimo bendrovė, su kuria esate sudaręs pensijų kaupimo sutartį. Gavę pranešimą turėsite užtektinai laiko apgalvoti, kokia pensijos išmokos sistema jums priimtiniausia.

Jeigu jūs, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, norite jog jūsų pensijų kaupimo sąskaitoje sukauptos lėšos būtų toliau investuojamos pensijų fonde, jūs galite nukelti pensijų išmokos mokėjimo pradžią. Norint tai padaryti, jums nereikia rašyti jokio papildomo prašymo. Jums raštu nesikreipus į bendrovę, laikoma, kad jūs nukėlėte išmokos mokėjimą. Išmokos mokėjimas nukeliamas neribotam laikui. Jūs galite bet kada kreiptis į bendrovę ir gauti jūsų pensijų kaupimo sąskaitoje sukauptas lėšas.

Jeigu nusprendėte, kad norite gauti jums priklausančias pensijų fonde sukauptas lėšas, reikia kreiptis į bendrovę ir parašyti prašymą išmokėti išmoką.

– Kiek laiko užtrunka, kol sukauptos lėšos yra pervedamos į sąskaitą?

– Jei II pakopos pensijų fonde esate sukaupęs ne didesnę nei 33 814 Lt (jei esate vyras) ir 35 867 Lt (jei esate moteris) sumą, pinigai į jūsų sąskaitą pervedami  per keletą dienų nuo prašymo gavimo,. Reikia pažymėti, kad 33 814 litų sumos barjeras taikomas 62 metų į pensiją išeinančiam vyrui, o 35 867 litų 61 metų moteriai. Jeigu į pensiją išeinama sulaukus kito amžiaus, sumos šiek tiek skiriasi – jas kasmet tvirtina Lietuvos bankas.

Jei II pakopos pensijų fonde esate sukaupęs didesnę sumą pinigų, pagal įstatymus Jums bus privaloma įsigyti pensijų anuitetą.  Tokiu atveju gausite atspausdintą išrašą apie sukauptą pinigų sumą kuris reikalingas kreipiantis į gyvybės draudimo bendrovę, kuri vykdo pensijų anuitetų veiklą.

Paskutinis žingsnis prieš gaunant sukauptas lėšas – kreiptis į gyvybės draudimo bendrovę, su kuria reikia pasirašyti pensijų anuiteto sutartį. Sudarius pensijų anuiteto sutartį II pakopos pensijų fondo valdytojas gyvybės draudimo bendrovei perves jūsų sukauptas pinigines lėšas.

123RF nuotr./Senolių pora
123RF nuotr./Senolių pora

– Kas yra anuitetas ir kam jis reikalingas?

– Anuitetas – tai periodinių pensijos išmokų paslauga, kurią teikia gyvybės draudimo įmonės. Pensijų anuiteto išmokos mokamos buvusiam dalyviui jo pasirinktu periodiškumu per visą jo likusį gyvenimo laikotarpį.

– Nuo ko priklauso pensijos išmokos dydis?

– Pensijos dydis priklauso nuo to ar pasirinktas garantuotas anuiteto mokėjimo laikotarpis. Jeigu pensijų išmokų gavėjas išgyvena visą garantuotą laikotarpį, jis ir toliau gauna išmokas – iki savo gyvenimo pabaigos. Galima pasirinkti garantuotą pensijų išmokų mokėjimo laikotarpį – 5, 10 arba 15 metų. Kuo tas laikotarpis trumpesnis, tuo didesnės pensijos išmokos.

– Kokiais atvejais sukaupti pinigai yra išmokami asmens artimiesiems?

– Jeigu II pakopos pensijų kaupime dalyvavęs asmuo miršta nesulaukęs pensinio amžiaus, jo pensijų kaupimo sąskaitoje sukauptos lėšos yra paveldimos pagal įstatymą arba pagal testamentą. Mirusio dalyvio artimieji, pateikę pensijų fondo valdytojui paveldėjimo teisę patvirtinančius dokumentus, gauna visą dalyvio sukauptų lėšų sumą.

Jeigu dalyvis, sulaukęs pensinio amžiaus, buvo sudaręs garantuoto pensijų anuiteto sutartį, bet neišgyveno visą pasirinktą laikotarpį, artimieji gali gauti išmokas iki garantuoto pensijų anuiteto pabaigos. Ši papildoma sąlyga turi būti pasirinkta sudarant garantuoto pensijų anuiteto sutartį.

– Ar galima tikėtis, kad pensijų išmokos didės?

– Pasibaigus krizei išmokos didėjo dėl pakilusių žmonių atlyginimų, su kuriais augo ir įmokos į pensijų fondus, o ateityje įmokos augs dar daugiau. Labiausiai tų pensijų dalyvių, kurie apsisprendė papildomai prisidėti savo lėšomis prie būsimos pensijos kaupimo ir todėl gauti papildomą valstybės paskatą.

Nuo savo veiklos pradžios 2004 m. pensijų kaupimo bendrovės beveik 28 tūkstančiams klientų išmokėjo 139,5 mln. litų. Vien praėjusiais metais į pensiją išeinantiems pensijų fondų dalyviams arba jų artimiesiems, kaupusiųjų mirties atveju, buvo išmokėtas beveik trečdalis visos nuo 2004 m. išmokėtos sumos – 44,52 mln. litų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką