Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Klientas apie brangstančias paskolas: bankas padarė klaidą

Pinigai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

2011 metais Romualdas iš „Swedbank“ pasiskolino 85 tūkst. Lt už itin mažas palūkanas pagal PRIME kainodarą. Kadangi skolinosi litais, įvedant eurą keičiasi jo palūkanų kainodara, tai reiškia, kad paskolos kaina auga. Vyras į kitą banką bėgti neketina, tik pabrėžia, kad bankas padarė kliurką ir turėtų prisiimti atsakomybę už savo klaidą.

7,5 tūkst. „Swedbank“ klientų prieš kelerius metus už itin mažas palūkanas, apskaičiuotas pagal PRIME kainodarą, pasiskolino būstui litais. Dabar, įvedant eurą, tos paskolos brangsta. Klientai pyksta, kad apie brangimą nebuvo įspėti, kai ėmė paskolas, o bankas ramina – paskolos brangs nebūtinai, be to, palūkanos ir taip yra žemesnės už rinkos vidurkį.

„Man buvo pasakyta, kad, litą keičiant euru, paskolos sąlygos nesikeis. Apie kainodarą nieko nepasakojo“, – 15min.lt pasakojo banko klientas Romualdas.

Jis skolinosi 2011 metais. Vyrui kilo klausimas, kas bus su paskola, kai Lietuvoje bus įvestas euras. Banke Romualdą patikino, kad niekas nesikeis, todėl jis galvos nesuko ir 85 tūkst. Lt pasiskolino litais.

Tačiau, praėjus keleriems metams nuo sutarties su banko sudarymo, jis, kaip ir kiti 7,5 tūkst. pagal PRIME kainodarą pasiskolinusieji, sužinojo, kad jų paskolos nuo kitų metų brangs.

Man atrodo, kad bankas padarė kliurką ir viską nori nuleisti ant vartotojų pečių. Nuo žioplumo vaistų nėra. Reikia prisiimti atsakomybę, – sakė Romualdas.

„Man atrodo, kad bankas padarė kliurką ir viską nori nuleisti ant vartotojų pečių. Nuo žioplumo vaistų nėra. Reikia prisiimti atsakomybę, kaip mes ją turėtume prisiimti už bet kokius kitus dalykus. Bankas be pelno neliks, jis tik bus mažesnis. (…) Jie čia prašovė kažkur. Nėra skaičius toks didelis, kad jis pasidarytų sau nuostolį. Patys kalti, kas gi kaltas“, – skundėsi Romualdas.

Jis pripažįsta, kad palūkanos yra palankios. Net jeigu jos ir bus padidintos, vyras į kitą banką su paskola nebėgs, nes, palyginti su rinkos vidurkiu, jos vis dar liks patrauklios. Romualdui tiesiog apmaudu, kad banko ekspertai nesugebėjo prieš kelerius metus numatyti, kad bus įvestas euras, ir paaiškinti, kaip dėl to keisis klientų paskolų sąlygos.

Lietuvos bankų klientų asociacija ketvirtadienį užsiminė, kad gali kreiptis į teismą dėl vartotojų klaidinimo. Romualdas prisidėtų prie tokio ieškinio, tačiau pats jo neinicijuos. Bijo – jeigu pralaimės, nuostoliai bus dar didesni.

„Aš pats ieškinio neteikčiau. Et jeigu praloščiau tą teismą, man būtų dar blogiau. Vis tiek juk kiekvienas žiūrime savo naudos. Jeigu bus bendras interesas ir ieškinys, tai aš jį palaikysiu“, – 15min.lt sakė Romualdas.

Paskolos PRIME kainodarą pasirinkusiems klientams gali ir nebrangti. Tai priklausys nuo to, ar kredito reitingų agentūra „Moody's“ padidins Lietuvos kredito reitingą. Jeigu padidins, paskolos nebrangs.

Kuo ypatinga PRIME kainodara?


„Swedbank“ būsto paskolų kainodara PRIME buvo pasiūlyta rinkai visose trijose Baltijos šalyse 2010 m. rudenį. PRIME kainodara apima tris dedamąsias dalis: 1) būsto paskolos palūkanų maržą ir dvi kintamąsias, tai yra 2) palūkanų bazę (VILIBOR arba EURIBOR) ir 3) šalies ekonomikos rodiklį (ŠER). 

ŠER rodiklį litais keičiantis ŠER rodiklis eurais apskaičiuojant pagal sutartyje numatytą metodiką yra didesnis. „Swedbank“ aiškina, kodėl taip yra. 

„Apskaičiuojant ŠER litais dalis su vidine šalies ekonomikos situacija susijusių rizikų nebuvo traukiamos į skaičiavimą, nes jos ir taip atsispindėjo aukštesniame Vilibor palūkanų lygyje. VILIBOR pakeitus EURIBOR, apskaičiuojant ŠER rodiklį eurais šiame rodiklyje prisideda rizikos, anksčiau iš dalies atspindėtos VILIBOR. Tačiau ir tokiu atveju bendra palūkanų norma paskolą paėmusiems žmonėms išlieka žemesnė nei rinkos vidurkis“, – aiškina bankas. 

Komentarai
Temos Swedbank
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką