Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Swedbank“ investavimo apžvalga: pasitikėjimas finansų rinkomis 2013-aisiais priklausys nuo privataus sektoriaus padėties

Swedbank
Toomas Huik / Postimees.ru / Swedbank
Šaltinis: 15min
0
A A

Įpusėjęs pirmasis šių metų ketvirtis ir toliau atspindi tas nuotaikas, kurios lydėjo 2012 metų pabaigą, kai brango visų rūšių finansinis turtas, o rizikingos investicijos sugeneravo dviženklę grąžą. Jos atpirko ištisus metus užsitęsusį investuotojų nerimą dėl Euro zonos problemų ir įtampos per JAV prezidento rinkimų periodą.

„2013-ųjų metų pradžioje akcijų rinkų augimas beveik siekė rekordines aukštumas. Sugrįžtantis investuotojų rizikos apetitas vien per šių metų sausio mėnesį įplaukas į pasaulio akcijų fondus padidino beveik 15 mlrd. JAV dolerių. Makroekonominė įtampa pamažu blėsta, todėl tikėtina, kad investuotojų dėmesys šiemet turėtų krypti į fundamentalius veiksnius, kurie lemia įmonių akcijų kainas – įmonių pelną, jų įsiskolinimo lygį, pinigų srautus, dividendus. Tai paprastai vyksta, kai nerimas dėl ypatingai nepalankių ekonominių įvykių tikimybės sumažėja, o verslo ciklas pereina į augimo ir plėtros stadiją“, – sako „Swedbank“ akcijų prekybos skyriaus Lietuvoje vadovas Marius Ignotas.

Investuotojų pinigai bėga iš skolų kamuojamos Euro zonos

Senąjį žemyną vis dar slegiančios problemos investicijų srautus gali nukreipti į besivystančių valstybių (BRIC) rinkas. Krintantys euro zonos eksporto rodikliai, mažėjantis vartojimas ir beveik 12 proc. siekiantis nedarbas ragina stebėti artėjančius ekonominius ir politinius pokyčius, ypač tose valstybėse, kurios laikomos euro zonos „branduoliu“ (pvz., Vokietijoje). Dėl tokios neaiškios padėties metų perspektyvoje patrauklesnės atrodo besivystančių šalių rinkos, nes jos turi aukštesnį ekonomikos augimo potencialą.

„Renkantis investavimo kryptis svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad besivystančios valstybės taip pat turi savų ekonominių problemų. Kinijai šiuo metu aktuali menkos vidaus paklausos problema, kuri atsirado dėl lėtai besiformuojančios viduriniosios visuomenės klasės. Rusijai, Indijai ir Brazilijai ateityje gali iškilti ekonomikos perkaitimo rizika, nes šių šalių vyriausybės ekonomikos skatinimo priemones grindžia ribotais gamybiniais pajėgumais“, – teigia M. Ignotas.

Anot „Swedbank“ eksperto, 2013-aisiais metais investuotojams patraukli galėtų būti ir JAV rinka. Atsigaunantis nekilnojamojo turto sektorius ir augantis gyventojų vartojimas turėtų paskatinti įmonių pelnų augimą. Situacija atrodo palanki, tačiau investuotojams nereikėtų pamiršti, kad šiuo metu tarp Prezidento ir Kongreso vykstantys debatai dėl valstybės išlaidų mažinimo, galima infliacija ar kitos finansinės rizikos gali paveikti potencialių investicijų teikiamą grąžą.

Ekonominio augimo estafetę perima privatus sektorius

Pasak M. Ignoto, šiais metais centrinių bankų veiksmai didžiosiose valstybėse investuotojams darys mažesnę įtaką. Tai reiškia, kad artimiausiu metu reikėtų atkreipti dėmesį į pirmojo metų ketvirčio įmonių rezultatus. Jie ir bus geriausias indikatorius, parodantis, ar privatus sektorius jau atsigavo tiek, kad galėtų pereiti į augimo stadiją.

„Kintanti privataus sektoriaus padėtis gali skirtingai paveikti atskiras turto klases. Augantys įmonių pelnai turėtų toliau kelti akcijų kainas rinkose, tačiau investuotojų susidomėjimas praktiškai „nulines“ palūkanas siūlančiomis obligacijomis turėtų palengva blėsti. Vyriausybių obligacijos šiemet gali atnešti net neigiamą grąžą, todėl tikėtina, kad investavimas į akcijas 2013-aisiais bus populiaresnis nei investavimas į obligacijas“, – teigia M. Ignotas.

Tarptautinėse rinkose konkurencinį pranašumą 2013-aisiais metais bandys įgyti į eksportą orientuotos valstybės, kurioms silpnėjanti valiuta reiškia didesnį pelną vietos gamintojams. Tačiau užsienio investuotojai turėtų nepamiršti valiutų kainų svyravimų, nuo kurių dažnai priklauso tikroji investicijų teikiama grąža. Tai, anot M. Ignoto, buvo galima pajusti, kuomet silpstanti Japonijos jena po valiutos konvertacijos investuotojams atnešė mažiau pelno, nei jie tikėjosi.

„Didesnių pokyčių nereikėtų laukti ir žaliavų rinkose. Pasaulio ūkio augimas vis dar silpnas, o tai stabdo energetinių išteklių brangimą. Be to, paklausos stoka Europoje ir užsitęsę struktūriniai ekonominiai pokyčiai Kinijoje pramoninių metalų pertekliaus nesumažins taip greitai, kaip to tikėjosi šių žaliavų gamintojai. Tikėtina, kad aukso brangimas taip pat kuriam laikui sustojo, nebent didėjantis neapibrėžtumas euro zonoje arba auganti infliacijos rizika JAV, kuri galėtų kilti dėl itin agresyviai vykdomos monetarinės politikos, investuotojams vėl sužadintų saugių investicijų poreikį“, – apidendrina „Swedbank“ akcijų prekybos skyriaus Lietuvoje vadovas Marius Ignotas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką